Vjesnik: 26. 10. 2000.

Zdravstveni sindikati: I ova nas Vlada diskriminira, štrajkat ćemo!

ZAGREB, 25. listopada - Deset zdravstvenih sindikata nezadovoljno je odnosom Vlade, posebice vrednovanjem njihova rada i nepoštivanjem kolektivnog ugovora, zbog čega najavljuju mogućnost štrajka, rečeno je na konferenciji za novinare u srijedu u Zagrebu. »Sve dosadašnje vlade diskriminacijski su se odnosile prema zdravstvu, a sada se to ponavlja. Prvog dana listopada trebalo je plaće u državnim i javnim službama uskladiti s plaćama u trgovačkim društvima i javnim poduzećima u državnom i pretežito državnom vlasništvu, ali to do danas nije učinjeno«, izjavio je prim. dr. Josip Jelić, potpredsjednik Hrvatskoga liječničkog sindikata. Taj je sindikat jedan od deset sindikata što su potkraj 1996. godine potpisali kolektivni ugovor s Vladom, koji prati kolektivni ugovor državnih službenika. A to znači da liječnicima i medicinskim sestrama plaće rastu u isto vrijeme i za isti postotak kao i državnim službenicima.

Sindikati, potpisnici kolektivnog ugovora, podsjetili su Vladu, posebice njezinu potpredsjednicu Željku Antunović, još 12. listopada na obvezu usklađivanja. Prema podacima Zavoda za platni promet, usklađenje bi trebalo iznositi oko 12 posto. »Vlada još nije reagirala, jer je očito prekasno postala svjesna da nije uspjela zaustaviti porast plaća u javnim poduzećima, kao što je to najavila u ožujku ove godine«, naglasio je Dražen Managić iz Samostalnog sindikata radnika u djelatnostima zdravstva, mirovinsko-invalidskog i socijalnog osiguranja.

Managić se osvrnuo i na najavljenu politiku plaća u razdoblju od 2001. do 2003. godine, koja u obliku prijedloga kola Hrvatskom od sastanka na Plitvicama. Vlada tim prijedlogom nudi zamrzavanje mase plaća u javnim službama, odnosno za korisnike državnog proračuna i izvanproračunskih fondova kakvo je zdravstvo. Koordinaciji deset zdravstvenih sindikata takav je prijedlog neprihvatljiv, jer bi to značilo ili novo smanjenje plaća zbog neizbježnog utjecaja inflacije i porasta troškova života, ili masovno otpuštanje zaposlenika u zdravstvu. »Tražimo da se zadrži razina dostignutih prava i ne pristajemo na nova odricanja«, upozorio je Managić.

Duška Dulić iz Hrvatskog sindikata zdravstva i zdravstvenog osiguranja naglasila je kako je ovaj susret s novinarima jedno od posljednjih upozorenja Vladi. Sindikati su spremni za štrajk ako se nastave kršiti njihova prava. Dr. Jelić je, pak, rekao da sindikate posebno smeta što se, usporedbom prosječnih plaća u medijima stječe dojam da su u zdravstvu plaće izrazito velike jer im »analitičari« u redoviti rad ubrajaju i dežurstva, pripravnosti, noćni rad...

Ilustracije radi, liječnik specijalist s deset godina staža za redovni rad od 40 sati tjedno u prosjeku zaradi 5400 kuna neto, a bolnička medicinska sestra, s pet do 10 godina staža, ima mjesečnu plaću 3100 kuna neto. Koordinacija sindikata pritom ističe kako ne treba zanemariti da u masu plaća za zdravstvo ulaze i ugovori ravnatelja i menedžera, te dio ljudi s položajnim dodacima.

Zamjenik ministrice zdravstva dr. Rajko Ostojić najavio je u srijedu da će pregovori o novom kolektivnom ugovoru za zdravstvo i zdravstveno osiguranje početi u studenom i završiti do Nove godine, do kada vrijedi sadašnji ugovor. Ostojić je time odgovorio Koordinaciji deset sindikata zdravstva koja je ocijenila da je neizvjestan početak kolektivnih pregovora.

Ujedno, Koordinacija odbija da u kolektivnim pregovorima sudjeluju ravnatelji zdravstvenih ustanova i predstavnici Udruge poslodavaca u zdravstvu jer oni nisu poslodavci.

Prema Ostojiću, Ministarstvo je početkom listopada zatražilo od sindikata da iznesu prijedloge u vezi s kolektivnim pregovorima, ali dosad su se oglasila svega tri sindikata. Ravnatelji i Udruga poslodavaca zaista su, dodaje zamjenik ministrice, pozvani na sastanak u Ministarstvo zajedno sa sindikatima, kako bi svi imali priliku iznijeti svoje mišljenje. No, kolektivni pregovori vodit će se samo sa sindikatima.

Tanja Tolić i Hina