VJESNIK: 21. 10. 2000.
Hoće li Račan smiriti duhove uoči stranačke konvencije?
Nakon što su iz SDP-a isključeni Antun Janković i Nedjeljko Bosanac, a čini se i Tomčeva sestra Blaženka Gogić, spekulira se da je sve više onih koji se zalažu za unutarstranačko višeglasje / Ostalo je pitanje je li Zovak SDP-ov Don Quijote ili ima pritajenu podršku nekih utjecajnih članova
DEAN SINOVČIĆ
ZAGREB, 20. listopada - Nitko više ne sumnja da je Ivici Račanu i čelnicima SDP-a vrlo bitno da predstojeća izborna konvencija, koja će se održati 3. studenoga, prođe vrlo mirno, bez sukoba i iskakanja iz tračnica programa stranke. Da bi se to postiglo, pomicao se datum održavanja konvencije a Glavni odbor stranke priprema promjene Statuta, zbog čega bi došlo i do promjena u čelnim tijelima stranke. Usred svih tih priprema oglasili su se, međutim, i oni pojedinci koji se ne slažu sa sadašnjim ponašanjem stranke i s najavljenim promjenama, te tvrde da su oni za modernizaciju stranke, čemu se većina protivi.
Medijski najglasniji u tim je optužbama bio Jerko Zovak. Spekuliralo se je li on usamljen slučaj, kakvih uvijek ima, ili je samo pijevac koji je prerano zakukurikao, zbog čega je samog sebe u kuloarima odmah prozvao »političkim mrtvacem«. No, s obzirom na to da su u četvrtak iz stranke isključeni donedavni predsjednik osječkog SDP-a Antun Janković te član Nedjeljko Bosanac, koji su izjavili da su za modernizaciju SDP-a, dok je ostatak za boljševizam, Zovak više nije usamljen. A kad je u petak Novi list objavio da je iz SDP-a isključena i Blaženka Gogić, sestra dr. Zdravka Tomca i pomoćnica ministra branitelja, bilo je jasno da se s približavanjem konvencije povećavaju i tenzije u stranci.
»Ne znam činjenice i okolnosti, jer ni ja niti moja sestra još nismo dobili službenu obavijest o isključenju iz stranke, pa zbog toga ne bih želio komentirati ovaj slučaj«, rekao je u petak dr. Tomac Vjesniku. Blaženka Gogić, potvrdio je Tomac, nije prisustvovala sjednici Gradske organizacije Slavonskog Broda na kojoj je isključena, a prema onome što mu je rekla telefonom, isključena je, navodno, zbog intervjua koji je dala lokalnom listu.
Kad smo mu rekli da će to povući za sobom novi niz spekulacija o tome da se radi o borbi protiv bloka oko Jerka Zovka, koji je također iz Slavonskog Broda, a uz koji su se spominjala i njegovo i ime Milana Bandića, dr. Tomac je odgovorio da su »spekulacije normalna stvar u demokratskoj državi« i da se »na njih ne može utjecati«. No, na naše inzistiranje da potvrdi ili odbaci tvrdnje da je isključivanje Blaženke Gogić povezano s njezinim prijateljevanjem s Jerkom Zovkom, Tomac je odgovorio: »Ne znam o čemu se radi, nemam nikakvu informaciju i neću davati nikakve izjave, upravo zato da one ne bi poslužile za nove spekulacije«. Očito, radi se o nastojanju da se prije SDP-ove konvencije zadrži mir u kući. Na to je Tomac rekao: »Ne radi se samo o miru u kući, već o tome da treba vidjeti sve činjenice. A ja imam puno posla, nisam informiran o čemu se radi i ne znam što iza toga stoji«. Zbog svega toga, Tomac nije bio spreman reći nešto više, upozoravajući: »Ona je Blaženka Gogić, a ne samo Tomčeva sestra«. No, treba upozoriti da je slavonskobrodski SDP do sada dva puta pokušao neuspješno isključiti gospođu Gogić iz stranke. Očito, bez treće nema sreće...
Ime Jerka Zovka počelo se spominjati prije mjesec i pol, kada je naprasno napustio sjednicu Glavnog odbora, na kojoj su predstavljene promjene Statuta. Njima se, među ostalim, smanjuje broj potpredsjednika stranke, ali se uvodi predsjedništvo koje će ponajviše djelovati u razmacima između sjednica Glavnog odbora. Te su promjene Statuta trebale biti prihvaćene na konvenciji SDP-a. Bila bi to formalnost ako bi ih prethodno prihvatio Glavni odbor.
No, na sjednici toga tijela glas je digao upravo Zovak, tvrdeći kako se ne slaže s predloženim promjenama, da njima SDP ide prema natrag umjesto naprijed, te da se promjenama jača položaj predsjednika Račana u odnosu na stranku, umjesto da bude obrnuto. Imao je Zovak i niz drugih prigovora, poput pitanja zašto ministri i saborski zastupnici moraju automatski biti članovi Glavnog odbora ako, primjerice, u njemačkom SPD-u to nije tako. Stoga je Zovak krenuo u pisanje svog prijedloga Statut
a, navodeći da će njegov tekst biti po uzoru na statute zapadnoeuropskih socijaldemokrata. Dapače, najavio je i kandidaturu za predsjednika SDP-a čime bi konkurirao Račanu.Ostalo je pitanje je li Zovak SDP-ov Don Quijote ili ima pritajenu podršku nekih utjecajnih članova stranke.
Kako to već ide u Hrvatskoj, po »zemljačkoj liniji« povezan je sa Zdravkom Tomcem i Milanom Bandićem jer je, kao i Bandić, podrijetlom Hercegovac i jer je, kao i Tomac, iz Slavonskog Broda. Razlozi povezivanja, ako povezivanje uopće postoji, ipak se kriju u političkim motivima. Na spomenutoj sjednici Glavnog odbora raspravljalo se o pravu na drugačije unutarstranačko mišljenje, što je, kako je pisao Jutarnji list« najviše zagovarao Tomac, braneći time Zovkove istupe. S druge strane, u tjednu prije održavanja sjednice Glavnog odbora, Zovak je u pismima čitatelja u Vjesniku objavio dva pisma, u kojima je podržao govor Tomca u Vukovaru, u kojemu je on rekao kako haaškom, sudu oko najave uhićenja hrvatskih generala treba reći »dosta je bilo«. Zovak ga je podržao, ostatak stranke baš i ne, ali Zovak takvima zamjera kozmopolitizam nasuprot nacionalnoj osviješćenosti.
Što se tiče Bandića, javna je tajna da ga mnogi iz vrha stranke ne vole, ali Račanu ne pada na pamet da ga pokuša eliminirati jer tako jake i organizaciono sposobne osobe koja bi ga zamijenila u Zagrebu - nema. Pitanje je samo treba li Bandiću kruha preko pogače, pa da pored gradonačelničkog mjesta, koje je tako jako želio, podržava Zovka i uzdrma svoju poziciju.
Kakve veze s cijelom pričom imaju događaji u Osijeku? Poznavatelji prilika u tamošnjem SDP-u tvrde da je to slučaj sličan onome na državnoj razini - Janković i Bosanac prerano su zakukurikali protiv predsjednika osječko-baranjske organizacije Željka Malevića, usput se pomalo ponašali poput slona u staklarni i za to politički platili glavom. »U SDP-u su dopuštene frakcije, ali ne destruktivne«, poručio im je Malević. Ostaje samo pitanje mogu li se nezadovoljni pojedinci u SDP-u organizirati u snažnu grupu koja će narušiti želju Račana za mirnom konvencijom stranke.