Jutarnji list: 22. 11. 2000.
Vlada ne zna kako riješiti probleme
Piše: Jadranka Šević
Vlada je u svojem predizbornom, ali i u postizbornom programu, obećala da će Hrvatska do kraja godine dobiti gospodarsku strategiju razvoja. Na kraju se obećanje svelo na projekt Hrvatska za 21. stoljeće koje već sada ima tisuće i tisuće uglavnom neupotrebljivih stranica teksta. Svaka djelatnost ima svoju strategiju, a ona pod nazivom gospodarska svela se na već poznatu studiju zagrebačkog Ekonomskog instituta.
Neki će reći da je Vlada odradila svoje u projekciji proračuna za iduće razdoblje, no u toj projekciji ne stoje glavni ciljevi, djelatnosti i grane na kojima će Hrvatska graditi svoju budućnost, niti metode kojima će biti ostvarena puna zaposlenost, veća proizvodnja i bolji standard građana
.Akademik Jakov Sirotković podsjetio je hrvatske ekonomiste na prošlotjednom skupu na 15 najvažnijih scenarija, strategija, programa, memoranduma i priloga koje su razni državni uredi uz pomoć tzv. nezavisnih stručnjaka "proizveli" u proteklih deset godina. U njima su se u pravilu podaci, ocjene i procjene podešavale prema političkim interesima naručitelja.
I hadezeova je vlast, kao i koalicijska šestorka, koristila budžetsko planiranje i programiranje kao osnovnu metodu utjecaja na gospodarsku politiku i zamjenu za strategiju. Poznat je slučaj iz 1998. kada je procjena BDP-a povećana 25 posto kako bi se opravdao porast-proračuna od 20 posto za tu godinu. I u planiranju proračuna za 1999. Ministarstvo financija drži se svojih nerealnih procjena skrivajući time rast udjela proračuna u BDP-u. Takve metode akademik Sirotković naziva primjerom neodgovornog ponašanja vlasti i zamjenom strategije birokratskim planiranjem.
I ono dobro iz prijašnjih studija nikada nije primijenjeno niti je na bilo koji način utjecalo na gospodarsku politiku vladajućih.
Dramatične poruke s prošlotjednog savjetovanja ekonomista od kojih je najzvučnija ona dr. Stjepana Zdunića da bi nezadovoljstvo građana moglo na vlast dovesti radikale, čak i ultradesnicu, jasno pokazuju da je vrijeme za konkretne razvojne poteze nove vlasti već na izmaku. Bude li se čekalo još godinu dana da političari shvate da lutamo u začaranom krugu, vrijeme je već izgubljeno.
U istom se začaranom krugu "vrte" i ekonomisti koji otvaraju stare probleme bez da za ijedan od njih konzistentno ponude rješenja. A upravo su oni ona "kritična masa" koja bi trebala opracionalizirati zacrtane i fokusirane ciljeve razvoja.
Predsjednik Mesić je s pravom nedavno ustvrdio da nova vlada ima još samo dvije godine na raspolaganju da izvuće zemlju iz recesije i pokaže efikasnost svoje gospodarske politike. U protivnome će izgubiti izbore. Je li se vladajuća šestorka već predala?