Slobodna Dalmacija: 07. 08. 2001.
KRAH VITEŠTVA
Piše: Zlatko GALL
Je li se ovogodišnja 286. alka izrodila u prvorazredni politički skandal? Jest. Je li to bilo očekivano? Još jedno potvrdno — da. Jesu li alkari, odnosno ta uredno registrirana udruga građana, imali pravo na čin građanskog neposluha i iskaz
svojega neslaganja s aktualnim predsjednikom Republike Hrvatske i Vladinom politikom? Jesu!No, zašto je onda nakon toliko pogodaka "u sridu" i uzbudljive završnice alkarskog nadmetanja ostao tako bljutav okus u ustima? Stoga što je alkarsko nadmetanje godine gospodnje 2001. odvalilo zvučnu šamarčinu ideji viteštva i časti te po tko zna koji put pokazalo ovisnost o politici personificiranoj u baš svakome "čači" (pa zvao se on Aleksandar, Broz ili Tuđman) sklonom autokratskoj vladavini i mitologiziranim ritualima. Zato što su i dio gledališta i svečana loža pakleno vruće kolovoske nedjelje bili napučeni "gledateljima" kojima je do Alke i viteštva manje stalo negoli makrobiotičarima do odojka s ražnja.
Točnije, "gostima" koji su — uz licemjerno poimanje časti, ali i "digniteta" funkcije predsjednika Republike i hrvatskoga grba — bjelodano pokazali da su dojučerašnje "svetinje" današnje "krpetine" ukaljane dnevnopolitičkim "štracanjem".
Ni na kraj mi pameti nije zanijekati pravo alkara na građanski neposluh, na punu podršku generalu Mirku Norcu, prigodne transparente ili T-shirts... Dapače! Alkari su, potpuno legitimno i sukladno demokratskoj praksi, iskazujući svoje neslaganje s Predsjednikom ili Vladinom politikom mogli odbiti "visoko pokroviteljstvo"; mogli — slijedom govora svojega "pričuvnog" vojvode Ante Kotromanovića koji je političare nazvao "demagozima i licemjerima" — konačno udijeliti crveni karton politici. Dogodilo se suprotno. Prihvaćanjem Mesićeva pokroviteljstva i formalnim ugošćavanjem Predsjednikova izaslanika generala Milivoja Petkovića da bi ih potom — na otvorenoj sceni i pred TV kamerama — pljujući na "svete običaje" gostoprimstva, ali i viteške časti, uvredljivom paskvilom "počastio" njihov vrli domaćin (sic!) sinjski gradonačelnik Mate Jukić, alkari su učinili da 286. alkarsko nadmetanje doista uđe u povijest — kao drastičan slučaj kršenja najžilavijih tradicijskih običaja pa i "deseteračkog" poimanja časti na kojoj je i podignut kult sinjskoga viteštva i junaštva.
I još nešto... Ovogodišnja je Alka do kosti ogolila sve hrvatske apsurde. Pa tako i činjenicu da osoba iz djelatnog sastava Hrvatske vojske poput stožernog brigadira Ante Kotromanovića, bez dvojenja, drži politički govor i podržava teze posvađane s idejom pravne države. Ili pak bizarni ushit kojim je u počasnoj loži dočekana Kotromanovićeva dijagnoza o političarima kao licemjerima i demagozima, iako ona najbolje pristaje svim onim Lukšićima, Pašalićima, Šeksima, Krpinama koji su još do jučer svaki zvižduk upućen predsjedniku Tuđmanu držali ne samo uvredom funkcije predsjednika Republike već i atakom na hrvatsku samostalnost, na njezinu državnost, na temeljne nacionalne interese...
Sinjska alka je u svojemu 286. izdanju, unatoč svim onim pustim "sridama", udrila "u ništa". Upregnuta u kola politike, okaljala je sve one tradicijske vrijednosti gostoprimstva i časti zbog kojih je stoljećima opstala.