Vjesnik: 28. 10. 2000.
Luttenberger: Postoji tajna veza između potpuno socijalno neosjetljiva SDP-a i HDZ-a
Gradonačelnik Opatije i član IDS-a, dr. Axel Luttenberger nije imao dlake na jeziku ni kad je svojedobno kritizirao HDZ-ovu, a ni sadašnju vlast, štoviše, govori o povezanosti bivših i sadašnjih vlastodržaca. Opatijci su mu zahvalni što im je spasio hotele od tajkunizacije, te ne bi čud
ilo da ga ponovno izaberu za gradonačelnika, naravno ako se bude kandidirao.• Kako ocjenjujete dosadašnji rad nove hrvatske vlasti?
- Od 3. siječnja ove godine nije došlo do većih promjena u društvenom životu Hrvatske. Nažalost, nova Vlada nastavlja s lošim projektima svojih prethodnika. Nije došlo do revizije pretvorbe, a i dalje imamo HDZ-ov sustav lokalne samouprave za koji nam nova, kao i stara, vlada tvrdi da od 570 jedinica lokalne samouprave njih 400 ne može djelovati. Što se tiče djelovanja tvrtki
u državnom vlasništvu očito je da postoji neka tajna veza između HDZ-a i SDP-a, a što se vidi i u najnovijem slučaju tragično smještenih događanja oko ACI-ja, gdje Središnjica HDZ-a unaprijed zna poteze SDP-a. U Nadzorni odbor ACI-ja su imenovane potpuno nekvalificirane osobe koje su oduševljene dosadašnjim poslovanjem te tvrtke.• Javnosti se ne sviđa što su neki ministri u više nadzornih odbora?
- Ne bi se smjelo dopustiti da imamo ministre koji su u 15 do 20 nadzornih odbora. Tako oni ne mogu riješiti nijedan ozbiljan problem što, pak, govori da Vlada ne vjeruje drugim ljudima. Ili možda smatra da jedan ministar može dobro djelovati u svim tim silnim nadzornim odborima. U takvu slučaju ministar donosi odluke, kao što je to učinio ministar financija Mato Crkvenac, koji očito pod pritiskom određenih lobija donosi odluke, a onda ih pod pritiskom javnosti povlači.
• Kako ocjenjujete trenutačnu političku situaciju u Hrvatskoj?
- Mislim da je problem u tome što u Hrvatskoj nema lijevih političkih opcija, jer politika SDP-a je klasičan primjer desne političke opcije iz druge polovice 19. stoljeća. Žitelji Primorja su za političku opciju koja bi bila socijalno osjetljiva i decentralizirana, a očito je da to SDP kao nametnuti lider šestorice ne nudi. SDP-ova opcija je potpuno socijalno neosjetljiva, štoviše, podsjeća na grub oblik kapitalizma, u smislu da treba sve u stečaj. Ta opcija privilegira one bivše partijske rukovodioce koji su postali menadžerima prema političkim kriterijima, a koji bi se sada htjeli pretvoriti u vlasnike.
• U nekim jedinicama lokalne samouprave kriza vlasti je kronična...
- Mislim da je danas apsurdno da u općinama od 1.000, 2.000 stanovnika političke stranke budu predlagači načelnika općina. Zato nam se i događaju izborne farse kao na primjer u Bakru gdje gradonačelnik nije izabran, jer su se sukobili interesi različitih lobija. Tako u tom gradu onaj tko je dobio izbore ne može formirati vlast zbog nečijih osobnih interesa, a to znači da su građani prevareni.
• Opatija je uspjela sačuvati hotelske objekte od tajkunizacije. Što dalje?
- Za lokalnu je samoupravu najvažnije sačuvati gospodarske resurse, a Opatija je sačuvala hotelske objekte od HDZ-ove privatizacije i sadašnjeg pokušaja divlje privatizacije. Vjerujem da ćemo se oko tih objekata uspjeti nagoditi s državnom vlašću ili dobiti sudski spor i tako osigurati trajni razvoj ovog kraja tako da kontrolni paket hotelskih objekata imaju jedinice lokalne samouprave s malim dioničarima, jer se jedino tako može sačuvati vrijednost te imovine
.Damir Herceg