Slobodna Dalmacija: 23. 08. 2001.

PETER GALBRAITH, BIVŠI VELEPOSLANIK SAD-a U HRVATSKOJ, U POVODU ČLANKA U NEWSWEEKU

SAD nije odgovoran za ratne zločine

Oluju nismo poticali i ne postoji zajednička odgovornost. SAD je smatrao da je Hrvatska nezahvalan partner jer smo predviđali da će doći do kršenja ljudskih prava

Piše: Bisera LUŠIĆ

Bivši američki veleposlanik u Hrvatskoj Peter Galbraith ne želi komentirati članak "Što je CIA znala" objavljen u Newsweeku, ali ostaje pri svojim prijašnjim izjavama da SAD nije sudjelovao, niti pomagao u akciji Oluja.

Ipak, za naš list bivši američki veleposlanik, kojega smo telefonski "uhvatili" u Norveškoj između dva avionska leta, još jednom se prisjetio događaja u vrijeme akcije Oluja, te ponovno demantirao američko sudjelovanje ili bilo kakvu potporu akciji Hrvatske vojske.

Nije bilo ni logističke ni ne znam kakve sve druge podrške SAD-a i ne vjerujem svemu što je citirano u izjavama sugovornika u priči u Newsweeku — kazao nam je Galbraith u srijedu, te dodao kako mu je dobro poznato da ljudi obično vole teorije urote pa zbog toga i nastoje prikazati ovdašnjoj javnosti da se radilo o zajedničkoj akciji Hrvatske vojske i SAD-a.

Mi već šest godina govorimo da to nije bila nikakva zajednička akcija, ali neki to očito ne shvaćaju i nastavljaju se ponašati po onoj poslovici "zlo nikada ne dolazi samo". Uostalom, onima koji tvrde da se radilo o zajedničkoj operaciji, valjda je jasno da su takve teze uvredljive jer ispada da Hrvatska i njezina vojska nisu mogle samostalno izvesti akciju Oluja. Ne događa se sve u svijetu zbog SAD-a, niti SAD sudjeluje u svim akcijama — napominje bivši američki veleposlanik u Hrvatskoj Peter Galbraith, koji je u izjavi za naš list dodao da se haaške optužnice, uostalom, ne bave legitimitetom same akcije Oluja, nego zločinima koji su počinjeni.

Činjenicu da se po medijima i hrvatskoj javnosti stalno provlače teze da je SAD sudjelovao u akciji Oluja bivši američki veleposlanik objašnjava riječima kako bi to onda značilo da i SAD snosi dio odgovornosti za počinjene zločine, a to nije točno.

— Ponavljam, mi nismo pomagali u akciji, pa ne postoji ni zajednička odgovornost — naglašava Galbraith. On upozorava da Sjedinjene Države nisu pomagale Oluju zato jer nisu bile ni sudionik u ratu koji se odvijao na području bivše Jugoslavije, iako su bili zabrinuti zbog mogućeg ishoda rata.

Oluju nismo ni ohrabrivali ni poticali. Upozoravao sam Franju Tuđmana da to neće uspjeti, a on se smijao na taj demarš koji sam mu poslao. Ipak, točno je da smo se brinuli kako će se rat završiti i željeli smo da se srpska agresija zaustavi. Reći ću još nešto: Hrvatska u vrijeme Franje Tuđmana nije bila zemlja koju je SAD smatrao pouzdanim saveznikom. SAD je smatrao da je Hrvatska nazahvalan partner jer smo predviđali da će doći do kršenja ljudskih prava — kazao nam je Galbraith.

Na naš upit slaže li se s tezom da je Oluja kao vojno-redarstvena akcija stvorila uvjete za uspostavu mira u regiji, odnosno da je otvorila put i za potpisivanje daytonskog mirovnog sporazuma, bivši američki veleposlanik potvrđuje da je Oluja bila važan korak u tom pravcu i da je promijenila situaciju, ali nije bila jedini faktor u mirovnom procesu.

Od velike važnosti bio je prekid hrvatsko-bošnjačkog rata kao i kasnije savezništvo, dogodilo se i NATO-ovo bombardiranje srpskih položaja u BiH, ali točno je da je Oluja imala veliku ulogu u stvaranju uvjeta za potpisivanje mirovnog sporazuma, odnosno da je preokrenula situaciju — zaključuje bivši američki veleposlanik Peter Galbraith.