Vjesnik: 29. 07. 2001.
Radimir Čačić: »Potpora Vladi za sporazum sa Slovenijom krajnje je upitna«
VLADINI PLUSEVI: postavljanje makrostabilnosti, suočavanje s dubinom krize u ko
joj se nalazimo, spremnost da se bez ikakva ostatka poštuju svi najviši kriteriji, civilizacijski, pravni, demokratski...VLADINI MINUSI: loša komunikacija s javnošću, lutanja, nespremnost da se socijalna prava drže na razini koja je razvojno izdržljiva
ZAGREB, 28. srpnja - O najaktualnijim gospodarskim, socijalnim i političkim pitanjima za današnji Nedjeljni Vjesnik govori ministar obnove, javnih radova i graditeljstva Radimir Čačić.
• Hoće li Vlada u Saboru dobiti potporu za Sporazum sa Slovenijom?
- Osobno, što se mene tiče, i lijevom i desnom rukom ću glasati da to prođe. Ali, moje uvjerenje je da je to krajnje upitno jer će ljudi neizbježno povezivati teme. Osim psiholoških razloga ima i drugih. Je li ono otvoreno more ili ne, korištenje ili ne korištenje, to je strašno važno za Sloveniju. A za nas je više-manje psihološkog karaktera. Dakle, ovo pitanje tla... ako mi imamo teritorije lijevo i desno, imamo pravo korištenja lijevo i desno, a koridor se smije koristiti samo uz obostranu suglasnost, tada korištenje lijevo i desno, u gospodarskom smislu, pokriva potencijalno sve resurse. Gospodarski mi tu ništa ne gubimo. Oni psihološki dobivaju. Po mom dubokom uvjerenju, tu je najveći problem Ljubljanska banka. A o tome nitko ni riječi.
• Hoće li Vlada preživjeti iduće optužnice iz Haaga?
- Da, optužnice će ova Vlada sigurno preživjeti. U smislu preživljavanja Vlade optužnice su za mene apsolvirana tema, da Vam budem potpuno iskren, zato jer zakon je zakon, zločin je zločin i jednom je to trebalo prijeći. Trebalo je prijeći Rubikon. U ovom trenutku je to jasno i našoj javnosti.
• Bojite li se jačanja desnice?
- Ne. Desnica ima svoju granicu, ona nije mala, ali ne treba je precjenjivati, kao što ne treba potcjenjivati hrvatski narod. Snaga desnice je na razini između 20 i 25 posto u Hrvatskoj, niže nego što bi s obzirom na okolnosti bilo realno očekivati. Pitanje je samo kako ćemo se mi na drugoj strani političke pozicije ponašati. Dakle, nije ovdje problem u desnici, problem je u nama.
• Nedavno ste izjavili da Vlada sama sebi nanosi štetu zbog »malih sitnih, prljavih interesa«. Možete li biti konkretni - tko kome smješta u Banskim dvorima?
- Stvorena je jedna kriva percepcija i uvjerenje, kriva atmosfera koja će se, nadam se, malo promijeniti, a to je da više nema oporbe. Da na drugoj strani nema ničega, da je sve u potpunom rasulu i da jedina utakmica koja se igra jest utakmica između koalicijskih partnera! I da su sva sredstva za onemogućavanje partnera u realizaciji rezultata koji, naravno, onda stvara podlogu za njegov bolji rezultat, stranački, na idućim izborima, dopuštena! To rađa situaciju u kojoj koalicijske stranke podmeću jedna drugoj. Ali, mislim da su se stvari malo počele čistiti. Mislim na ovo s HSLS-om, kad se stalo na loptu i kad se povukla crta i reklo - ili ste oporba ili ste vlast.
• Što su Vladini plusevi, a što minusi?
- Plusevi: postavljanje makrostabilnosti, suočavanje s dubinom krize u kojoj se nalazimo, spremnost da se bez ikakvog ostatka poštuju svi najviši kriteriji, civilizacijski, pravni, demokratski.. Minusi: loša komunikacija s javnošću, lutanja, nespremnost da se socijalna prava drže na razini koja je razvojno izdržljiva. Razvoj je nužan. Jako teško ide čišćenje u pravnom segmentu, dakle, sudstvo, generalno pravosuđe, i bez obzi
ra na to što tko priča o korupciji i može li netko o korupciji u sudstvu i policiji govoriti ili ne, sve su to činjenice. Potpunom impregnacijom policije, unutarnjih organa s ljudima koji su bili simbolizirani i cijeli niz kriminalnih situacija tijekom 10 godina, dakle, uvijek se uz takvu točku nađe netko takav. Nisu provedene radikalne mjere, ali one nisu ni lake.• Zašto smatrate da će izbori biti na proljeće iduće godine? Imate li konkretne spoznaje?
- Nemam, samo smatram da to definiranje političke scene nije završen proces. Čak i u grubim crtama. Ne mora biti točno, ali i može. Kao što znate, Jozo Radoš, koji je umjeren i oprezan čovjek, i sâm procjenjuje da je jedna desna grupa u HSLS-u došla do granice za koju on smatra da se ne smije dalje prelazit
i. Hoće li se prijeći ili ne, ja ne znam. Ali, ako se dogodi prijelaz te crte, ako dođe do daljnjeg raslojavanja, tada Vlada nema drugog izbora.