Jutarnji list: 02. 08. 2001.

Dnevni osvrt O velikoj, monopolističkoj pljusci Hrvatskog telekoma piše Anja Šeparović

Oni koji su dosad plaćali 50, odsad će plaćati 157 kuna

Jučer su nas potresla nova poskupljenja, plin, telefon, a uskoro će mlijeko i lijekovi. Najburnije su, prirodno, reagirali oni najsiromašniji, koje sve češća poskupljenja najviše udaraju po ionako već preplitkom novčaniku. No, jučerašnje poskupljenje Hrvatskog telekoma zadalo im je, čini mi se, najveću pljusku. Rebalans tarifa pristojan je naziv za povećanje cijena. Ne može se HT-u prigovoriti da je povisio cijenu razgovora baš za 200 posto, kako tvrdi Društvo potrošača, kad se ta visoka brojka ne odnosi na sve razgovore nego samo na one gradske. E, pa upravo ti gradski razgovori nekima čine gotovo 100 posto telefonskog računa.

Naime, prije poskupljenja vrijedilo je da svi oni koji su pretplatnički odnos prema HT-u zaključili prije 15. prosinca 1997. godine plaćaju 40 kuna pretplate. U tih 40 kuna bilo im je uračunato (nešto poput paušala) i 20 kuna razgovora, što je prema staroj cijeni odgovaralo petosatnom lokalnom razgovoru. Budući da su ovu grupu pretplatnika uglavnom činili umirovljenici s vrlo niskim mjesečnim primanjima, oni su masovno koristili ovu pogodnost i nisu razgovarali više od toga, pa im je tako i račun iznosio oko 50 kuna, ako uračunamo 22 posto PDV-a. No, nakon "usklađivanja cijena s cijenama u Europskoj uniji, a koje su prilagođene navikama telefoniranja hrvatskih korisnika", kako je to službeno priopćeno iz HT-a, telefonski račun umirovljenika ubuduće će iznositi trostruko više, bez ikakvih promjena navika telefoniranja.

Računica je vrlo jednostavna: baka Kata sada će morati platiti 60 kuna čiste pretplate, zatim će toj svoti morati dodati 69 kuna za pet sati gradskog razgovora, po novoj cijeni od 0,23 kuna po minuti (od 7 do 19 sati) i još na sve to 22 posto PDV-a. Sve to zbrojeno baku će Katu stajati 110 kuna više nego prije i iznosit će 157,38 kuna. HT će pak, s druge strane, na mnogo ljudi dobro zaraditi. Od ukupno 1,75 milijuna pretplatnika, koliko HT ima na razini cijele Hrvatske, barem se jedna trećina ubraja u gore navedenu skupinu, ali uzmimo da ih je 500 tisuća. Godišnje će, na račun samo te grupe korisnika, HT zaraditi 660 milijuna kuna, odnosno malo manje nakon odbijanja poreza. Ali pretplatnici će po novom konceptu uz račun dobivati i besplatni ispis poziva. Do sada se ispis poziva mogao naručiti po cijeni od samo 16 kuna mjesečno. Razumljivo je da su se umirovljenici uznemirili jer postoji velika šansa da više neće moći uživati i u tom malom dnevnom ćaskanju sa svojom obitelji i prijateljima koji, na njihovu "nesreću", žive u istom gradu kao i oni. Pa čak i za samo održavanje pretplatničkog statusa, bez da ijednom podignu slušalicu, plaćat će 20 kuna više nago dosad.

Udruge za zaštitu potrošača širokogrudno se već više od pola godine bore za prava "običnih ljudi". Baš su jučer službeno zatražili od Vlade da opozove odluku o poskupljenju. I iako im HT pokušava prilijepiti etiketu "prodavača magle", ne shvaća da se udruge brane isključivo hrvatskim zakonom u kojemu sve jasno i glasno piše: promjena cijena mora se u prikladnom obliku najaviti najmanje dva mjeseca unaprijed! Možda naši zakoni prodaju maglu, no prema nekim naznakama i u tajnovitom ugovoru o koncesiji s HT-om, postoji odredba kojom, ako želi, koncesionar može promijeniti cijene usluga, no o tome mora obavijestiti pretplatnike najmanje 30 dana unaprijed. Iako se možda financijsko stanje naše bake Kate ne bi ništa promijenilo da je i saznala za poskupljenje dva mjeseca prije, ipak je bitno da se netko bori za njezina prava, a protiv najaktivnijeg monopolista na domaćem tržištu. Borba ponekad i uspije. Eto, Internet provideri izborili su se za povlaštenu, odnosno službeno nazvanu "subvencioniranu tarifu" po kojoj će se obračunavati usluge korištenja Interneta. Vlada i HT nadaju se da će time privući još veći broj telefonskih pretplatnika.