Slobodna Dalmacija: 01. 09. 2001.

U BOSNI I HERCEGOVINI RASTE NERVOZA UOČI POSJETA CARLE DEL PONTE

HAAG ĆE BITI PUN SVJEDOKA

Nakon što su neki optuženici u Haagu "propjevali", oni koji bi se tek mogli naći na haaškom popisu naglo postaju kooperativni. Sarajevom kruži priča da su se svi već nagodili da budu svjedoci pred Haaškim sudom

Piše: Bisera LUŠIĆ

Kako se približava posjet glavne tužiteljica Haaškoga suda Carle del Ponte Bosni i Hercegovini, a ona će u sklopu mini turneje u Sarajevo stići sredinom idućeg tjedna, proporcionalno raste nervoza u političkim, vojnim i obavještajnim krugovima u susjednoj državi. Kao i u slučaju Hrvatske, kada je glavna tužiteljica, neposredno prije negoli je odjurila na avion, “mrtva-hladna” priopćila da je premijeru Ivici Račanu uručila dvije zapečaćene optužnice i potvrdila ono o čemu je javnost mjesecima prije nagađala, tako se i sada u Sarajevu licitira s imenima potencijalnih haaških optuženika.

Otpisani "američki ljudi"

Carla del Ponte dolazi u BiH jer je njezin istražiteljski tim pokrenuo do sada najveću akciju istraživanja ratnih zbivanja u BiH i umiješanosti hrvatskih vojnih i obavještajnih struktura u zločine, pa je sada došlo vrijeme za završnu fazu — uručivanje optužnica.

Istodobno, u Haagu se sve glasnije govori o tome da su pojedini optuženici, i među njima posebno jedan optuženik kojemu suđenje uskoro počinje, Hrvat iz Bosne i Hercegovine, naglo postali vrlo kooperativni i da su upravo slijedom njihovih razgovora s istražiteljima uslijedile nove optužnice, a kockice povezanosti hrvatskog i hercegovačkog vojnog i obavještajnog vrha konačno posložile u logičan mozaik. Zbog toga što su neki optuženici u Haagu “propjevali”, oni koji bi se tek mogli naći na haaškome popisu slijedom takvog razvoja događanja mijenjaju ovih dana taktiku i sami postaju vrlo otvoreni za razgovore s Haagom. U Sarajevu stoga kruži priča da su se svi nagodili da budu svjedoci pa se Haag već zabrinuo oko toga tko će uopće biti optužen!?

Na listi potencijalnih optuženika redom su zvučna politička ili vojna imena pa se tako u Sarajevu ovih dana sa sigurnošću tvrdi da će Carla del Ponte stići s tri zapečaćene optužnice za bosanske Hrvate — Valentina Ćorića, Zlatana Miju Jelića i Stanka Soptu Baju, a slijedom takvih prognoza trebao bi im se pridružiti i potpisnik odluke o formiranju logora u Hercegovini i bivši premijer Herceg-Bosne Jadranko Prlić koji najavljuje da će se odazvati Sudu. Ipak, Prlić, koji slovi za “američkog čovjeka” još od pregovora u Daytonu mogao bi proći prije kao svjedok negoli kao optuženik jer je na vrijeme procijenio da mu je pametnije surađivati s haaškim istražiteljima negoli se svrstati na antihaašku stranu.

Teorija o “američkim ljudima” koje je nova administracija u Washingtonu zaboravila, a Haag time dobio odriješene ruke da ih optuži, ne povezuje se samo s imenom Jadranka Prlića, koji do sada nikada nije bio spominjan u kontekstu Haaga, premda je potpisivao odluke o osnivanju logora, već su u istoj kategoriji odbjegli hrvatski general Ante Gotovina i tek puštena haaška optuženica Biljana Plavšić. Sve do izbornog poraza Clintonove administracije, koja je i inzistirala na daytonskome mirovnom sporazumu, ova trojka bila je za Haag nedodirljiva, a i sada se nagađa da bi u slučaju Plavšićke i Prlića realnije bilo govoriti o njima kao haaškim “pokajnicima” negoli ih svrstati u rang ozbiljnih haaških optuženika.

Slobodan Praljak vjerojatno neće biti obuhvaćen u prvom valu optužnica, ali će zato HIS-ovac Ivo Lučić i bivši prvi obavještajac Hrvatske Miroslav Tuđman dobiti pozive za razgovor s haaškim istražiteljima. Njihova imena isplivala su nakon razgovora sa svjedocima, ali i nakon što su haaški istražitelji temeljito ispretresli zagrebačke arhive.

Izručenje u sedam dana

Ako se nakon dolaska Carle del Ponte u Sarajevo obistine prognoze o optužnicama, njihovo objavljivanje značilo bi da su bosanskohercegovačke vlasti dobile rok od tjedan dana da optuženike isporuče u Haag. Taj model morao je već prije biti ispoštovan kada su uhićeni generali Enver Hadžihasanović i Mehmed Alagić, te Amir Kubura. Optužnice s imenima ovih optuženika uručene su sarajevskim vlastima, ali im je unaprijed rečeno da ne smiju otvarati kuverte ako nisu u stanju optuženika otpremiti u Haag u roku od tjedan dana.

Optužnice protiv bošnjačke trojice zapovjednika za zločine u srednjoj Bosni nisu posljednje koju će glavna tužiteljica potpisati za Bošnjake. Naime, navodno je već pripremljena optužnica protiv dviju osoba za ubojstva hrvatskih civila u Grabovici i Uzdolu i zarobljavanje u logorima u Konjicu i Jablanici. Istražitelji dovršavaju posao i za zločine u Kazanima, ali i za zločine u srednjoj Bosni popis optuženih još uvijek nije gotov. Zbog ubojstva hrvatskih civila u Bugojnu te na području Viteza na haaškome popisu vrlo lako bi se mogao naći i bivši načelnik Bugojna Dževad Mlaćo.

Amanpour je stigla, Karadžiću se loše piše

Da se u Bosni nešto ozbiljno kuha u vezi s hvatanjem Radovana Karadžića, pokazuju i neki detalji kao što je iznenadni dolazak CNN–ove zvijezde i najbolje plaćene novinarke na američkoj televiziji Christiane Amanpour u Sarajevo. Službeni razlog njezina dolaska u Sarajevo jest posjet starim prijateljima, međutim, sarajevski se mediji ne daju lako “zavarati” što se toga tiče jer je posljednji put ova novinarka CNN-a posjetila jugoistok Europe isto tako “prijateljski i slučajno” baš neposredno uoči NATO-ova bombardiranja SR Jugoslavije. Podsjetimo, ovih dana počinje NATO-ova vježba u istočnoj Hercegovini koja će trajati nekoliko dana, a službeno nema veze s hvatanjem Radovana Karadžića, premda kuloari tvrde suprotno.