Jutarnji list: 29. 10. 2000.
Dnevni osvrt
Kontradiktorno predavanje Slavka Linića o PDV-u komentira Jadranka ŠevićWTO i EU natjerat će Hrvatsku da smanji
PDVPotpredsjednik Vlade Slavko Linić u petak je na predavanju studentima ekonomije u Rijeci potvrdio ono što hrvatska javnost već dugo naslućuje, a to je da usprkos glasnim predizbornim obećanjima, smanjenja PDV-a neće biti. Linić kaže, još najmanje tri godine, no gotovo istodobno ulazi u kontradikciju tvrdeći da "dok god ne smanjimo PDV međunarodni kapital neće stići u Hrvatsku". To znači da u iduće tri godine neće biti ni porasta ulaganja. I to je - istinito i logično.
Porezni bi sustav naime, trebao pomoći i potaknuti našu vanjskotrgovinsku razmjenu te potaknuti ulaganja u naše gospodarstvo. A naš sustav nije harmoniziran sa zemljama s kojima surađujemo i čijim asocijacijama težimo.
Od 15 država članica EU jedino je u Danskoj u primijeni jedna stopa PDV-a uz nultu, kao i kod nas. Ostale zemlje imaju u pravilu od jedne do četiri snižene stope. Od sedam zemalja članica CEFT-e samo se Bugarska opredijelila za jednu stopu PDV-a.
No, ono što koči promjenu PDV-a je njegova izdašnost u punjenu proračuna. Naplatom ovog poreza lani je ubrano više od 20 milijardi kuna što je oko 46 posto proračuna. Iako je PDV samo jedan od dvadesetak poreza u našem sustavu, svaka promjena znači i odgovor na pitanje - kako i iz kojih izvora nadoknaditi te prihode.
Vladu bi na brže razmišljanje o tom problemu mogla natjerati upravo približavanje EU i potreba za ujednačavanjem sustava europskom. Primjena smjernica EU mogla bi donijeti i razočaranje onim proizvodačima za koje je uvedena nulta stopa - kruha, mlijeka, knjiga lijekova, znanstvenih časopisa i pomagala za invalidne osobe. Naime, prema smjernicama je nulta stopa predviđena samo za izvoz.