Vjesnik: 31. 8. 2000.
Haag je još u travnju 1998. tražio od hrvatske Vlade zaštitu za Levara
Ministarstvo unutarnjih poslova taj zahtjev nikad nije poslalo Policijskoj
upravi u Gospiću
ZAGREB, 30. kolovoza - Iz Ureda haaške tužiteljice Carle del Ponte stiglo je u srijedu pismeno priopćenje u povodu ubojstva Milana Levara.
»Tužiteljstvo je primilo izvještaje da je državljanin Hrvatske Milan Levar ubijen 28. kolovoza u svom domu u Gospiću.
Svaka istraga o ubojstvu pitanje je koje trebaju rješavati hrvatske vlasti. Tužiteljica nema nikakvih informacija koje bi ukazivale na to da je Levarova smrt na bilo koji način u vezi s njegovim kontaktima s Međunarodnim sudom«, navodi
se u priopćenju.
»Međutim, uzevši u obzir da se pitanja u povodu smrti Milana Levara upućuju Sudu u vezi sa sigurnošću mogućih svjedoka, tužiteljica vjeruje da je nužno dati sljedeće objašnjenje. Osoblje tužiteljstva razgovaralo je s Levarom 1997. i 1998. godine u vezi s istragama Suda. Nakon tih razgovora, ponuđene su mu mjere zaštite. Ali, on je, umjesto toga, odlučio razgovarati s medijima i davati detalje o svojoj suradnji i razgovorima sa Sudom. Uz to, Levar je naveo da želi ostati u Hrvatskoj i zatražio od tužiteljice da se obrati hrvatskoj Vladi sa zahtjevom da ona organizira zaštitu za njega, njegovu obitelj i imovinu.
Udovoljavajući tom zahtjevu, tužiteljica se 1. travnja 1998. obratila hrvatskoj Vladi i od nje zatražila da osigura zaštitu Levaru, potencijalnom svjedoku Međunarodnog suda. Hrvatska Vlada je 15. travnja potvrdila da će prihvatiti tu odgovornost. Od tada nije bilo kontakata između Levara i osoba tužiteljstva. Tužiteljica izražava žaljenje u povodu njegove smrti. Međutim, ovo je slučaj u kojem Sud nije imao nikakav dogovor s tim potencijalnim svjedokom za pružanje zaštite njemu ili njegovoj obitelji«, navodi se na kraju priopćenja iz Ureda haaške tužiteljice Carle del Ponte.
U povodu izjave Međunarodnog kaznenog suda u Hagu o Levarovu statusu, Ministarstvo unutarnjih poslova također je izdalo priopćenje u kojem se, među ostalim, kaže:
»Provjerom je utvrđeno da je u kabinetu tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Ivana Penića 15. travnja 1998. zaprimljen dopis Ureda za suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu Vlade RH sa zahtjevom Međunarodnog kaznenog suda da se pruži zaštita Milanu Levaru i njegovoj obitelji. U dopisu je zatraženo da Ministarstvo unutarnjih poslova, sukladno nadležnostima i ovlaštenjima, pruži zaštitu navedenim osobama i njihovim obiteljima.
Daljnjom provjerom utvrđeno je da je dopis proslijeđen tadašnjim pomoćnicima ministra unutarnjih poslova za policiju i kriminalističku policiju Jošku Moriću i Željku Sačiću, koji su ga pak proslijedili unutar svojih sektora na postupanje. Međutim, dopis i zahtjev nisu proslijeđeni u Policijsku upravu ličko-senjsku na postupanje«, kaže se u MUP-ovu priopćenju.
»Ministar unutarnjih poslova Šime Lučin naložio je da se utvrde sve okolnosti u vezi s tim dopisom i zahtjevom, te da se utvrdi zašto se nije postupilo na temelju zahtjeva Ureda za suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu Vlade RH. Lučin je zatražio i maksimalnu angažiranost svih djelatnika MUP-a koji su uključeni u kriminalističku obradu kako bi se u što kraćem roku pronašli počinitelji ubojstva Milana Levara«, stoji u izjavi MUP-a koja je dnevnim redakcijama poslana u srijedu poslijepodne.
Tijekom dana prosvjede zbog ubojstva Milana Levara uputile su političke stranke, udruge za zaštitu ljudskih i građanskihm prava te druge nevladine udruge. (Hina)