Slobodna Dalmacija: 03. 08. 2001.

ZAOŠTRAVANJE STANJA U BOSNI I HERCEGOVINI VODI PREMA NOVOJ UPORABI STROJNICA SFORA

KONGRESMEN HYDE I SKANDALI RUŠE PETRITSCHA

Promatrači procjenjuju da će visoki predstavnik zatražiti privođenje Ante Jelavića i ostalih osumnjičenika kako bi neutralizirao istup američkoga kongresmena Haydea u Kongresu i dva neugodna korupcionaško-financijska skandala u koja je umiješan

Piše Marijan PUNTARIĆ

Izlaganja koja su pred utjecajnim Odborom za međunarodne odnose Kongresa SAD-a prije desetak dana imali kardinal Vinko Puljić i mostarski biskup Ratko Perić, izazvala su veliku pozornost i žestoke reakcije. Američka javnost je s iznenađenjem i uvažavanjem primila istupe dvojice visokih prelata koji su u Kongres stigli na poziv predsjedatelja Odbora, uglednog američkog kongresmena Henryja J. Hydea.

Razumljivo, Hrvati u BiH s oduševljenjem su primili vijesti o upozorenjima koja su o neodrživom položaju hrvatskog naroda u BiH u američkom Kongresu izrekli predsjednik Biskupske konferencije BiH i mostarski biskup.

Američke sumnje

Međutim, predstavnike međunarodne zajednice, OHR i visokog predstavnika Wolfganga Petritscha, posebno su razljutila viđenja najviših crkvenih dužnosnika Katoličke crkve u BiH o putovima izlaska iz neodrživa stanja u BiH. Promjene Daytona, dosljedna kantonizaciju cijele BiH ili stvaranje triju ravnopravnih entiteta, za što su se založili kardinal Puljić i biskup Perić, dočekani su oštrim napadima i osudama.

Ali, čak više od njihovih jasnih upozorenja o opasnosti mogućeg radikalizma i ekstremizma u BiH, kao posljedice pogrešne politike međunarodne zajednice, Wolfganga Petritscha je jako zasmetao Hydeov angažman na propitivanju rezultata koje je međunarodna zajednica ostvarila u BiH. Istaknuti republikanski kongresmen Henry J. Hyde, organizator i vođa "impeachmenta" (opoziva) bivšeg predsjednika Clintona u "aferi Lewinsky", za kojega "The Washington Post" tvrdi da je u dvadeset četiri godine, koliko je Hyde član Kongresa, izrastao u jednu od najvećih političkih figura američkog političkog života, prigodom nadzornog saslušanja u Kongresu, na kojem su gostovali kardinal Puljić, biskup Perić i dr. Ejub Ganić, održao je vrlo zapažen govor. Govor koji je toliko razljutio visokog predstavnika Petritscha da se odlučio odmah posjetiti Washington i osobno razgovarati s kongresmenom Hydeom.

Prodaja HPB ispod cijene

Iako poljuljan dvama velikim korupcionaškim aferama u Sarajevu (prodajom licencije za treću GSM mrežu i aferom CIPS), u kojima je izravno otkriveno Petritschovo sudjelovanje, iako se sukob između Petritscha i Vijeća ministara BiH zbog opravdane sumnje na korupcije visokih čelnika OHR stalno povećava, visoki predstavnik je žurno odletio u Washington i – vratio se praznih ruku. Naime, iz pouzdanih diplomatskih izvora saznajemo da su vrata Kongresa za Petritscha ostala zatvorena. Kongresmen Hyde ga nije primio uz ispriku da je prezauzet. Petritsch se razočaran vratio u Sarajevo, svjestan da washingtonsko odbijanje može značiti potvrdu glasina da su afere o skandaloznoj prodaji treće GSM mreže u BiH i uvođenju sistema zaštite osobnih podataka građana (CIPS) stigle do Vijeća za implementaciju mira u BiH, koje bi, prema najavama iz Sarajeva, moglo pokrenuti proceduru smjene viskog predstavnika.

Ali, čini se da je na pomolu otvaranje i treće afere - prodaja mostarske "Hrvatske poštanske banke" ispod cijene austrijskoj "Raiffaisen banci", čemu je, navodno, Petritsch jako pogodovao, posebno slanjem SFOR-ovih tenkova na "Hercegovačku banku". Svi ti događaji, posebno nakon ubrzavanja istražnih radnji, pod čudnim okolnostima, i podizanja optužnica na Kantonalnom sudu u Sarajevu protiv Ante Jelavića i ostalih dužnosnika HNS-a, političku situaciju u susjednoj BiH čine maksimalno zamršenom.

