Večernji list: 09. 11. 2000.
ZASTUPNIČKI DOM: DRAMA ZBOG STRANAČKIH TRGOVANJA
Danas odluka: Novi Ustav ili prijevremeni izbori
* Vladajuća je koalicija u nekoliko sati od sigurne dvotrećinske većine došla do toga da novi Ustav ovisi o "milosti" HDZ-a
* IDS, HSS i PGS protiv pakta s HDZ-om, HSP-ovci idu u Most
ar, a odlazeća su i četiri DC-ova glasaNakon što se kasno poslijepodne saborskim kuloarima pronijela informacija, da su mr. Mato Arlović uime SDP-a i Vladimir Šeks uime HDZ-a dogovorili veliku trgovinu kojoj je cilj pridobivanje 42 HDZ-ove ruke za ustavne promjene, u Parlamentu se odigravala prava drama. DC, HSP i HKDU, čiji su glasovi za ustavne promjene do tog trenutka bili sigurni, tada su najavili da će biti protiv promjena, a vladajuća je koalicija u samo nekoliko sati od sigurne dvotrećinske većine došla do toga da novi Ustav ovisi o "milosti" HDZ-a. Iako su se u hodnicima mogle čuti razne verzije i opovrgavanja te priče, sigurno je da je stabilnost vladajuće koalicije ozbiljno poljuljana. HDZ danas hitno saziva svoj Središnji odbor kako bi razm
otrio eventualno odustajanje od već donesene odluke da će njihovi zastupnici biti protiv promjena Ustava.Glavno je pitanje sinoć bilo, zbog čega se ušlo u dogovore s HDZ-om u trenutku kad je šestorka govorila da ima i više od potrebnog 101 glasa. Neslužbeno smo saznali da je dramatičan razvoj situacije izazvala neočekivana Šeksova ponuda da bi HDZ mogao uz neke ustupke podržati Ustav. Glavni uvjet, koji se poslije pokazao najmanje prihvatljivim, jest taj da se u Ustav ugradi tzv. obvezujući mandat, št
o bi značilo da zastupnici koji iziđi iz stranke ili bi bili isključeni moraju stranci vratiti mandat. Taj su uvjet na poslijepodnevnom sastanku šefova stranaka i klubova koalicije u Kabinetu predsjednika Sabora Tomčića prihvatili SDP i HSLS, koje su predvodili šefovi Ivica Račan i Dražen Budiša. Šefica HNS-a dr. Vesna Pusić čitavu je priču odšutjela, što je protumačeno kao prihvaćanje. Žestoko su se paktu s HDZ-om usprotivili IDS, HSS i PGS. Mogućnost dogovora s HDZ-om izazvala je lomove u gotovo svim strankama. Uspostavilo se da zastupnici nemaju pojma što čelnici kuhaju.Arlović prozivan kao "glavni krivac"
Dok su u kuloarima kao glavnoga krivca prozivali mr. Arlovića, iz SDP-ovih krugova čuli smo da nema govora o trgovini s HDZ-om, nego je jedan od motiva eventualnog dogovora bila i moguća nevjera nekih na koje se dotad računalo. Pravaš Anto Đapić i demokršćanin Anto Kovačević već tri dana imaju u džepu karte za put u Mostar, gdje se danas održava Svehrvatski predizborni skup. Nakon što je čuo za mo
gući aranžman s HDZ-om, Đapić je već sinoć otputovao u Mostar, a Kovačević odlazi danas ujutro. Uz njih, šestorka gubi još tri pravaška glasa. Pribrojimo li tome četiri DC-ova - naime, u DC danas ulazi dr. Đuro Njavro, broj odlazećih glasova penje se na devet, čime je dvotrećinska većina izgubljena.Osim toga čuli smo i da je pet zastupnika manjina pokušalo iskoristiti priliku i ponešto utržiti. Tražili su da im se obeća da će manjinama biti osigurano dvostruko pravo glasa, pa bi na izborima birali i s manjinskih i sa stranačkih lista. U dijelu koalicije i to je doživljeno kao ucjena, a neslužbeno su baš ta dva detalja navedena kao razlog razgovora s HDZ-om.
Revoltirani su bili i mnogi zastupnici šestorice. IDS najavljuje mogućnost da ne glasuje za Ustav, pa i po cijenu da Ivan Jakovčić zbog toga bude morao napustiti Vladu. Uvjereni su da se Ustav mogao donijeti bez HDZ-a, jer su Đapić i Kovačević najavili da neće ići u Mostar, pa je IDS-u još nejasnije zašto se išlo u avanturu s neizvjesnim krajem.
I mnogi u HDZ-u revoltirani
Revoltirani su bili u HDZ-u. Zastupnici nisu imali pojma što se odigrava iza kulisa. Šeks i dr. Sanader su ih uvjeravali da je prijedlog o obvezujućem mandatu došao iz SDP-a i HSLS-a. U koaliciji se moglo čuti da SDP spašava HDZ kojem prijeti odljev zastupnika. U DC-u su pak govorili da će dr. Mate Granić u međunarodnim krugovima proširiti tu priču kako bi srušio kredibilitet koalicije.
Mr. Mato Arlović ogorčen je komentirao optužbe rekavši da ništa nije ni dogovoreno ni potpisano te da je razgovor sa svim strankama minimum korektnosti i parlamentarizma. DC-u i HSP-u poručuje - kakvi su to partneri koji u jednom trenutku potpisuju da će biti za Ustav, a u drugom prijete i ucjenjuju.
Igra živaca trajat će do samoga kraja. Neizvjesno je hoće li Sabor uspjeti izglasati Ustav. Ako neće, jedini izlaz iz krize bit će prijevremeni izbori. U tom slučaju, kažu u SDP-u, otvoreno će reći građanima tko je koga i čime ucjenjivao.
