Jutarnji list: 21. 12. 2000.
SRJ Na temelju portreta Vojislava Koštunice Centralna informativna agencija nastoji predvidjeti buduće događaje
CIA pokušava riješiti zagonetni portret predsjednika Koštunice
Ocjenjuje se da je Koštunica ‘koščica u grlu Amerike’ zbog toga što prijeti administraciji na njezinu terenu, i to Rezolucijom UN-a o Kosovu. SAD zna da je Koštunica stručnjak za međunarodno pravo i da će biti u pravu kada tu rezoluciju o Kosovu dovede u pitanje
Iz Beograda: Jovo Paripović
Američka Centralna informativna agencija (ClA) tek ispisuje dosje o novom jugoslavenskom predsjedniku Vojislavu Koštunici i oklijeva ga konačno okarakterizirati dok se ne završe izbori u Srbiji i ne riješi pitanje odnosa Srbije i Crne Gore.
Ovo je za najnoviji broj Nedeljnog telegrafa izjavio izvjesni Eleaine Popović, Srbin koji radi u CIA-i, dodajući da i osim toga što Amerika "očito podržava Koštunicu, aIi bez entuzijazma", on predstavlja zagonetku i veliki problem za službeni Washington i Centralnu informativnu agenciju.
Amerikancima je, prema svjedočenju spomenutog Srbina u CIA-i, bilo lakše s Miloševićem. Smatran je skrivenim rusofilom, a znalo se da je isključiv i prevrtljiv. Zbog toga su ga Amerikanci sotonizirali i uspoređivali sa Sadamom, Kastrom i Gadafijem, a nakon toga se protiv Miloševića moglo raditi sve što se htjelo.
Nasuprot Miloševiću, Koštunica je, kako tvrdi Ilejn Popović, odraz svega onoga što su SAD i Zapad desetljećima tražili od vođe Trećeg svijeta - nikada nije bio član KP-a, pobožan je, ekstremni je demokrat i nije se ogriješio o moral. Otkrivajući dio onoga što je, navodno, ispisano u dosjeu aktualnog jugoslavenskog predsjednika,
‘Netipičan Srbin i državnik’
Popović je rekao da u njemu stoji da je Koštunica "netipičan Srbin, netipičan državnik iz jedne zemlje istočne Europe koji se ne uklapa u stereotipnu shemu o bivšem komunistu koji se demokratizirao. Javni politički radnici, demokrati u SAD-u, dr. Koštunicu su prihvatili kao političara novog kova i kuju ga u zvljezde. Nije ga lako raskrinkati. Na Haag ne reagira jer zna da sama Amerika ne prihvaća koncept Međunarodnog suda za ratne zločine koji se trenutačno potencira.
Ocjenjuje se da je Koštunica "koščica u grlu službene Amerike" zbog toga što prijeti američkoj administraciji na njezinu terenu', i to Rezolucijom UN-a o Kosovu. Naime, Washington zna da je Koštunica stručnjak za međunarodno pravo, da zakone dobro interpretira i da će vjerojatno biti u pravu kada bude poručio Amerikancima da je nakon donošenja Rezolucije o Kosovu Jugoslavija natjerana da je prihvati, ali će Koštunica tada podsjetiti Amerikance da se pokažu i sami u provođenju te rezolucije, u čemu sada najbolje ne uspijevaju na Kosovu.
Daljnji Koštuničin korak bit će, kako predvida CIA, pitanje Amerikancima kako očekuju od njega i SRJ da poštuju Daytonski sporazum i u njemu odredbe o Haagu kad sami ne ispunjavaju obveze Rezolucije UN-a o Kosovu. Iz toga slijedi zaključak da će se SAD naći u velikoj diplomatskoj nevolji ako takav stav Jugoslavije podrži Europa.
Vođe EU računaju na Koštunicu
Upravo zbog svega toga Koštunica je zanimljiv i Europi. Naime, ako Koštunica uspije ostati nedodirljivim i nasuprot svim preprekama stvori model demokratske Srbije, a potom i Jugoslavije, Europa će mu dati punu podršku. Bit će trn u oku Americi.
Vođe EU-a to sve više uviđaju i zato računaju na uspjeh Koštunice u Srbiji. Europi, a posebno Njemačkoj, treba jedan jak stup na Balkanu, a to je Koštunica u Jugoslaviji - prenio je ocjene o Koštunici iz dosjea CIA-e Popović, podsjećajući da su se Amerikanci početkom devedesetih obrušili na Jugoslaviju, ne zbog toga što mrze Jugoslaviju i Srbe, već da bi se izazvala destabilizacija Europe.