Što je Petritscha posebno zasmetalo u izlaganju Henryja Hydea, istaknutog pravnog eksperta, tvorca republikanske izborne platforme na stranačkoj Konvenciji u San Diegu 1996. godine, člana kongresnog Odbora za međunarodne odnose još od 1982. godine, i predsjedatelja moćnog kongresnog Odbora za pravosuđe od 1995. do 2001. godine? Hyde je prije svega, imajući na umu politički i vojni angažman SAD-a u Bosni i Hercegovini, upozorio da se "unatoč jamstvu da je svaka nova intervencija precizno fokusirana i vremenski ograničena, naš angažman stalno povećava bez očite naznake krajnje točke".

Međutim, Hyde je otvoreno zapitao članove Odbora i američku vladu: "Jesu li naši napori u BiH pridonjeli trajnom rješenju? Za mnoge promatrače, izgleda da je cilj pravednog mira i stabilnosti dalje nego ikad. Uživaju li naša rješenja dovoljnu potporu među stanovnicima regije u čije ime tražimo uspostavu mira? Ili smo suočeni s perspektivom nametanja nepoželjnih ljudi i s tim u vezi stalnim upravljanjem tim prostorom uz oružanu pomoć?" Jasno je da je kongresmen Hyde dao negativnu ocjenu angažmanu međunarodne zajednice u BiH i protektoratu koji je uspostavio Ured visokog predstavnika za BiH Wolfganga Petritscha.

Posebno lošim je ocijenio praksu negiranja izbornih rezultata, uspostavljanje vlade koja nema potporu stanovništva i "nametanja nepoželjnih ljudi", čija se vlast mora osiguravati oružanom silom. Hyde, veteran iz Drugog svjetskog rata, te umirovljeni zapovjednik u američkoj ratnoj mornarici, oštro se suprotstavlja bezrazložnoj uporabi sile i diktata u sređivanju stanja u Bosni i Hercegovini. "Jesu li naši pogledi na situaciju bili previše jednostavni? Mi se zavaravamo dajući suglasnost kako bismo protagoniste zbivanja razdvojili na one s ’dobrim’ i one s ’lošim’ motivima i karakterima, pa ih sukladno tome i etiketiramo", tvrdi kongresmen Hyde.

Ovlasti bez kontrole

On je upozorio na neograničene i nekontrolirane ovlasti koje danas predstavnici međunarodne zajednice u BiH imaju i koje, sve je očitije, zlorabljuju. Naravno, Wolfgang Petritsch se s tim ocjenama nikako nije mogao složiti. "Ovo nisu apstraktna pitanja", ističe kongresmen Hyde. "U naporima Zapada da nametne i provede ono što je možda neprovedivo, mi smo si priskrbili pravo na pretjerane ovlasti koje su opasne po svojemu obujmu i odsutnosti ograničenja i koja, stoga neumitno, riskiraju pojavu zloporabe i promašaja.

Povijest nas je naučila da budemo oprezni u vjerovanju da bilo koja akcija može biti opravdana ako je stvar koju želimo potpomoći dovoljno vrijedna. Mnogo problematičnije od toga jest da naš pristup, izgleda, ne djeluje", zaključio je Henry Hyde jednu od do sada najkritičkijih analiza međunarodnog, dakako i američkog angažmana u Bosni i Hercegovini.

Hyde je otvoreno doveo u pitanje rezultate dosadašnje američke politike u cijeloj regiji, te prvi od uglednih američkih političara naznačio potrebu preispitivanja uloge i ovlasti koje su u BiH date predstavnicima međunarodne zajednice.

Za Wolfganga Petritscha takav je zahtjev stigao u najnezgodnijem trenutku. Vijeće ministara BiH, tjednik "Slobodna Bosna" i član Predsjedništva SDP-a dr. Nijaz Duraković, otvoreno su optužili Petritscha da je u suradnji s direktorom Regulatorne agencije za komunikacije (CRA) Švedom Jerkerom Torngrenom, pokušavao jeftino prodati, praktički darovati licenciju za treću GSM mrežu u BiH, austrijskoj tvrtki "Moxmobil" koja se u BiH pojavila pod nazivom VIP BiH.

Čudni natječaj

Naime, CRA je u svibnju raspisala čudni natječaj za prodaju treće mreže i odredila ne početnu, nego krajnju cijenu od samo dva milijuna konvertibilnih maraka, što odgovora iznosu od dva milijuna njemačkih maraka. Ministrima se ta svota učinila smiješnom, ako se znade da je Slovenija nedavno odbila prodati 15 posto vlasništva "Simobila" za 320 milijuna maraka, da je Hrvatska 32 posto kapitala u "Cronetu" prodala njemačkom "Deutsche telecomu" za gotovo milijardu maraka, a preostalih 19 posto za isto toliku svotu, da su Talijani za 30 posto telekoma u SR Jugoslaviji platili Miloševiću milijardu i pol njemačkih maraka, da je 49 posto albanskog telekoma prodano za 40 milijuna američkih dolara.

