Novi list: 31. 8. 2000.

ŠTO DONOSI PRIJEDLOG MINISTARSTVA FINANCIJA O PROGRESIVNOM OPOREZIVANJU PLAĆA

UDAR NA MINIMALCE I NA SREDNJI SLOJ

Najugroženiji sloj radništva, oni koji primaju minimalac, na svojim “bušticama” neće osjetiti pomake, a najveću dobit ostvarit će sretnici čije plaće podliježu oporezivanju po najvećoj stopi od 35 posto

Progresivno oporezipvanje plaća obit će se o glavu takozvanog srednjeg sloja u zemlji, ako ga više uopće i ima. Mjesečni budžet, pak, radnika s prosječnom plaćom minimalno će se povećati. Oni sretnici koji mjesečno prihoduju izvanprosječne plaće ponovno će i najviše profitirati. Najugroženiji sloj radništva - oni koji primaju minimalac - na svojim bušticama niti nakon uvođenja progresivnog oporezivanja praktički neće osjetiti pomake. Ako su samci, mjesečno će primiti toliko novaca više da mogu kupiti tek kilu šećera (ako ga nađu po šest kuna). Radnik s jednim ili dva djeteta i minimalcom u džepu, pak, neće “zaraditi” ni za šećer. Plaća mu se, naime, neće mijenjati.

Ukratko, takvo stanje stvari trebalo bi biti u idućoj godini prihvatili se sada predloženi model progresivnog oprezivanja plaća.

Sami sindikati već dugo traže uvođenje progresivnih stopa oporezivanja plaća, prvenstveno kako bi se olakšao život radništvu s minimalnim plaćama. Prema postojećem zakonskom propisu primjenjuju se dvije stope poreza na plaću i to od 20 i 35 posto. Niža stopa poreza primjenjuje se na sve iznose do 3.750 kuna, a sve iznad te isplate oporezuje se po stopi od 35 posto. Prema prijedlogu Ministarstva financija, uvažavajući zahtjeve sindikata, početkom naredne godine uvele bi se tri stope poreza na dohodak - 15, 25 i 35 posto. Isplate do 2.500 kuna oporezivale bi se po stopi od 15 posto, one iznad 2.500 do 6.250 kuna, podlijegale bi porezu od 25 posto, dok bi sve isplate iznad 6.250 kuna podlijegale najvišoj poreznoj stopi.

Samo na primjeru Zagreba, koji trenutno ima najvišu stopu prireza, vidljive su sve manjkavosti prijedloga ministarstva za progresivnim oporezivanjem plaća. Minimalac samca, sada iznosi 1.326 kuna neto, a nakon uvođenja stope od 15 posto, iznosio bi 1.332 kune. Radnik koji prima minimalac i ima dvoje djece i ubuduće bi primao sadašnju plaću 1.350 kuna. Samac koji sada prima u brutu oko četiri tisuće kuna, a neto 2.772 kune, nakon uvođenja novih stopa, uz promjenu stope od 25 posto, zaradio bi 113 kuna više. No, ako je roditelj dvoje djece, ta bi razlika na bolje iznosila tek 25 kuna. Sadašnja neto plaća samca od 3.328 kuna iduće bi godine iznosila 3.463 kune ili 135 kuna više. Ako radnik sa sadašnjom neto plaćom od 3.328 kuna ima dvoje djece, a prosječne hrvatske obitelji upravo imaju dvoje djece, zaradit će tek 65 kuna više nakon uvođenja novih stopa poreza.

Najveću dobit zapravo, ostanu li predložene stope progresivnog oporezivanja imat će upravo oni čija primanja podliježu najvišoj stopi od 35 posto. Na bruto iznos od 7.000 kuna, sada samac u Zagrebu primi neto plaću od 4.443 kune. Iduće godine primit će 139 kuna više, a ako ima dvoje djece 130 kuna više. Najzamjetnije su razlike, pak, na bruto isplatama iznad 10.000 kuna gdje će povišica za samca iznositi gotovo 370 kuna. Jednaku povišicu osjetit će i sretni vlasnik bruto plaće od 50.000 kuna, s tim da će on jednaku povišicu osjetiti i ako ima jedno ili dvoje djece. Radniku s dvoje djece i bruto plaćom od 10.000 tisuća kuna, “zarada” će biti nešto manja - nepunih 250 kuna.

G. GALIĆ