Vjesnik: 06. 08. 2001.
Izaslanici ne žele čekati s popisom kandidata u džepu!
Kad je Budiša dao ostavku na čelno mjesto HSLS-a, Sabor stranke najavljivao se za jesen, ali sad Radoš tvrdi kako ne treba žuriti / Tako sad misle i drugi uglednici stranke, dijelom zato što smatraju da ona zasad funkcionira dobro pa nema potrebe za izvanrednim skupom, dijelom zato što žele Sabor dobro pripremljen i - drukčiji
ZAGREB, 5. kolovoza - Sjeća li se netko još uopće onog političkog potresa u liberalnim redovima, izazvanog iznenadnim i bezuvjetnim povlačenjem Dražena Budiše s čelnog mjesta prve stranke osnovane u Hrvatskoj u procesu demokratskih promjena? Pamtimo li emotivne reakcije, ostavke, najave o izbacivanju iz stranke neposlušnih minist
ara, frakcijske sukobe čiji smo bili svjedoci na sjednicama Velikog vijeća HSLS-a?Strasti su se, očito, smirile. Svi su se, izgleda, pomirili s tim da osnivač stranke više nije i njena moralna savjest, kako se govorilo, te s tim da v.d. predsjednika može bez većih posljedica voditi stranku i na malo duži rok od predviđenog.
Prije odlaska na godišnji odmor Jozo Radoš, v.d. predsjednika HSLS-a, izjavio je, naime, kako se sabor stranke vjerojatno neće održati na jesen ove godine, kako su neki očekivali. Dakle, sabor će biti redovni, a ne izvanredni, a to znači da će biti sazvan tek na proljeće sljedeće godine. »Raniji sabor stvorio bi dojam izvanrednosti, a to stranci nije potrebno«, rekao je Radoš. Statut stranke daje i tu mogućnost, a konačnu odluku donose
stranačka tijela koja još nisu obaviještena o Radoševoj inicijativi, pa ćemo na nju pričekati, kao i na jesenske kiše.Bi li za konsolidaciju HSLS-a bilo svrhovitije sazvati izvanredni sabor, kako bi se na njemu što prije izabrao stalni predsjednik i zacrtao novi liberalni put, ili je politički mudrije ostaviti da se političke strasti potpuno smire, a ideje do kraja »prokuhaju«?
Teško je procijeniti što misli članstvo, ali činjenica jest, da većina utjecajnih i pozicioniranih liberala smatra da ne treba žuriti jer, kažu, »stanje u stranci daleko je od kritičnoga i ništa se bitnije ne može dogoditi«. Ima, doduše, i onih koji strahuju da će tim otezanjem sazivanja sabora v.d. predsjednika Radoš učvrstiti svoju poziciju. No Radoš je u nekoliko navrata javno izjavljivao kako »nema silnu želju biti predsjednikom HSLS-a«.
Dorica Nikolić, glavna tajnica stranke, smatra da odnosi u stranci nisu bitno poremećeni pa da i nije nužno sazivati izvanredni sabor stranke. No, ako bi došlo do nekih izvanrednih okolnosti, Veliko i Malo vijeće i v.d. predsjednika uvijek mogu donijeti odluku o sazivanju toga najvišeg stranačkog tijela.
Joško Kontić, koji je u vrijeme velikih previranja u stranci dao ostavku na potpredsjedničko mjesto, nije nam htio dati izjavu, rekavši kako se u posljednje vrijeme ne bavi političkim temama i čita isključivo Sportske novosti. Đurđa Adlešić isključila je mobitel, što znači da se i ona odmara.
No, zato je član Malog vijeća i saborski zastupnik Ivan Čehok, kao svaki pravi političar, novinarima uvijek na raspolaganju, makar nije službeno obaviješten o namjerama v.d. predsjednika u vezi sa sazivanjem sabora stranke. Ipak, slaže se s tim da ne treba žuriti, kako bi se omogućilo čelnicima stranke da prijeđu Hrvatskom uzduž i poprijeko, odnosno da posjete sve lokalne organizacije i županijska vijeća i »snime« stanje te da vide ima li nekih ozbiljnih poremećaja i pukotina.
»Samo se tako može ozbiljno pripremiti izborni Sabor koji bi se čak i kao izvanredni mogao održati tek u siječnju sljedeće godine. Zašto se onda ne bi pričekao redovni, u svibnju? Sada je najbitnije stranku dobro ustrojiti vertikalno i horizontalno, jer smo se do sada u stranačkom djelovanju više usmjerili prema takozvanom karizmatičnom tipu stranke, umjesto da djelujemo kao dobro ustrojena organizacija u kojoj će više doći do izražaja stavovi odozdo i u kojoj će se kvalitetnije komunicirati između različitih stranačkih razina. Posljedica nove organizacije biti će određivanje i prihvaćanje novog stranačkog programa kojega bih ja najviše volio vidjeti kao katalog liberalnih tema i vrijednosti, naravno, izraženih s obzirom na specifičnosti hrvatskog društva«, kaže Ivan Čehok.
Po njegovom sudu, nužno je da se HSLS osnaži na novim osnovama, kako bi mogao snažnije parirati nekim negativnostima koje su danas očite.
»Mislim da je najveća pogreška i bivše i sadašnje vlasti u tome što postajemo politički autisti, samozadovoljni svojim političkim prepucavanjima, podmetanjima i nadmudrivanjima, a to nas sprečava da dopremo do potreba i želja naših građana, da iskoristimo njihove sposobnosti i mogućnosti«, gotovo deprimantno kaže Čehok, dodajući: »Ako je već vlast takva, onda bi se toga trebala čuvati barem jedna liberalna stranka«.
I Sabor stranke prilika je da se krene tim novim putem. Zato bi ovaj Varaždinac bio najsretniji kada taj skup ne bi bio formalan, skup na kojemu će se donositi unaprijed pripremljene odluke, na kojemu će - kao, primjerice, na prošlom - najveći dio članstva imati u džepovima ispisane popise kandidata za koje treba glasovati, već da bude »najveća liberalna parlaonica ikad održana«.
Aleksa Crnjaković