Slobodna Dalmacija: 11. 10. 2000.

BRITANSKE ANALIZE: BEOGRAD SRUŠIO DOSADAŠNJU VLAST, ALI NE I SUSTAV

Miloševićevi klipovi pod Koštuničin vlak

Iako su se crnogorski socijalisti proteklih dana žestoko "upucavali" srbijanskoj oporbi, čini se da su shvatili da, kao jezičac na parlamentarnoj vagi, mogu sebi znatno podignuti cijenu

LONDON (agencijska izvješća) — Britanski analitičari posvećuju još uvijek veliku pozornost zbivanjima u Srbiji, koncentrirajući se pretežno na teškoće s kojima se već suočio novi jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica, i na sudbinu bivšeg predsjednika Slobodana Miloševića.

Tako "The Daily Telegraph" piše kako se Koštunica trećeg dana svoje vladavine suočio s problemima u sastavu nove vlade, jer je u revoluciji na beogradskim ulicama palo dosadašnje čelništvo, ali ne i sustav na kojemu je ono počivalo. Miloševićevi pristaše i dalje su iznimna snaga jer Demokratska oporba Srbije nije na parlamentarnim izborima uspjela osvojiti dovoljno glasova da bi imala većinu u parlamentu. Napokon, i Milošević je ostao važnom figurom, budući da je Koštunica obećao da će ga zaštititi od ruku Haaškoga suda.

"The Independent" bilježi da su suradnici Slobodana Miloševića već ugurali klipove u kotače nove administracije. Riječ je o crnogorskoj Socijalističkoj narodnoj partiji, o kojoj ovisi raspored snaga u parlamentu, a koja je ustvrdila kako će ostati u koaliciji s Miloševićevim socijalistima i tako mu omogućiti da zadrži nadzor nad skupštinom. To će, piše list, biti prava noćna mora za Koštunicu jer će novu predsjedničku demokraciju prisiliti na kohabitaciju s Miloševićevom. Iako su se crnogorski socijalisti proteklih dana žestoko upucavali srbijanskoj oporbi, čini se da su shvatili da, kao jezičac na parlamentarnoj vagi, mogu sebi znatno podignuti cijenu, piše list.

"The Guardian" pak misli da bi se Sjedinjene Države i Europa mogle sukobiti oko poslijemiloševićevske Srbije, budući da Washington i dalje inzistira na tome da se gospodarske sankcije protiv Jugoslavije vezuju uz sudbinu Miloševića. Unatoč odluci europskih ministara vanjskih poslova zemalja da skinu naftni i zračni embargo Beogradu, Sjedinjene su Države odlučne u tome da Srbija ne dobije međunarodnim novčarskim ustanovama sve dok Miloševića ne izruči Haagu.

U tom listu još čitamo kako se iza kulisa već osjeća pritisak, posebice od Italije, da se Miloševiću da imunitet, i da se dva vodeća vanjskopolitička dužnosnika Europske unije, Javier Solana i Chris Patten, zalažu za daljnje ukidanje preostalih sankcija. No tomu se protivi glavna tužiteljica Haaškog suda Carla del Ponte.

Za razliku od "The Guardiana", "The Times" stječe dojam da Washington već omekšava zahtjeve za hitno izručenje Slobodana Miloševića Haaškom sudu, pozivajući se pritom na riječi državne tajnice Madeleine Albright. Ona je kazala kako Miloševićevo izručenje neće biti nužan uvjet za to da Srbija postane punopravnom članicom demokratske Europe.