Jutarnji list: 28. 11. 2000.
INTERVJU
Wolfgang Petritsch, visoki predstavnik za BiH, o izbornim rezultatima i formiranju vlastiJelavić je izabran, sada neka počne raditi za svoje birače
Mi nismo ovdje da upravljamo formiranjem vlada, nego da ponognemo uspostavi održive institucionalne strukture kako bi država mogla normalno funkcionirati. Pokušavamo dobiti vlade koje će imati potporu u relevantnim parlamentarnim skupštinama. Svaka stranka sada mora biti spremna na kompromis
Razgovarala: Sana Despot
· Izborni rezultati nisu osigurali snagu SDP-a kakvoj su se u međunarodnoj zajednici nadali. Koje vam strategije sada predstoje?
- Nadali smo se većim promjenama u korist umjerenih stranaka, vjerojatno griješeći zbog lokalnih izbora u travnju kada smo stekli dojam da nacionalne stranke stvarno gube. Osim ekonomske situacije, faktor koji usporava promjene je činjenica da očito nema atraktivne alternative, recimo za HDZ u Federaciji. Mnogo je nezadovoljnih građana u Hercegovini, središnjoj Bosni, Posavini i Sarajevu koji žele promjene, ali oni se moraju samoorganizirati i izaći s privlačnom građanskom alternativom tom etničkom HDZ pokretu.
U slučaju Republike Srpske, usprkos zastojima, radikali i nacionalisti su značajno opali, a SDS obećava da će se promijeniti. Neću vjerovati dok to ne vidim na djelu ali ipak se spektar umjerenih stranaka u RS-u proširio.
· Svi se analitičari slažu da je međunarodna zajednica isprovocirala reakciju HDZ-a, da bi rezultati izbora bili drukčij da OESS u zadnji trenutak prije izbora ni je donio pravila za izbor zastupn
ika koja su provocirala referendum. Tko je dakle kriv za ovakve rezultate izbora?Znao sam da HDZ planira neku akciju
- Mnogo tjedana prije izbora znao sam da vodstvo HDZ-a planira neku vrstu jake akcije kojom bi vratili podršku birača koji su apstinirali na lokalnim izborima u travnju. U pravilima OESS-a kada su donesena zapravo nije bilo ničega novog. Gospodin Ante Jelavić je bio taj koji je tražio promjenu pravila. Promjena mu se na kraju nije svidjela, ali pravila su uključena u predloženi izborni z
akon. Ideja je bila da ne mora nužno HDZ-ov političar braniti interese Hrvata, da to može biti političar iz neke druge stranke, Hrvat iz SDP-a ili čak, u idealnim terminima govoreći, netko tko nije iz hrvatske zajednice a tko bi na jednak način branio prava svih građana. Mi pokušavamo razviti civilno društvo, građansku državu. To je koncept koji prevladava u ostatku Europe, a koji je potpuno suprotan kolektivističkom pristupu koji gaje HDZ i druge nacionalističke stranke. Dakle, radi se o dubljim stvarima nego što je odluka o promjeni pravila.· Mogu li se ta pravila sada nakon izbora promijeniti? Kako ćete riješiti odnose s Jelavićem, odnosno premostiti ovu blokadu stvorenu nakon izbora?
- Kao prvo, volio bih da se vodstvo HDZ-a sada malo smiri, pogleda rezultate i shvati da će zadržati većinu pozicija, čak i prema novim pravilima. Dakle, to sve zajedno za njih kao stranku i nije tako loš deal. Tada ću biti spreman za dijalog, ali dijalog koji će imati neko značenje. Ne mogu odgovarati pozitivno na bojkot i zahtjeve za bojkotom. Oni su izabrani i sada moraju ispuniti zahtjeve birača, konačno početi raditi za njih.
· Postoji li ipak kakav rok za formiranje državnih i federalnih tijela vlasti? Spomenuli ste da ste spremni za dijalog s Jelavićem. Znači li to da vi preferirate dijalog, a ne zabrane?
Nećemo dopustiti ničije opstrukcije
- Na novoizabranim poliitčarima je da konstituiraju parlamente od razine kantona do federalne i državne razine te formiraju vlade. Želim vidjeti akciju bržu nego što je to bilo nakon prošlih izbora kada im je trebalo gotovo pola godine. To jednostavno nećemo prihvatiti, i sada razmatraino s OESS-om pravila i regulaciju koji bi trebali ubrzati taj proćes. Nećemo dopustiti nikakve opstrukcije ni od koga, pa ni od HDZ-a. Nudim dijalog, ali oni moraju učiniti ono što se treba učiniti. To se, naravno, odnosi i na druge stranke, pokušavamo stvoriti teren na kojem neće biti dvostrukih standarda.
· Iz izjava koje se čuju iz OESS-a i iz vašeg ureda čini se da ne želite preuzeti odgovornost za mogući neuspjeh u formiranju koalicija koje će biti nužne i na entitetskima i na državnoj razini. Mogu li se stranke same dogovoriti? Biste li, recimo, prihvatili stvaranje koalicije u koju bi sa SDP-om ušli HDZ, SDS ili SDA?
- Mi nismo tu da upravljamo formiranjem vlada, nego da pomognemo uspostavi održive institucionalne strukture. Pokušavamo dobiti vlade koje će imati potporu u relevantnim parlamentarnim skupštinama. Svaka stranka sada mora biti spremna na kompromis.
· Richard Holbrooke tražio je od vas prije izbora zabranu SDS-a, čemu ste se usprotivili. Sada se zalažete za koaliciju SDS-a i Ivanićeve stranke kao izlazu za RS?
- Razgovarao sam s Mladenom Ivanićem u Daytonu. Rekao sam mu da uviđam sve teškoće oko stvaranja umjerene vlade u RS-u, ali da bi on definitivno trebao pokušati. On mora izaći s kreativnim rješenjem postojećeg problema da je SDS neprihvatljiv velikom dijelu međunarodne zajednice, ali ima potporu više od 30 posto građana u RS-u.
· Kakvu vrstu pomoći očekujete od hrvatske vlade?
- Ova vlada i predsjednik jasno su opredjeljeni za europske vrijednosti i tako demonstriraju susjedima, uključujući i Hrvatima u BiH, da postoji ispravan put.
Nisam ja ovdje da vodim vašu zemlju
· Kada će biti formirana ti
jela vlasti?- Stvar se komplicira time što slijede katolički i pravoslavni blagdani te Bajram. Produžena je sezona praznika, ali nadam da će to biti rano sljedeće godine.
· Ima li međunarodna zajednica strategiju kako će to postići?
- Lokalni dužnosnici moraju početi preuzimati odgovornost. Oni stalno čekaju na nas. Uvijek im je prvo pitanje o tome što će Petritsch učiniti. A moje je pitanje što ćete vi učiniti, ja vam mogu pomoći, ali nisam ovdje da vodim vašu zemlju.
· I tako se ništa bitno ne događa?
- Događa se.