Novi list: 31. 10. i 01. 11. 2000.

NAKON ODLUKE VLADE O POSKUPLJENJU LOŽ-ULJA

Centralno grijanje poskupljuje od 15 do 25 posto

RIJEKA - Inflacija je krenula, stavite to u naslov, prvo je što nam je u jučerašnjem razgovoru oko poskupljenja loživog ulja odnosno centralnog grijanja, rekao direktor Energa, Zlatko Štok. Sada je, naime, sigurno da će poskupljenje loživog ulja, što ga je INI odobrilo Ministarstvo gospodarstva, rezultirati poskupljenjem centralnog grijanja i tople sanitarne vode u svim većim gradovima Hrvatske. Potvrdili su nam to jučer nadležni u Rijeci, Zagrebu, Osijeku i Splitu, a jedino o čemu se još raspravlja jesu postoci. INA je prošlog petka poskupjela svoje ekstra lako loživo ulje za 19,23 posto, a lako lož-ulje (kojega koristi većina toplana) za čak 25 posto. Zato će riječki Energo već ovog tjedna zatražiti poskupljenje centralnog grijanja i zagrijavanja sanitarne vode za oko 13 do 15 posto.

- U našim ukupnim troškovima gorivo sudjeluje s oko 50 posto pa grubo mogu procijeniti da ćemo zatražiti poskupljenje centralnog grijanja i grijanja sanitarne vode za oko 15 posto. Čim izračun završimo, gradski Odjel za komunalni sustav u naše ime od Poglavarstva i Gradskog vijeća zatražit će poskupljenje usluga distribucije toplinske energije, potvrdio je Štok crne slutnje 9.700 Riječana koji koriste Energove usluge. Da stvar bude gora, Štok dodaje kako očekuje da će gradski vijećnici Energu odobriti retroaktivno poskupljenje, jer je već jučerašnju pošiljku lož-ulja, koja će se trošiti u studenome, Energo INI platio po novoj cijeni.

Ništa ljepše nismo čuli ni u Zagrebu, gdje građani koriste centralno grijanje od toplana unutar HEP-ovog Sektora za toplinarstvo. Direktor zagrebačkog Pogona toplinskih mreža Vinko Devčić kaže da je zahtjev za poskupljenje već upućen Gradskoj skupštini. Riječ je samo o poskupljenju grijanja stambenih prostora što ih koriste građani, jer su poslovni prostori dosad grijanje plaćali skuplje. U cilju poticanja gospodarskog razvitka, ne želi ih se dodatno opterećivati. O postotku poskupljenja odlučuje zagrebačka Gradska skupština, u prvom je zahtjevu zatraženo čak 37-postotno poskupljenje, da bi se potom ipak spustilo na 25 posto.

- Cijena centralnog grijanja za potrošače što ih opskrbljuje HEP-ov Sektor toplinarstva koji djeluje u Zagrebu, Osijeku i Sisku nije se mijenjala od 1.1.1998. godine. Plin je u međuvremenu poskupio za 80, a lož ulje za 40 posto. Cijenu nismo mijenjali ni zbog uvođenja PDV-a. Što će odlučiti zagrebačka Gradska skupština, mi u Osijeku ne znamo, ali vjerujem da će osječki Pogon tražiti poskupljenje na razini 20-ak posto, kazao nam je mr. Ivica Mihaljević, rukovoditelj distribucije toplinske energije u Pogonu Osijek, koji grije 9.600 potrošača. Iako nemamo informacije iz Siska, trećeg grada u lancu što ga pokrivaju HEP-ove toplane, logično je da ni tamo nije bitno drukčije. U kojoj će pak mjeri poskupljenje lož-ulja šokirati Splićane, koji centralno grijanje dobivaju putem dvije topline u vlasništvu poduzeća Hvidra d.o.o., jučer nismo uspjeli doznati, jer je direktor poduzeća na bolovanju. No neslužbeno smo ipak dobili informaciju da će se i splitskih 200-tinjak tisuća kvadrata uskoro grijati po višim cijenama, zbog objektivnog razloga koji se zove - Vladino odobrenje poskupljenja loživog ulja. Kako jučer reče jedan od ljudi s kojima smo razgovarali, tko više može razumijeti što to Vlada zapravo radi? Naime, i malom je djetetu jasno da toliko poskupljenje lož-ulja mora izazvati inflaciju.

S. ŠKARIĆ