Slobodna Dalmacija: 11. 08. 2001.

NA ŠEST ISTIH PITANJA ODGOVARAJU BORIS KUNST, ČELNIK UDRUGE RADNIČKIH SINDIKATA, I VITOMIR BEGOVIĆ, GLAVNI TAJNIK SAVEZA SAMOST

KUNST: Na jesen u demonstracije

BEGOVIĆ: Prosvjedi su kratka učinka

Kunst: Držimo da MMF i Svjetska banka ruše Vladu, a ne sindikati. Naime, traženje tih međunarodnih institucija od Vlade da smanjuje plaće, kreše socijalna prava i oporezuje mirovine, samo stvara bunt kod građana

Begović: Sindikalnu scenu treba stabilizirati i homogenizirati i to stvaranjem jedne sindikalne središnjice. Sa žalošću mogu konstatirati da socijalna kičma na relaciji sindikata i poslodavaca ne funkcionira

Piše: Anita MALENICA

Ima li u Hrvatskoj socijalnog dijaloga i čeka li Hrvatsku burna socijalna jesen? Imaju li sindikati rješenja za krupna socijalna i gospodarska pitanja u Hrvatskoj te kako komentiraju udar na socijalna prava i liberalizaciju cijena? To su neka od pitanja na koja su za naš list odgovarali čelnik Udruge radničkih sindikata Boris Kunst i glavni tajnik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Vitomir Begović.

1. Kazali ste da Vlada nije u stanju razriješiti nezaposlenost, nemoralnu pljačku nastalu privatizacijom kao ni pokrenuti domaću proizvodnju?

KUNST Držim da su to tri ključna pitanja na koje Vlada mora dati odgovore. Nezaposlenost je sve veća, Vlada ne zna kako naknaditi štetu građanima koji su oštećeni nemoralnom privatizacijom. U strategiji gospodarskog razvoja za 21. stoljeće Vlada nije ponudila ništa novo. Nikako se ne mogu pomiriti ni sa stavom Vlade o liberalizaciji cijena jer to udara na najsiromašniji dio građana. Ne možemo prihvatiti niti rasprodaju "obiteljskog srebra", tj. profitabilnih državnih tvrtki. Naime, stranci koji su ih kupili za cilj imaju uspostavu monopola.

BEGOVIĆ Usudio bih se reći da smo danas na najnižoj točki s obzirom na gospodarsku i socijalnu situaciju u Hrvatskoj. U tom smislu jako je važan socijalni dijalog između Vlade, sindikata i poslodavaca. Potrebno je rješavati i problem nezaposlenosti koji je u Hrvatskoj vrlo visok kao i problem rada na crno. Vlada mora uvažavati mišljenja jednog velikog broja socijalnih skupina koje imaju svoje interese, počevši od Udruge seljaka, stradalnika Domovinskog rata te umirovljenika. To je jedini način da se u Hrvatskoj postigne visok stupanj suglasja oko potrebnih reformi.

2. Iako sindikati u prvom redu trebaju štititi prava svojega članstva, imate li Vi kakve prijedloge za rješavanje problema na koje, prema Vašem mišljenju, Vlada nema odgovora?

KUNST Osnovali smo Gospodarski savjet URSH-a u kojemu su vrhunski stručnjaci poput Mladena Vedriša, Branimira Lokina, Vlade Veselice, Branka Horvata, Dražena Kalođere i drugi. S njima smo organizirali i okrugl stol o problemu nezaposlenosti u Hrvatskoj, a nitko nam se iz Vlade nije odazvao. Branimir Lokin uzaludno je čekao odgovor iz ureda Ivice Račana nakon što mu je poslao eleborat o rješavanju problema likvidnosti. Za 20. kolovoza najavljujem sjednicu na kojoj ćemo raspravljati o Strategiji gospodarskog razvitka. Nakon toga ćemo s HUP-om uskladiti primjedbe kao i s ostalim sindikatima i sve to skupa proslijediti Vladi.

BEGOVIĆ U Hrvatskoj je nužno napraviti određene reforme i o tome nitko razuman ne dvoji. No oko dinamike, sadržaja te načina provedbe tih reformi treba postići visok stupanj suglasja. U prvom redu Hrvatska nema uređeno tržište rada i tu leži jedan od problema nezaposlenosti. Stoga je potrebno da GSV predloži novi zakon o zapošljavanju koji bi bio okrenut prema poslodavcima i obrtnicima. No, da bi se problem nezaposlenosti razriješio, nužno je uključiti Hrvatsku gospodarsku komoru, Obrtničku komoru kao i jedinice lokalne samouprave i banke. Sve to skupa trebaju koordinirati Zavod za zapošljavanje i Ministarstvo obrta, malog i srednjeg poduzetništva.

3. Je li moguće da sindikati i poslodavci stvore jedinstvenu frontu prema Vladi?

KUNST To će biti potrebno, a poglavito zbog toga da neke stvari dobiju jasnije oblike. Držimo naime da MMF i Svjetska banka ruše Vladu, a ne sindikati. Naime, traženje tih međunarodnih institucija od Vlade RH da smanjuje plaće, kreše socijalna primanja i oporezuje mirovine od l680 kuna, samo stvara bunt kod građana. Stoga ćemo iznijeti svoje prijedloge oko rješavanja nezaposlenosti, ali i drugih problema koje opterećuju Hrvatsku. Progovorit ćemo i o problemu uvoza jeftine radne snage u Hrvatsku i to u trenutku kad imamo enormnu stopu nezaposlenosti koja će se nakon prestanka sezonskih poslova još više povećati. A progovorit ćemo i o uvozu radne snage koji još više obezvređuje rad hrvatskog radnika i ruši se njegova ionako mala plaća.