Ministri su protestirali kod Petritscha, javnost protestirala protiv pljačke Bosne i Hercegovine, međutim, CRA i Petritsch nisu htjeli odustati. Oni su u prodaju uključili i obvezu PTT BiH i Mobilne Srpske da stranoj kompaniji koja dobije licenciju daju besplatan pristup na 30 posto svojih postojećih kapaciteta. Tako će budući operater bez ikakva dodatnog ulaganja odmah moći uspostaviti svoju mrežu i zarađivati novac, bez ikakvih ulaganja. Petritsch je napao novinare "Slobodne Bosne" i dr. Durakovića koji su utvrdili da je Petritschova tvrdnja da će austrijski VIP uložiti u BiH 400 milijuna maraka, obična izmišljotina. Iznervirani Petritsch je u istupu na sarajevskoj TV "Hayat" dr. Durakovića usporedio s Nikolom Koljevićem, najbližim suradnikom Radovana Karadžića, a Duraković mu je uzvratio pozivom da javno objelodani visinu plaće, dokaze da su činovnici OHR u BiH platili porez, te iznose novca namijenjenog BiH koje su strani diplomati sami potrošili.

Potom se prije nekoliko dana Vijeće ministara BiH žestoko usprotivilo pokušaju Wolfganga Petritscha i korumpiranih činovika OHR da bez provedenog međunarodnog natječaja, posao oko uspostave jedinstvenog registra građana, izdavanja osobnih karti, putovnica i vozačkih dozvola, te granične kontrole, povjeri austrijskom "Siemensu". Odluci da se bez ikakve zakonske osnove posao vrijedan 50 milijuna njemačkih maraka, koji bi se trebao platiti iz skromnog proračuna BiH, dodijeli austrijskom "Siemensu", suprotstavio se posebno ministar civilnih poslova i komunikacija Svetozar Mihajlović.

"Oslobođenje" i "Slobodna Bosna" su se dočepali cijelog slučaja. Petritsch je javno napao Mihajlovića, ponovno maglovitim političkim optužbama o šteti koja se radi mirovnom procesu u BiH i unosu stranoga kapitala. Međutim, uskoro je izašlo na vidjelo da je Petritschov udio u ovom poslu vrlo značajan. Naime, jedan od pomoćnika glavnog direktora austrijskog "Siemensa" je Petritschov pašanac, a tvrtka koja je cijeli projekt CIPS trebala pratiti jest "Optima" iz Banje Luke, čija je prisutnost u ovom poslu zagovarao upravo visoki predstavnik. Zapravo, "Optima" je tvrtka za promet kompjutorskom opremom, piše "Slobodna Bosna", prvotno registrirana u Mostaru, i navodno je u vlasništvu obitelji dvojice hrvatskih političara, dr. Jadranka Prlića, sada pomoćnika ministra vanjske trgovine BiH, i Nevena Tomića, gradonačelnika Mostara.

Prodaje se i Hercegovačka banka?

Ista se političko-financijska grupacija proteklih dana počela spominjati i u operaciji pogodovanog otkupa dionica "Hrvatske poštanske banke" od Agencije za bankarstvo. U trenutku SFOR-ove oružane intervencije i upada u "Hercegovačku banku", koju je naložio visoki predstavnik i jasno osudio kongresmen Hyde, cijena bankarskog kapitala i cijelo bankarsko tržište drmatično pada, pa je "Raiffaisen banka" vrlo jeftino kupila "Hrvatsku poštansku banku", i navodno najavila kupnju "Hercegovačke banke".

Ostaje vidjeti jesu li u pravu promatrači koji već sada tvrde da je kaznena prijava protiv Jelavića i ostalih na "staklenim nogama", a optužnica na Kantonalnom sudu rađena pod pritiskom. Oni procjenjuju da je optužba za rušenje ustavnog uređenja suviše ozbiljna, te da će Wolfgang Petritsch koji, navodno, stoji iza podizanja optužnica, kako bi se neutralizirao rezultat dvaju neugodnih korupcionaško-finacijskih skandala, zatražiti donošenje zahtjeva za privođenjem osumnjičenika. Iako su neki od njih već davno prije izjavili da su spremni dragovoljno doći pred sud, čini se da je ponovna spektakularna uporaba postrojbi SFOR-a neminovna.