Novi list: 31. 08. 2001.
Milan Levar - pr
iča o HrvatskojPiše: Jelena Lovrić
Prije godinu dana na pragu svoje kuće u Gospiću podmetnutom je bombom ubijen Milan Levar. Levar je bio hrvatski branitelj, ali se sa zločinom nije mirio - o egzekucijama Srba u Lici 1991. godine svjedočio je haškim istražiteljima i hrvatskoj javnosti.
Godinu dana kasnije, još se ne zna tko je ubio nesretnog Levara. Istraga ie široko zapasala, ravnatelj policije proljetos je tvrdio da će se rezultati brzo znati, ali dosad - ništa. U međuvremenu, istraga i započeto suđenje skupini optuženoj za ratni zločin u Gospiću potvrđuju Levarove navode.
Godinu dana kasnije, otiitelj ubijenog jedva preživljava. Levarova žena i sin pučkoškolac nisu riješili ni osnovne životne probleme. Predsjednik Republike i Vlada su im, kaže Vesna Levar, obećali osigurati najpreče - stan i mirovinu. To je najmanje što su bili dužni. Ni jedno ni drugo još nije realizirano, stvari stoje na mrtvoj točki. Levar nije bio u milosti bivše vlasti i svoj braniteljski status za života nije uspio regulirati
. Ta nepravda još nije ispravljena. Dok za Levarovu obitelj stana nema, hrvatski su mediji provalili podatak da je grad Zagreb političkim i sličnim podobnicima podijelio devet i pol tisuća državnih stanova. Stanove je poklanjala bivša vlast, nova ništa nije učinila da zatečeno stanje promijeni.Netočnim su se pokazale i najave da će Predsjednik Republike posmrtno odlikovati Levara. U onih više od dvije tisuće odličja, koje je dosad podijelio, Mesić je ispravio mnoge nepravde Tuđmanove vlasti, ali Levarovo se ime na tom spisku nije našlo. Jesu imena generala optuženih za ratni zločin – Norca, koji se nalazi u riječkom zatvoru i Gotovine, za kojim je raspisana haška tjeralica. Kako se to dogodilo – javnosti nije objašnjeno.
Vjerojatno su u vrijeme Levarove pogibije strukture vlasti imale čvrstu odluku da sve urede kako treba, ali, kako to s njima već biva, kad su se reflektori pogasili - i dobre su se namjere ohladile. Osjećanje da prema ubijenom postoji neki dug - polako je blijedilo.
Godinu dana nakon ubojstva Milaha Levara, njegova je obitelj u Gospiću izolirana, a od šire zajednice zaboravljena. Udovica kaže kako se u dnu srca nadala da će za godišnjicu pogibije “doći netko iz Zagreba”. Na pokop svoje su predstavnike poslali i Predsjednik Republike i Vlada. Ovoga puta na grobu, osim obitelji, nikoga drugog nije bilo. A policija je groblje prethodno morala pregledati, radi sigurnosti. Levarova obitelj živi u neprijateljskom okruženju, u gradu u kojem se osumnjičeni za ratni zločin slave kao heroji, a pročelja se kuća ukrašavaju ustaškim oznakama. U demokratskim zemljama žrtvama se terorizma javno odaje počast, oko njihove se sudbine mobilizira javnost.
Priča o pogibiji Milana Levara - priča je o Hrvatskoj. U kojoj je ubojice i kriminalce nemoguće uloviti, u kojoj vlast zaboravlja na obećanja i dugove, u kojoj se javnost lakše mobilizira da brani optužene za zločin, nego žrtve. I u kojoj su oni što pokušaju promijeniti takav tijek stvari - prepušteni sami sebi.