Novi list: 11. 10. 2000.

ŠESTORKA UZNEMIRENA ODLASKOM RAČANOVOG IZASLANIKA U BEOGRAD

PAROVA MISIJA I ZA RAČUN SAD-a?

Pretpostavlja se da je Paro s Koštunicom uspostavljao kontakte u ime Amerikanaca koji su nedavno najavili da će u Beograd poslati svog diplomatskog predstavnika

ZAGREB - Šefovi stranaka šestorke jučer su održali izvanredni sastanak na zahtjev HSLS-a, HSS-a i drugih članova vladajuće koalicije, koji su od premijera Račana zatražili objašnjenje zašto je u nedjelju poslao Joška Para, pomoćnika ministra vanjskih poslova, u tajnovitu misiju u Beograd. Paro se tamo sastao s novim jugoslavenskim predsjednikom Vojislavom Koštunicom koji je poručio Račanu da njegova vlast neće, poput Miloševića, ustrajavati na tome da je SR Jugoslavija jedini sljednik bivše SFRJ, već da pristaje na sukcesiju, tj. na raspodjelu nasljedstva bivše države. Račanov izaslanik, prema jučerašnjim neslužbenim informacijama, obavljao je u Beogradu i posao za jednu svjetsku velesilu. Pretpostavlja se da je Paro s Koštunicom, uspostavijao stanovite kontakte i za račun Sjedinjenih Država koje su nedavno najavile da će u Beograd naposljetku poslati svog diplomatskog predstavnika. Hrvatska strana, dodaju naši izvori, zatražila je od Koštunice da u novoj jugoslavenskoj vladi ne budu prisutne osobe koje su počinile zločine u Hrvatskoj, kao što je, primjerice, bivši načelnik glavnog stožera jugoslavenske vojske Momčilo Perišić. On je za vrijeme Domovinskog rata sudjelovao u razaranju Zadra.

Parova misija u Beograd trebala je ostati tajnom, kao što je bila i njegova nedavna misija u Podgoricu, gdje se pomoćnik ministra vanjskih poslova sastao s crnogorskim predsjednikom Đukanovićem. Međutim, netko je iz hrvatskih diplomatskih krugova tu tajnu pustio u javnost, tako da je Hrvatski radio još u nedjelju ujutro u sedam sati najavio da će Paro toga dana otići u posjet Koštunici. Tu vijest dopisnice HRT-a u Beogradu Hrvatska televizija nije objavila u središnjem dnevniku, ali ju je ponovno objavio Hrvatski radio u večernjem dnevniku, kao i u kasnijim vijestima.

Prema neslužbenim vijestima, Račanov izaslanik nije Koštunici izravno spominjao pitanje izručenja Slobodana Miloševića u Haag, a doznao je kako je novoj vlasti u Jugoslaviji u ovom trenutku, navodno, lakše okriviti Miloševića za neki prekršaj ili pljačku, nego za ratni zločin.

Parova misija u Beograd izazvala je uznemirenost među dijelom članova šestorke, koje je zanimalo zašto je hrvatski premijer poslao izaslanika Koštunici, umjesto da čeka na novu vlast u Beogradu da ona učini prvi korak dobre volje prema Hrvatskoj. Očito je kako je premijer Račan svojom diplomatskom misijom nastojao utabati put za normalizaciju odnosa s hrvatskim istočnim susjedom, nakon izbora Koštunice za jugoslavenskog predsjednika koji, uzgred rečeno, ima male ustavne ovlasti, onakve kakve će, otprilike, imati Mesić nakon promjene hrvatskog Ustava. O novoj politici prema Jugoslaviji, kako je najavljeno, raspravljat će i hrvatska Vlada na sjednici u četvrtak.

B. PODGORNIK