Novi list: 12. 10. 2000.

DRAMATIČAN SASTANAK U UREDU PREDSJEDNIKA: ŠEF DRŽAVE I PREMIJER POVIŠENIM TONOVIMA RAZGOVARALI O SMANJENJU PREDSJEDNIČKIH OVLASTI

MESIĆ OPTUŽIO VLADU DA GA JE IZIGRALA

Šef države “osjetio se prevarenim i izigranim” time što ga Vlada i šestorka nisu konzultirali o Nacrtu ustavnih promjena, koji je poslan u Sabor još prošli četvrtak

ZAGREB - Predsjednik Republike Stjepan Mesić preksinoć je pozvao premijera Ivicu Račana na sastanak na Pantovčak, gdje mu je odmah izrazio nezadovoljstvo količinom ovlasti koje mu je šestorka dodijelila u Nacrtu ustavnih promjena, izglasanom u Saboru u utorak poslijepodne. Naš list je jučer doznao kako je Mesićevo “nezadovoljstvo” zapravo blaga diplomatska formulacija, jer se šef države zapravo “osjetio prevarenim i izigranim” time što ga Vlada i šestorka nisu konzultirali o Nacrtu ustavnih promjena, kojeg su Banski dvori poslali u Sabor još prošlog četvrtka. Stoga je Mesićev sastanak s Račanom u utorak navečer i poprimio dramatičan tijek, a dvojica sugovornika obraćala su se jedan drugome povišenim glasom.

Preciznije rečeno, Mesić je nezadovoljan premalim ovlastima koje mu je Nacrt dodijelio u vanjskoj politici i na području tajnih službi. Da je o ovom drugom bila riječ, potvrđuje i podatak da je sastanku prisustvovao i Tomislav Karamarko, predstojnik Predsjednikova ureda za nacionalnu sigurnost (UNS). Prema izvorima našeg lista, Karamarko je još uoči tog sastanka činio pritisak na Mesića, da od šestorke zatraži ne samo utjecaj nad vojnim obavještajnim službama, kako je to predvidio Nacrt, nego i nad civilnim tajnim službama koje su prema ranijem dogovoru trebale doći pod utjecaj Vlade.

Podsjetimo, u nekadašnjem prijedlogu Mesićeve stručne skupine nije bilo ni riječi o tome da bi on kontrolirao tajne službe. Nakon zaoštravanja situacije koja je rezultirala ostavkom Ozrena Žuneca na dužnost šefa UNS-a, Mesić i Račan su se dogovorili da šef države ima utjecaj nad vojnim tajnim službama, dok bi se Vladi prepustio utjecaj nad civilnima. Sada je to ugrađeno i u Nacrt ustavnih promjena, ali Mesića to ne zadovoljava.

Formalni povod zbog kojeg je Mesić pozvao Račana na sastanak bila je teška gospodarska situacija u zemlji. Po mišljenju šefa države, Račanova je Vlada nedovoljno efikasna u preokretanju gospodarskog stanja na bolje, a nema ni jasnu gospodarsku strategiju, pa je sam Mesić nedavno odlučio osnovati vlastiti interventni gospodarski tim, koji bi predlagao mjere za poboljšanje. U razgovoru s premijerom, Mesić je - prema našim izvorima iskoristio teško gospodarsko stanje kao svojevrsno opravdanje za pritisak na Račana, ne bi li mu šestorka povećala ustavne ovlasti. Predsjednik zamjera premijeru i to što ga nije konzultirao o nakani slanja Joška Pare jugoslavenskom predsjedniku Vojislavu Koštunici. Prema našim izvorima, Račan je o tom potezu obavijestio Predsjednikova savjetnika za vanjsku politiku Stanka Nicka. Taj Račanov potez pokazuje kako se premijer već počeo ponašati po odredbama Nacrta ustava u kojem piše kako “Vlada vodi vanjsku politiku”, dok po sadašnjem Ustavu tu politiku vodi predsjednik.

Politički promatrači procjenjuju kako ne treba očekivati da će Mesić zbog svog nezadovoljstva smijeniti Račana i njegovu Vladu, što mu Ustav još omogućuje. Kuloari pak već mjesecima tvrde kako šef države ima u pričuvi vlastitu ekspertnu “vladu u sjeni”, na čelu s mandatarom dr. Mladenom Vedrišem. No, smjena Račana nije realna, jer Sabor u ovom trenutku, već i zbog protivljenja SDP-a i HSLS-a, sigurno ne bi prihvatio Mesićevu vladu, pa bi bili nužni prijevremeni parlamentarni izbori - a njih sada gotovo nitko ne želi. Stoga, činjenicu da je Mesić u utorak navečer “pozvao Račana na red” treba tumačiti ponajprije pritiskom na Vladu i šestorku da mu dodatno idu na ruku i dodijele nešto više ovlasti u Ustavu... U prilog takvom raspletu govori i podatak, kojeg je jučer dobio naš list, da je susret Mesića i Račana na Pantovčaku počeo povišenim glasovima - a završio u mirnijem i pomirljivijem tonu.

Branko PODGORNIK