Inače, Zastupnički dom Hrvatskog državnog Sabora jučer je raspravljao o Prijedlogu promjena Ustava.
Ustavni temelji za reforme
Predloženim promjenama naš bi se Ustav izdignuo na razinu na kojoj se neće trebati često mijenjati, a bit će stvoreni i ustavni temelji za provođenje reformi, gospodarski i socijalni napredak svih građana - obrazložio je prijedlog ustavnih promjena u ime Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav njegov predsjednik Mato Arlović.
Zastupnički dom može odlučivati o svojem raspuštanju i vratiti pravo građanima da o sastavu novog doma odlučuju na izborima. Ako se Vlada ne može konstituirati ni u dva kruga od po 30 dana, predsjednik države mora raspustiti Zastupnički dom i raspisati izbore. Ako Zastupnički dom izglasuje nepovjerenje Vladi ili, pak, ona ili premijer po
dnesu ostavku, predsjednik Republike u roku 30 dana daje mandat novom mandataru da sastavi Vladu. Ako ona ne dobije povjerenje, predsjednik države mora raspustiti Zastupnički dom i raspisati izbore. Vlada ima mogućnosti predložiti predsjedniku države da uz supotpis premijera raspusti Zastupnički dom, ali uz prethodnu konzultaciju s predstavnicima parlamentarnih klubova.Predsjednik Republike i dalje predstavlja i zastupa Republiku Hrvatsku, vrhovni je zapovjednik oružanih snaga, predlaže mandatara i daj
e odlikovanja i pomilovanja.Županijski dom se utvrđuje kao predstavnički dom lokalne uprave i samouprave, ostavlja mu se mogućnost tzv. veta.
Na referendumu presudno 50 posto plus birač
Predsjednika Vrhovnog suda, na prijedlog predsjednika Republike, bira Zastupnički dom. O udruživanju s drugim državama odlučuje se referendumom, koji može inicirati 10 posto ukupnog broja birača, a rezultati su obvezujući ako za neku odluku glasuje 50 posto plus jedan birač.
U ime Vlade, ministar pravosuđa Stjepan Ivanišević istaknuo je da je važno da se ustavne promjene donesu konsenzusom.
Vesna Pusić je kazala da bi bilo dobro da je Hrvatska određena kao građanska država, te da decentralizacija ne vodi u federalizaciju Hrvatske.
U ime Kluba HSLS-a Dražen Budiša je pohvalio predsjednika države i Vladu što u proteklih deset mjeseci nisu uzurpirali određene ovlasti koje su po Ustavu imali. Važnim je ocijenio prijedlog Vesne Pusić da "predsjednik, premijer i parlament budu nadležni za tajne službe i njihove čelne kadrove".
Budišin poziv oporbi
- Tajne službe su bile čimbenik ugrožavanja ljudskih prava i vrijeme je da se na to stavi točka - zaključio je Budiša i pozvao opoziciju da podupre donošenje ustavnih promjena.
U ime Kluba IDS-a Damir Kajin je kazao da Ustav treba donijeti što prije - a "ako to nismo u stanju, onda treba raspisati nove izbore". Josip Leko (Klub SDP-a) drži da Vlada promjenama dobiva najmanje.
Klubu HSP-HKDU neprihvatljiva je promjena naziva Sabora, kazao je Boris Kandare.
Predsjednik Sabora Tomčić prekinuo je raspravu oko 18 sati kako bi klubovi mogli pročitati pristigle amandmane. Do sinoć je predano četrdesetak amandmana, o kojima će se danas izjasniti Odbor za Ustav. Sabor nastavlja raditi već u 9 sati, a glasovan
je o amandmanima i Ustavu planira se za poslijepodne.VESNA PUSIĆ PREDALA KOMPROMISNI AMANDMAN KLUBOVA HNS-a i LS-a
Tajne službe u Ustav, šefove dogovaraju premijer i predsjednik
Usklađivanje oko amandmana na Ustav bilo je razlog jučerašnjeg trosatnog sastanka šefova vladajuće koalicije, održanog u kabinetu predsjednika Sabora Zlatka Tomčića. Vesna Pusić, predsjednica Kluba HNS-a i LS-a, predala je poslije podne Odboru za Ustav prijedlog amandmana kojim bi se regulirala problematika obavještajnih službi, a s kojim se, prema njezinim riječima, slaže predsjednik Mesić. Prema tom amandmanu sigurnosne bi službe zajednički usmjeravali predsjednik države i Vlada. Šefove tajnih službe imenovao bi predsjednik RH uz premijerov supotpis, uz uvjet da se prethodn
o pribavi mišljenje Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. To znači suglasje između svih razina vlasti koje su bile uključene u kreiranje sadržaja ustavnih promjena i situiranje tajnih službi u Ustavu.JADRANKA KOSOR TRAŽI:
I očevima plaća za odgoj četvero djece
Ostvari li se zamisao HDZ-ove zastupnice Jadranke Kosor, umjesto kategorije majke odgojiteljice, mogla bi se uvesti ona o roditeljima odgojiteljima. Konkretno to znači da bi i očevi četvero i više djece mogli ostajati kod kuće, skrbiti se o njoj, odgajati je i za to dobivati i novčanu naknadu, odnosno plaću. Ona bi bila u visini prosječne plaće u Republici Hrvatskoj. J. Kosor, koja priprema zakonski prijedlog s tim u vezi, ističe da bi to bilo u skladu s nacionalnim programom o dem
ografskoj obnovi te Zakonom o radu.Izvijestili: Darko Đuretek, Irena Kustura, Mladenka Šarić