Vjesnik: 25. 08. 2001.
Za udar na državu desnica ne bi dobila ni minimaln
u potporu narodaNekakva antibirokratska revolucija u Hrvatskoj nije moguća. Takozvana desnica duboko je razjedinjena i za udarac na državu ne bi našla ni minimalnu potporu naroda. Hrvati nemaju tradiciju masovnih prevratničkih pohoda, kao primjerice Srbij
anciGOJKO BORIĆ
Kada se o Žnjanu (najavljenom i poslije odgođenom skupu) govorilo kao o nekakvom »hrvatskom Gazimestanu« (Slavko Linić) značilo je to ne samo nepoznavanje razlika u političkim kontekstima bivše srbijanske i sadašnje hrvatske političke stva
rnosti nego i svjesnu provokaciju.Slično se može reći i za tvrdnje Vladimira Šeksa, kako vladajući spremaju sudske progone i zabranu HDZ-a, uz još smješnije žaljenje zašto HDZ nije svojedobno zabranio postkomunističku Stranku demokratskih promjena.
Prema Večernjem listu, to bi izazvalo građanski rat, što bi bilo malo vjerojatno, nego u tome bi slučaju i sam HDZ morao proganjati vlastite članove jer je u njemu bilo više bivših komunista nego u stranci onih reformiranih, koja se poslije okitila socijaldemokratskim imenom.
Tipično hrvatska skromnost
Sadašnje hrvatske gospodarske muke ne bi bile ništa manje sve da je namjesto šestorice netko drugi došao za kormilo vlasti. Stručnjaci odavno predlažu vladu eksperata, u kojoj bi upravo oni koji to predlažu igrali glavnu ulogu.
Nažalost, ni oporbeni političari niti gospodarstvenici nisu dosad podastrijeli javnosti svespasavajuću »čarobnu formulu« za brzi oporavak hrvatskog gospodarstva.
Oporba, a valjda i većina naroda, nezadovoljna je prisilama Haaškog tribunala. Strašno je gledati kako Carla del Ponte »upravlja« političkim ozračjem u našoj državi, odnosno kako njezini »stručnjaci« krivotvore suvremenu hrvatsku povijest.
Neki oporbeni političari predlažu preinaku Ustavnog zakona o suradnji sa Sudom u Haagu.
Dobar prijedlog, ali što učiniti ako nakon toga Vijeće sigurnosti raspali sa sankcijama?
Neki vele da to nije moguće zbog odnosa snaga u tom najvažnijem tijelu UN-a.
Izvrsna primjedba, ali bez provjerenosti u praksi. Bilo bi dobro kada bi netko iz hrvatske oporbe iznio realističan prijedlog kako prisiliti Sud u Haagu i Carlu del Ponte da budu objektivniji prema nama.
Valjda je svakome jasno da se aktivni časnici Hrvatske vojske ne bi smjeli miješati u politiku. No i predsjednik Mesić, kao vrhovni zapovjednik, morao je pokazati veći smisao za taktičnost, odnosno primijeniti stupnjevite kazne za politizirajuće časnike, tako da bi umirovljenje bilo posljednja kazna.
Hrvatska vojska nije toliko bogata sposobnim časnicima da ih vrhovnik može »rasipati« po miloj volji.
Pitanje svih pitanja glasi: smije li se Crkva miješati u politiku? Za razliku od vojske, kada je riječ o moralu, Crkva mora podignuti glas.
Smiješno je kad neki političari i njihovi medijski poslužnici nastoje izazvati razdor u Crkvi pronalazeći u njoj frakcije. One možda postoje, ali Katolička crkva u Hrvata toliko se očeličila pod komunističkom vladavinom da će, usprkos svim unutarnjim razlikama, nastupati jedinstveno prema van.
I navodno pismo predsjednika Mesića Papi vratit će se na njegovu adresu takorekuć preko Kaptola. Odgovor šefu države sastavit će Biskupska konferencija uz blagu asistenciju papinskoga nuncija u Zagrebu.
Predsjednik je u svakom slučaju mogao uštedjeti »poštarinu« da se neposredno obratio nadbiskupu Bozaniću, jer se zna da u Vatikanu ne stoluje Centralni komitet i da u Crkvi ne važi »demokratski centralizam«, što Predsjednikovi savjetnici očito ne znaju.
Ipak bi se moglo zamjeriti hrvatskim biskupima što nisu iscrpili sve mogućnosti »tihe diplomacije« u kontaktima s vlastima, pa tek ako tu ne bi bili uspješni, obratili se javnosti.
Očito su i neki biskupi tankih živaca kao i političari.
Je li u Hrvatskoj uopće moguć nekakav državni udar desnice o kojemu su se raskokodakale tiskovine?
Nekakva antibirokratska revolucija u Hrvatskoj nije moguća. Takozvana desnica duboko je razjedinjena i za udarac na državu ne bi našla ni minimalnu potporu naroda. Hrvati nemaju tradiciju masovnih prevratničkih pohoda, kao primjerice Srbijanci.
Hrvati su najjači na demokratskim izborima. Tko drukčije misli i fantazira, očito je pod utjecajem prekodrinskih zbivanja i mentaliteta.
Hrvatska vojska nije u stanju izvesti coup d"etat jer za to uopće nije osposobljena. Državni udari spadaju u najkompliciranije vojne pothvate: tko o tome priča, ne zna što govori ili pak nastoji uznemiriti građane. Možda bi se takovima trebalo pozabaviti državno odvjetništvo.
Nema alternative: znak bijede hrvatske demokracije
Unatoč svim poteškoćama sadašnje vlasti, ona ostaje za kormilom države jer, nažalost ili na sreću, za nju nema alternative. To je i znak bijede hrvatske demokracije jer u državi koja dobro funkcionira mora postojati oporba koja može u svaki čas preuzeti vlast.
U Hrvatskoj je drukčije. Najjača oporbena stranka HDZ još nije doživjela potpunu katarzu, a sve ostale oporbene skupine nisu ni približno sposobne osvojiti mase.
Vladajući u Zagrebu ne trebaju se bojati velikih narodnih skupova jednostavno stoga što je iskustvo pokazalo da oni ne utječu trajnije na raspoloženje birača. Vlada i njoj pripadajuće stranke moraju se napokon naviknuti na to da u demokraciji oporbenjaci svih vrsta djeluju bučnije i »neodgovornije« od onih koji vladaju.
Sadašnje »živčano stanje« u hrvatskoj politici očito odgovara i Vladi i oporbi. Vladi da bi svratila pozornost sa stvarnih problema, a oporbi da bi se u javnosti pokazala jačom nego što je u zbilji.
Sve su to manevri na sporednim kolosijecima. Vlada očito ne zna kako da brzo riješi neke temeljne gospodarske probleme, što oporbi i nije mrsko, jer inače ne bi mogla djelovati kao što djeluj
e.Međutim, rezultati sadašnjih političkih nadvikivanja pozicije i opozicije mogli bi biti općenarodno odvraćanje od politike, a to je ono najgore što bi se moglo dogoditi tako mladoj i neukoj demokraciji kao što je hrvatska.
Autor je novinar i publicist iz Kölna