Slobodna Dalmacija: 10. 11. 2000.

SAD: LAUTENBERGOV AMANDMAN OSTAJE NA SNAZI

NEMA POPUSTA ZA SRBIJU

Najavljene "mrkve" iz Washingtona Beograd će "konzumirati" tek kad ispuni haaške i daytonske uvjete te ostvari pravnu državu

Piše: Miroslav COPIČ

WASHINGTON — Špekulacije o eventualnim preinakama, pa čak i o ukidanju takozvanog Lautenbergova amandmana netočne su i, zapravo, nemaju ama baš nikakve osnove. Kako su objasnili izvori u američkom State Departmentu, legislativni akt s kojim se - pored ostalih regula - izražava odnos Sjedinjenih Američkih Država spram država koje imaju obveze prema Međunarodnom sudu za ratne zločine u Haagu, nije doživio nikakve izmjene, niti je takvo što uopće u pripremi pred klupama Kongresa.

Glasine su, naime, govorile da je Lautenbergov amandman pred ukidanjem. Budući da dokument izravno govori o zabrani američke pomoći zemljama (i inim entitetima s balkanskih prostora) koje nisu surađivale s Haaškim sudom, špekulirao se s eventualnom mogućnošću da Washington popusti pritisak na Beograd u vezi s izručenjem (iznad svega) Slobodana Miloševića.

Što se, pak, ukupnih odnosa SAD-a prema nekim od zemalja nastalim raspadom bivše Jugoslavije tiče, Washington je odobrio jednokratnu doznaku od 100 milijuna dolara u obliku "pomoći za Srbiju". Radi se o potezu s kojim je američki Kongres pozdravio smjenu vlasti u Beogradu te je htio naglasiti potporu "razvoju demokracije u Jugoslaviji". No, to ni u kojem slučaju ne znači da će ta pomoć istog časa krenuti u Beograd. Dapače.

Naime, sve je to skupa poprilično daleko od bilo kakva principijelnog popuštanja Washintona Beogradu. Nakon inicijalne "mrkve", Amerikanci su - za nastavak bilo kakvih značajnijih ekonomskih i političkih odnosa - pred Srbiju stavili vrlo jasne i notorne uvjete. Beograd će, dakle, morati:

1. U potpunosti ispunjavati obveze suradnje sa Sudom za ratne zločine u Haagu. U to spada omogućavanje neometanog rada haaškim istražiteljima na teritoriju Jugoslavije, uvid u sve tražene dokumente te izručenje i transfer svih osoba osumnjičenih za ratne zločine;

2. Poduzimati mjere koje su u suglasnosti s daytonskim mirovnim sporazumima;

3. Poduzimati političke korake kojima će se na teritoriju Jugoslavije ostvariti potpuna pravna država, uz poštivanje ljudskih prava za sve građane, uključujući i pripadnike manjina.

Deadline za ispunjenje navedenih uvjeta jest 31. ožujka 2001. godine. Tih su obveza pošteđena područja Crne Gore i Kosova.