Novi list: 14. 11. 2000.
“KLEINE ZEITUNG”
FRANJO TUĐMAN, SLOBODAN MILOŠEVIĆ I ALIJA IZETBEGOVIĆ OBILJEŽILI PROTEKLO DESETLJEĆE
Odlazak trojice nacionalista
“Bosanski predsjednik Alija Izetbegović nedavno je uručio svoju ostavku. Iako je kao razlog navedeno njegovo 'narušeno zdravlje', dobro se zna da je međunarodna zajednica željela svim sredstvima ukloniti s 'političke pozornice' Izetbegovića, jednako kao svojedobno hrvatskog predsjednika Franju Tuđmana.
Izetbegovićevim je odlaskom sada dovršen odlazak 'trojice slavnih' Balkana, koji su godinama međusobno ratovali. Prije godinu je dana umro Tuđman. Nedavno je srpski Slobodan Milošević smijenjen demokratskim izborima. Knjiga koja je ovih dana na popisu najprodavanijih knjiga postavlja pitanje 'Predsjedniče, što je ostalo?'. Od Tuđmana i njegovih simbola i političkih sadržaja u Hrvatskoj sa socijaldemokratskom vladom malo je toga ostalo. Tuđman nije osobito poštovao ljudska prava. U njegovoj eri vodio se i jednogodišnji hrvatsko-muslimanski rat, koji je zemlju odveo u međunarodnu izolaciju.
No 1995. godine, kad su trećina Hrvatske i 75 posto Bosne bili pod srpskom okupacijom i kad se humanitarna katastrofa činila neizbježnom, Tuđman je u dogovoru s Amerikancima izveo uspješan vojni udar na Miloševićeve postrojbe, koji je ponovno uspostavio ravnotežu snaga na Balkanu i Hrvatskoj osigurao državni temelj. Tek poslije njegove smrti Hrvatska je postala demokratskom državom zapadnih obilježja.
Slobodan Milošević je 1987. počeo svoju karijeru sloganom 'svi Srbi u jednoj državi'. Tom je parolom začeo četiri balknaska rata koja nije mogao dobiti. Svojem nasljedniku Vojislavu Koštunici ostavlja nesigurno nasljeđe. Hoće li Koštunica naći rješenje za Crnu Goru, koja teži neovisnosti? A što će dalje biti na Kosovu, 'povijesnoj kolijevci srpstva', nitko ne zna. U većinski albanskoj pokrajini danas su vojnici iz 25 različitih država.
Bosna i Hercegovina, koja se od Daytonskoga sporazuma u studenom 1995. sastoji od loše surađujućih djelomičnih republika 'Republike Srpske' i 'Muslimansko-hrvatske federacije', opet je na početku. Austrijanac Wolfgang Petritsch mogao bi još dulje vrijeme ostati stvarnim predsjednikom zavađene republike”, piše Aleksandar Oršić