BEGOVIĆ Uvjeren sam kako je potrebna veća suradnja među sindikatima. Potrebno je prevladati isključivosti među nama jer to samo šteti sindikatima, a i članstvu. Sindikalnu scenu treba stabilizirati i homogenizirati i to stvaranjem jedne sindikalne središnjice. No i pojedini granski sindikati imali bi mogućnost ostvarivanja svojih interesa. Kada je riječ o HUP-u, nismo zadovoljni s tom suradnjom. Sa žalošću mogu konstatirati da kičma socijalnih odnosa na relaciji sindikata i poslodavaca ne funkcionira i to treba popraviti.

4. Koje su Vaše primjedbe Vladi u odnosu na MMF i Svjetsku banku?

KUNST Bojim se da je Vlada u odnosu na te institucije obezglavljena. Vlada je trebala oštrije zahtijevati da se prema Hrvatskoj ne primjenjuju modeli kao u drugim tranzicijskim i zemljama. Naime, te zemlje nisu imale rat, ali nisu prošle ni kroz privatizacijsku pljačku kao Hrvatska. Isto tako ježim se od kredita koje nam te institucije obećavaju jer će te kredite vraćati naša djeca. A priče koje čujemo iz Vlade, da su zatekli puno lošiju situaciju nego su se nadali, su za malu djecu. Gotovo svi članovi Vlade bili su u zakonodavnoj vlasti proteklih deset godina i morali su znati što ih čeka. Stoga otpuštati određeni broj službenika i namještenika, te smanjivanje njihove plaće, kako bi se Vlada dodvorila MMF-u i Svjetskoj banci, jest nedopustivo.

BEGOVIĆ - MMF i Svjetska banka moraju uvažavati hrvatske specifičnosti i realnosti. Trebali bi nam pomoći, ako žele, ali bez većih pritisaka. Naime, nedopustivo je da se socijalna reforma najavljuje preko medija prije nego su s njom upoznati socijalni partneri. GSV bi trebao dobiti dignitet i značenje kao prethodni filtar gospodarske i socijalne politike.

5. Što Vaš sindikat sprema za jesen kao odgovor na najavljena kresanja socijalnih prava? Hoćete li organizirati štrajkove?

KUNST Organizirat ćemo selektivne demonstracije u tri najveća gradska centra u Hrvatskoj, u Zagrebu, Splitu i u Rijeci, gdje ćemo pozvati sve radnike da nam se pridruže te da na taj način iskažemo svoje nezadovoljstvo radom Vlade. Znam da će me neki zbog ovih riječi optužiti da želim na vlast ponovno dovesti HDZ, što nije točno, ali ne slažem se s onima koji govore da u Hrvatskoj nema alternative. Alternativa postoji, a to su intelektualci i stručnjaci koji konačno trebaju dobiti šansu.

BEGOVIĆ Demonstracije imaju kratkoročne, jednodnevne učinke i one mogu poslužiti u određenom trenutku kao način pritiska. Naravno, da se one kao i štrajkovi mogu uvijek organizirati. No, pitanje je koje su to dugoročne mjere koje će poboljšati standard naših građana, a samim tim i našega članstva. Dakle, u prvom redu moramo postići da socijalni dijalog funkcionira, a nakon toga potrebno je omogućiti rast gospodarstva, otvaranje novih radnih mjesta, restruktirirati poduzeća, što se godinama ne radi, definirati politiku plaća, uskladiti mirovinsku i zdravstvenu reformu. Potrebno je u Hrvatskoj vratiti sustav socijalne osjetljivosti i solidarnosti koje su postojale u Domovinskom ratu, ali su se nakon njega izgubile.

6. Držite li da Vlada premijera Račana može kvalitetno odgovoriti na teška socijalna i gospodarska pitanja?

KUNST Vlada Ivice Račana mora odstupiti i prepustiti mjesto stručnjacima i ljudima koji imaju viziju izlaska iz krize. Svaki dan Račanove Vlade ide na štetu građana i hrvatskih radnika. Vrijeme je da se prestane govoriti kako ova vlast nema alternative, jer alternativa je u hrvatskom znanju i hrvatskim intelektualcima koji sada šute, a trebali bi biti u prilici ne samo govoriti nego i - odlučivati.

BEGOVIĆ Potrebno je postići dogovor oko vizije gospodarskog razvoja Hrvatske. U protivnom doći će do socijalnih konflikata ako dogovor izostane. Vlada je naišla na goleme probleme koje sada treba razriješiti. Bivša vlast je nezaposlenost rješavala slanjem ljudi u mirovinu tako da nam je danas omjer zaposlenih i umirovljenika l:l. Premijer Račan i njegova Vlada trebali bi se više oslanjati na mišljenja stručnjaka te uvažavati riječi struke, ali i socijalnih partnera.