Slobodna Dalmacija: 06. 08. 2001.

PROPASTI "OBNOVE" KUMOVALE I DRŽAVNE INSTITUCIJE

Splitski ZAP - Kutlin ortak?

ZAP je 19. ožujka 1999. godine preko blokiranog računa splitske Obnove nezakonito propustio čak 20,1 milijun kuna, od čega je glavnina istog dana isplaćena Obnovinim vjerovnicima iz sastava Globus grupe

Piše: Igor CAKTAŠ

Slobodna Dalmacija je nedavno, posredstvom izvora na splitskom Zavodu za platni promet, došla do materijala koji dokazuje da je ta institucija bila logistika pomagačima Miroslava Kutle tijekom pljačke splitskoga gospodarstva. Prema tom dokumentu, ZAP je 19. ožujka 1999. godine preko blokiranog računa splitske tvrtke Obnova nezakonito "propustio" čak 20,1 milijun kuna, od čega je glavnina istoga dana isplaćena Obnovinim vjerovnicima iz sastava Globus grupe. Ta je isplata obavljena protuzakonitim cesijama iako je na računima navedeno da se radi o dopuštenim kompenzacijama, a što je krajem prošle godine ustvrdio i sudski vještak Jozo Bilić, kojega je angažirao Trgovački sud u Splitu.

Vještak Bilić je ustvrdio da su se cesije i asignacije, iako pod formom dopuštene kompenzacije, preko pojedinih od šest Obnovinih žiroračuna obavljale protuzakonito i nakon 9. ožujka 1999., što je protivno članku 10. Uredbe o izmjenama i dopunama Zakona o platnom prometu, koja je tog datuma stupila na snagu, a sve se to, jasno, obavljalo preko ZAP-a.

Slučaj Obnove, nekadašnje "praonice novca" u sastavu Globus grupe Miroslava Kutle, koja je, kako se procjenjuje, oštećena za iznos između 20 i 40 milijuna maraka, odnedavno je, dvije godine nakon otvaranja stečaja na Trgovačkom sudu, dobio epilog oglašavanjem rasprodaje nekretnina radi namirenja vjerovnika, što je put prema likvidaciji. Nekad uspješno poduzeće, specijalizirano za bojadiserske i antikorozivne radove, Obnova je primjer kako su brojne državne institucije, poput ZAP-a, sudjelovale u mutnim poslovima, dok su druge, policijske i pravosudne, ostale nemoćne pri procesuiranju odgovornih za uništenje poduzeća. Upravo su ZAP-ovci, za što postoji dokumentacija, provodili brojne transakcije unutar Globus grupe, te ih na određen način dobro "maskirali", a banke su takve "igre" financijski pratile.

U vezi s otkrivanjem "ustupka" splitskoga ZAP-a prema Kutli, posebice je sporna uloga Trgovačkoga suda, a koji je početkom veljače ove godine smijenio stečajnog upravitelja Obnove Nikolu Bižacu. On je smijenjen nakon što je otkrio more nezakonitosti, pokrenuo brojne postupke i zatražio od suda da se ubrza njihovo provođenje radi što skorijeg okončanja stečaja.

Bižaca je smijenjen zato što je na Obnovin račun u propaloj banci Alpe Jadran deponirao oko 300 tisuća kuna tvrtkina novca, što je samo na prvi pogled opravdan razlog za smjenu. U pozadini se, čini se, tvrde naši izvori na Sudu, radi o namještaljci u izvedbi stečajnog suca za Obnovu Ante Čapkuna i Trgovačkog suda, koji je, vjerojatno, trebao ukloniti Bižacu jer je postao nezgodan za neke pojedince i institucije.

Čapkun, koji Bižaci nije dao suglasnost da taj novac isplati radnicima za otpremnine, sugerirao mu je da ga "skine" s Obnovina računa u Dalmatinskoj banci, s kojom je tvrtka u sporu. Bižaca se odlučio za banku Alpe Jadran, a sudac Čapkun, kojemu je stigao zahtjev za likvidaciju banke, nije upozorio Bižacu da spasi novac, već ga je hladnokrvno smijenio. Takav je potez još sumnjiviji ako se zna da je veći broj stečajnih upravitelja otvarao račune u toj banci, ali su suci sve njih, kako doznajemo, upozorili na vrijeme da podignu novac, osim Bižace i bivše stečajne upraviteljice Dalma-Maloprodaje Jasenke Bubić.