Vjesnik: 08. 08. 2001.

Zašto se SAD boji stalnog međunarodnog suda?

MARINKO BOBANOVIĆ

Vijest da je Nizozemska odlučila započeti projekt izgradnje zgrade stalnog međunarodnog suda za ratne zločine bez potpore SAD-a opet je aktualizirala neopravdano zapostavljenu činjenicu o odnosu najveće sile svijeta prema toj incijativi.

Amerikanci svoje odbijanje potpisivanja ugovora o ustanovljenju stalnog suda za ratne zločine argumentiraju riječima da je neprihvatljivo da »politički motivirani tužitelji« vode sudski proces protiv nekog njihovog generala ili bivšeg političkog dužnosnika. Senator Jesse Helms čak predlaže zakon kojim bi SAD imao pravo suprotstaviti se takvoj mogućnosti »svim sredstvima«, ma što to značilo.

Da SAD od takvog stajališta neće uskoro odustati svjedoči i to što je jedna od prvih odluka američkog predsjednika Georgea W. Busha nakon stupanja na dužnost bila poništenje američkog potpisa na ugovor o ustanovljenju stalnoga međunarodnog suda, koji je tek nekoliko tjedana prije isteka svog mandata potpisao Bill Clinton.

Čega se Amerikanci zapravo boje? U ugovoru se navodi da će sud biti nadležan za individualne zločine, a ne zločine vlada, te da će procesuirati one slučajeve koje propuste procesuirati nacionalni sudovi. Poznata je vjera Amerikanaca u vlastito pravosuđe, međutim teško je očekivati da će ikada pokrenuti procese protiv, primjerice, vijetnamskih veterana za koje postoje dokazi da su počinili zločine protiv civila. Ili da će pozvati na odgovornost krivce za rušenje demokratski izabranih režima i poticanje građanskih ratova u Latinskoj Americi. Ali Amerikanci znaju da bi sudske procese mogli pokrenuti »politički motivirani tužitelji«.

Takav stav SAD-a prema inicijativi koju je dosad potpisalo 139, a ratificiralo 37 zemalja, čini se posebno licemjeran kad se prisjetimo kako je SAD pritiskao Hrvatsku da pristane na suradnju s Međunarodnim sudom u Haagu, na što je ona pristala, želeći i da se kazne krivci za agresiju protiv nje.

S obzirom na činjenicu da su Nizozemci, uz potporu europskih država, odlučili krenuti bez SAD-a u veliki projekt izgradnje stalnoga suda, Amerikanci bi se, htjeli to oni ili ne, ipak uskoro mogli naći u položaju optuženika na sudu koji će vjerojatno postati glavno poprište razračunavanja brojnih europsko-američkih povijesnih razmirica.