Vjesnik: 06. 08. 2001.
Zakuhali jesen
ZORAN VODOPIJA
Hrvatska vlada pomno je obavila sve pripreme kako bi svojim građanima omogućila da iz vrućeg ljeta, iscrpljeni, izmoždeni i operušani, uplove u kipuću jesen. Reklo bi se, gledano unatrag, kao da je u tome bilo nekoga reda i plana. Kao da je netko neznan - možda ubačen iz redova oživjele opozicije koju je vladajuća koalicija svojim potezima zapravo uskrsla od mrtvih - činio sve na štetu ove Vlade i njenih ministarstava. I netko sa strane, možda iz Europske unije, mislio bi da je u tom kaosu bilo nekoga reda. Nema, međutim, takvoga uma koji bi bio u stanju sustavno isplanirati sve ono što je Vlada proteklih tjedana učinila na vlastitu štetu.
Kad je početkom prošle godine zasjela na vlast, šesteročlana koalicija nije energično »počistila« sudstvo i vojno-policijske strukture pa su svi HDZ-ovi repovi nastavili - i to sve energičnije - batrgati se, tako da su tajne službe tek sad na pragu reorganizacije, neriješeni sudski spisi broje se u milijunima a Carla del Ponte imala je debelog vremena da isplanira ravnomjerno prozivanje osumnjičenih s područja nekadašnje Jugoslavije. Kad pakrački, medački i ostali džepovi zločina unutar legitimnog Domovinskog rata nisu procesuirani doma, po načelu lanca Sv. Antuna stale su stizati optužnice iz Haaga. Tako je Vladi nakon Norca isporučen račun i za Gotovinu, dok je Sinjska alka dobila politički naboj jači i od onih već dobro znanih, kad su se na njoj slikali Pavelić, Tito ili Tuđman.
Vlada je iz samo njoj znanih razloga odlučila pred samu turističku sezonu dogovorom o Piranskom zaljevu promovirati Sloveniju u izrazito pomorsku zemlju, na radost tamošnjih ribara i posade jedinog njezinoga patrolnog broda, koji će sad imati širi manevarski prostor do međunarodnih voda. Nitko joj ne bi prigovorio da je nastavila sa Slovencima pregovarati godinama, sve dok oni ne bi pred vratima Europe postali mekši, a ni zbog međunarodne arbitraže ne bi nikome pala kruna s glave. Uostalom i Prevlaka se vuče godinama, kao meksička sapunica, iako je nama to samo sigurnosno a njima samo teritorijalno pitanje.
Napokon, Vlada je po diktatu MMF-a pristala na takvo kresanje socijalnih prava da to izravno ugrožava njen vijek trajanja dok istodobno presudno ne spašava državni proračun. Vlada i vladajuća koalicija zakuhali su si takvu vruću jesen da građani uistinu moraju imati više razumijevanja za njihov kolektivni godišnji odmor. Možda im je to zadnje ljetno osvježavanje na vlasti!