Vjesnik: 01. 09. 2001.
Slovenci već prisvojili more koje im je sporazumom Račan-Drnovšek tek obećano?!
Slovenska policija već se ponaša kao da je Ugovor o granici ratificiran te zaustavlja brodice i provjerava dokumente hrvatskih ribara u još hrvatskom dijelu Piranskog zaljeva / Budući da je Ugovor o granici između Hrvatske i Slovenije vezan uz stupanje na snagu Sporazuma o pograničnom prometu i suradnji, čime bi se između dviju država uspostavilo 60 graničn
ih prijelaza, pitanje je kakvu će korist Hrvatska imati od toliko prijelaza, ako će slovenski policajci na njima provoditi »strogoću« kao njihovi kolege u Piranskom zaljevuZAGREB, 31. kolovoza - Iako Ugovor o granici sa Slovenijom još nije ni potpisan niti ratificiran, slovenska policija se, ako je suditi prema najnovijem incidentu u Piranskom zaljevu, u četvrtak, ponaša kao da je Ugovor već stupio na snagu.
Tako su dvojicu hrvatskih ribara, koji su se nalazili nedaleko od savudrijske obale, na dijelu mora koje je danas još u Hrvatskoj, ali bi sporazumom Račan-Drnovšek trebalo pripasti Sloveniji, presreli, legitimirali i uputili u, kako su objasnili, hrvatske vode tog zaljeva. Prema slovenskom »Delu«, nedugo potom je hrvatski policijski čamac, očito odgovarajući na taj incident, približno u istom dijelu mora, zatekao četiri slovenske ribarice i jedan izletnički brod te ih je uputio u slovenske vode.
S obzirom da su pomorski policajci, kao i ribari, vrlo dobro upućeni u to gdje je čije more, spomenuti incidenti vjerojatno nisu posljedica neznanja ili nesporazuma, nego je prije riječ o slovenskom pokušaju da se metodom »svršenog čina« Ugovor o granici implementira i prije nego je postao važeći.
Naime, iako granica u Piranskom zaljevu između dviju država još nije utvrđena, ona privremena se ipak zna. Kako su to već više puta kazali istaknuti stručnjaci za pravo mora (dr. Ibler i drugi), do utvrđivanja granične crte između dviju država u takvim zaljevima vrijedi - crta sredine. To znači da granica između Hrvatske i Slovenije u Piranskom zaljevu ide sredinom tog zaljeva. Crta se povlači od granične točke na kopnu (to je ušće kanala Sv. Odorika u more, koji Slovenci zovu Dragonjom) i ide sredinom između dviju obala. Ta granična crta vrijedi sve dok se dvije države drukčije ne dogovore ili dok takvu granicu ne opovrgne ili možda potvrdi međunarodna arbitraža (dvije države najprije moraju prihvatiti obvezujući sud jedne takve arbitraže).
Međutim, više od činjenice da su možda slovenski policajci htjeli prisvojiti hrvatsko more, koje im je sporazumom tek obećano, zabrinjava njihov postupak prema hrvatskim ribarima. Naime, slovenski ribari godinama nesmetano love u hrvatskom teritorijalnom moru i hrvatska policija oko toga uglavnom ne stvara nikakve probleme.
Rutinska kontrola koja se nedavno dogodila nedaleko od savudrijske obale samo je reakcija na prethodni incident koji su izazvali slovenski policajci. Iz njihova postupka proizlazi da hrvatski ribari, kad bi Ugovor o granici jednom stupio na snagu, uopće ne bi mogli ribariti, čak ni u onom dijelu mora koje bi Hrvatska dala Sloveniji. Istodobno, Sporazumom o pograničnom prometu i suradnji, koji je slovenski parlament tek nedavno ratificirao (ali službenu notu o tome još nije poslao u Zagreb), omogućava se slovenskim ribarima pravo izlovljavanja na području od Umaga pa sve do Rovinja, što je i više nego očiti hrvatski ustupak koji je učinila još bivša vlast.
S obzirom da je Ugovor o granici između Hrvatske i Slovenije vezan uz stupanje na snagu Sporazuma o pograničnom prometu i suradnji, čime bi se između dviju država uspostavilo ukupno 60 graničnih prijelaza, pitanje je kakvu će korist Hrvatska imati od tolikog broja prijelaza ako će slovenski policajci na njima provoditi »strogoću«, kao njihovi kolege u Piranskom zaljevu. A pitanje je bi li ti prijelazi i opstali u tolikom broju kada bi Hrvatska jednom definitivno potvrdila sadašnji Ugovor o granici, kojim Slovenija dobiva teritorijalne ustupke dijelom na kopnu, ali uglavnom na moru. Osim toga, ne postoji mehanizam koji bi neku novu slovensku vladu obvezao da zadrži »meki« granični režim i toliki broj prijelaza s Hrvatskom.
Slovenija će, naime, najvjerojatnije od 2004. uvesti schengenski režim na granici s Hrvatskom. Ako bi prije toga počeo vrijediti Sporazum o pograničnom prometu i suradnji s ukupno 60 graničnih prijelaza, kako smatraju na Markovu trgu, tada bi Slovenija taj sporazum unijela u EU kao »postojeću činjenicu«. Tako hrvatsko-slovenska granica ne bi bila granica EU i zapadnog Balkana, nego bi Hrvatska zbog Sporazuma o pograničnom prometu i suradnji imala drukčiji status nego ostale zemlje jugoistočne Europe.
I to je vjerojatno razlog zašto je Račan pristao na ipak krupne teritorijalne ustupke Sloveniji.
Slovenskim političarima se tu nema što zamjeriti. Oni ostvaruju interese svoje države pa makar i na račun susjednih država. To su zorno pokazali slovenski policajci u Piranskom zaljevu, kada su se malo igrali vlasti na dijelu mora koji je još hrvatski a sutra bi mogao biti, i to ugovorom, a ne otimačinom, slovenski.
Marko Barišić