Vjesnik: 27. 11. 2000.
Haag ogorčen što se Milošević vratio u politiku
DEN HAAG/BEOGRAD, 26. studenoga - Predstavnica haaškog Međunarodnog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji izrazila je u nedjelju ogorčenje što se Slobodan Milošević, iako je za njim raspisana međunarodna tjeralica, uspio vratiti na političku pozornicu.
Milošević je u subotu u Srbiji ponovo izabran za predsjednika SPS-a, a uoči stranačkoga kongresa dvaput se pojavio i na državnoj televiziji. »Nevjerojatno je vidjeti nekoga tko je pod međunarodnim uhidbenim nalogom da se tako očito pojavljuje«, rekla je Florence Hartmann, glasnogovornica glavne tužiteljice ICTY-ja Carle del Ponte. Na pitanje jesu
li nedavna pojavljivanja u javnosti povećala izglede za Miloševićevo uhićenje, Hartmann je istaknula: »Jesu. Svatko zna gdje je i nema razloga da ga se ne uhiti. On se ne skriva. Nema prepreka«.Bivšega jugoslavenskog predsjednika prošle je godine ICTY optužio za ratne zločine protiv kosovskih Albanaca. Promatrači kažu da njegove riječi i držanje na kongresu Socijalističke partije Srbije ničim nisu pokazali da se Milošević namjerava povući iz političkoga života, kako to zahtijeva međunarodna zajednica i pojedini protivnici unutar zemlje koji mu žele suditi zbog ratnih zločina i zloupotrebe vlasti.
Beogradski list Blic u nedjelju je prenio riječi Florence Hartmann kako »sada postoje uvjeti da Milošević bude izručen Haaškom sudu, gdje bi mu se sudilo za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu. Očekujemo od jugoslavenskih vlasti da u najkraćem roku izruče bivšeg jugoslavenskog predsjednika, kako bi pred licem pravde odgovarao za zločine«.
»Glavna tužiteljica Haaškog suda svjesna je da će do okončanja republičkih izbora u Srbiji biti teško realizirati uhićenje«, rekla je Hartmann i odbacila mogućnost da se Miloševiću sudi u zemlji. »Tužitelji su protiv suđenja u Beogradu. Smatramo da nije fer da najvećim kriminalcima bude suđeno u njihovim zemljama, a Srbija nikako ne smije postati otok ratnih zločinaca. Od novih jugoslavenskih vlasti očekuje se da surađuje s Tribunalom na uhićenju i izručenju Miloševića, jer je za njim raspisana međunarodna tjeralica.«
Tribunal, dodala je glasnogovornica, ima i drugih rješenja da bi se ubrzao taj proces. Spomenula je mogućnost da zapadne zemlje postave Miloševićevo uhićenje kao prioritet u suradnji sa SRJ, kao i to da se Haaški sud može obratiti Vijeću sigurnosti UN-a i zahtijevati da Milošević bude predan Sudu. (Reuters/Hina)