Glas Slavonije: 22. 08. 2001.
Vlada najavljuje radikalni rez socijalnih prava i otpuštanja u HV-u!
Piše: Zdenko MATIČIĆ
ZAGREB - U pokušaju da, po tko zna koji put, demantiraju dežurne "katastrofičare", u Banskim dvorima zapravo i ne taje da je pred nama, nakon vrućega ljeta, gotovo uzavrela jesen. Bude li, naime, provedeno bar pola od jučer najavljenoga "dubokoga oranja" u socijalnim pravima, broju i ustroju oružanih snaga, a "usput" još i rekonstruirana Vlada, to znači više učinka nego što ih je ova Vlada imala u godinu i pol dana dosadašnjega mandata.
Nova stranačka raspodjela resora
U rekonstrukciji Vlade dvije su razine, manje je bitan broj ministarstava od samoga funkcioniranja, pa će i pri tomu zahvatu, kojega će nakon konzultacija sa strankama petorke (povratak IDS-a u Vladu nije nemoguć, ali baš ni previše izgledan) predstaviti premijer Ivica Račan. Sve su kombinacije u igri, moguća su i nova imena, no i nova stranačka preraspodjela po resorima, premda od svega najbitnijim u Banskim dvorima drže funkcioniranje cijelog sustava na relaciji stranke - Vlada - parlament. Ostavke HSLS-ovih ministara su, nakon što je Sabor podržao Vladu, praktički ad acta, a Tušekovo izbacivanje iz HSLS-a drži se internom stvari liberala.
Problem je i u tomu što u nekim strankama nema raspoloženja za teške i neizbježne gospodarske poteze, od kojih mnogi moraju biti povučeni još ove jeseni. Među njima je prva na redu reforma socijalnih prava koja će, prema svemu sudeći, biti teška "minus dvije milijarde kuna". Već nakon četvrtka i zatvorene sjednice Vlade, o toj temi znat će se i bar dio odgovora na pitanje koga će to najviše pogoditi (rodilje, umirovljenike, čistu socijalu, primatelje dječjih doplataka, one koji bez neke kontrole gomilaju prava prema više osnova ...?). Nakon toga, s tim će se prijedlozima ići u javnost, a za Sabor pripremiti i izmjene čak desetak zakona koji sve to uređuju. Pošteđeni, čuje se iz Banskih dvora, neće biti ni branitelji, ni vojni invalidi, poglavito oni iz najviših platnih razreda.
Rez u vojsci
Slijedi nešto slično onome što se provodi u MUP-u, i reforma u MORH-u, u kojemu prema svjetskim standardima ima i viška ljudi i potpuno obrnutoga omjera trošenja sredstava. Dok, naime, 70 posto MORH-ova proračuna ide za plaće, svjetska praksa kazuje da trećina ide na plaće, vojnu opremu i vojničku pripremu. Sve će dvojbe oko toga, za približno dva mjeseca, razriješiti novi Zakon o obrani. Osim toga, približ
no 70 posto časnika nema odgovarajuću spremu, a HV zbog priprema za NATO treba i profesionalizirati i podmladiti. Iz MORH-a otpadaju sve sporedne djelatnosti, poput Remontnog zavoda u Šibeniku i ugostiteljstva, diljem Hrvatske koji će također u - privatizaciju.Kad je već o privatizaciji riječ, ne zna se tko je prvi sljedeći na redu među javnim poduzećima i bankama, ali se gotovo definitivno zna da HEP neće biti privatiziran prema klasičnom obrascu strateškoga partnera, nego izdvajanjem i prodajom svih spore
dnih djelatnosti.