Vjesnik: 23. 08. 2001.

Vrijeme izgubljeno, problemi ostali

SANJA KAPETANIĆ

Premijer Ivica Račan ovih je dana u situaciji vrlo sličnoj studentima koji se danonoćno pripremaju za jesenski ispitni rok na koji su, s ljetnog roka, prebacili polaganje gotovo svih važnih ispita. Baš kao i oni, premijer čak unaprijed računa i s prebacivanjem barem jednog velikog »uvjeta« (reorganizacija oružanih snaga) za zimu.

I ne bi to bilo tako strašno da je proteklih 18 mjeseci utrošeno na temeljite pripreme najavljenih reformi. Na objašnjavanje građanima, na primjer, što, zašto i u kojem razdoblju neki reformski zahvat nešto donosi. A upravo je to ključ uspjeha reformi koje tako duboko zadiru u navike ukorjenjivane više od pola stoljeća, kao što je, npr. ona da je zdravstvena zaštita besplatna, bolovanje bez kontrole »sveto pravo«, a koliko-toliko solidna mirovina sigurna poput izmjene dana i noći.

No, prošla je godina iscurila u zbrajanju nasljeđa prošle vlasti i u opreznim kompromisima koji su trebali osigurati uspjeh na ovosvibanjskim lokalnim izborima. Kad su početkom godine analitičari tvrdili da ovogodišnji proračun ne može »preživjeti« lipanj, mrtvo-hladno proglašavani su katastrofičarima. Jedan je rebalans (proglašen samo »tehničkim«) već za nama, a sredinom rujna raspravljat će se i o drugom. Dakle, vrijeme je izgubljeno, a problem je ostao.

Sam od sebe nije nestao ni problem unutarkoalicijskih prepucavanja stranaka i unutarstanačkih borbi u kojima su se čelnici, kojima su izmakle funkcije u izvršnoj vlasti, ponašali kao uvrijeđene primadone, gotovo histerično kritizirajući svaki prijedlog stezanja remena. Ponekad ništa bolji nisu bili ni ministri, koji su borbu protiv smanjivanja troškova svog resora uredno uprezali u propagandna kola svojih stranaka.

Promjene u principima funkcioniranja koalicijske vlasti Račan je najavljivao najprije za proljeće, potom za ljeto, a sada obećava odlučne poteze u rujnu. No, opet njegovi suradnici tvrde da neke veće »potrese« ne treba očekivati. Treba računati, kažu, tek s pokojom kadrovskom promjenom i, možda, promjenom stranke »nadležne« za pojedini resor. Izmjena modela obnašanja koalicijske vlasti značila bi, objašnjavaju, preveliki gubitak vremena.

No, pri tome nikome na pamet ne pada reći tko je, zbog čega i na što do sada trošio to toliko dragocjeno vrijeme, odnosno tko je odgovoran za nespornu činjenicu da popis problema s kojima se Hrvatska tek mora početi hvatati u koštac nije značajno smanjen, iako je od izbora - na kojima se glasalo za promjene - prošlo više od godinu i pol dana.