Slobodna Dalmacija: 02. 09. 2001.

NESLUŽBENO O SASTANKU GLAVNE HAAŠKE TUŽITELJICE I HRVATSKOG VICEPREMIJERA

CARLU del PONTE JE ZANIMALO KADA ĆE BITI UHIĆEN GOTOVINA

Ako Hrvatska ne udovolji zahtjevu za izručenjem Gotovine, a u Haagu tvrde da se on još uvijek nalazi na području naše zemlje, Tužiteljstvo ima mogućnost raspisati i međunarodnu tjeralicu za njim kako bi se u uhićenje generala Gotovine uključio i Interpol

Piše: Bisera LUŠIĆ

ZAGREB/HAAG — Radni sastanak zamjenika premijera Gorana Granića i glavne tužiteljice Carle del Ponte, održan u četvrtak, nije nikakav iznenađujući ili neočekivani susret, upozoravaju u subotu u hrvatskoj Vladi. Taj radni sastanak, održan neposredno prije "turneje" Carle del Ponte po SR Jugoslaviji i Bosni i Hercegovini, dio je redovitih konzultacija hrvatske Vlade s uredom tužiteljice, kazali su nam naši izvori na Markovu trgu koji objašnjavaju da je do razgovora Granić — Del Ponte došlo i zbog toga što je već ranije najavljivano da bi u rujnu glavna tužiteljica trebala stići u Zagreb, no kako je to otpalo, glavni Vladin operativac za Haag Goran Granić morao se zaputiti u centralu suda.

Teme razgovora službeno su još uvijek tajna, međutim, doznajemo da će glavna tužiteljica posjetiti našu zemlju u listopadu ili početkom studenog, neposredno prije njezina obraćanja Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda u New Yorku. Tada će, naime, Carla del Ponte govoriti o suradnji sa zemljama regije za koje je sud nadležan, a o izručenju generala Ante Gotovine ovisit će hoće li naša zemlja tom prilikom biti prijavljena Vijeću sigurnosti zbog nesuradnje ili će, pak, biti pohvaljena zbog kooperativnosti.

Kada je objavljena vijest da je Granić bio u Haagu, nagađalo se o tri teme razgovora s glavnom tužiteljicom. Prva tema bila je davanje garancija za generala Rahima Ademija u slučaju da Haaški sud odobri njegovo branjenje sa slobode, kao što je to nedavno odlučio u slučaju Biljane Plavšić, međutim od Ademijeva odvjetnika Čede Prodanovića u subotu smo doznali da on nema nikakve informacije o tome da se njegov branjenik nalazio na "dnevnom redu" razgovora Granić — Del Ponte. Kako još uvijek nije uručen službeni zahtjev odvjetnika o branjenju Ademija sa slobode, čini se da onda ni Granić nije prejudicirao takav razvoj događaja, pa da garancije Vlade nisu bile spominjane u četvrtak u Haagu.

Dosta realnije zvuče nagađanja da je Granić u Haagu s Carlom del Ponte razgovarao o suradnji Hrvatske s Tribunalom u slučaju dostupnosti potencijalih svjedoka i dokumentacije glede istraga glavne tužiteljice i njenog tima u vezi ratnih zločina počinjenih u susjednoj BiH, a na tragu sprege tadašnjeg vojnog i obavještajnog vrha Hrvatske s "filijalama" u tadašnjoj Herceg-Bosni. Haaški istražitelji već su temeljito ispretresali zagrebačke arhive, a na temelju njihovih saznanja u javnost je puštena i informacija o imenima nekoliko desetaka osoba za koje je Haag zainteresiran bilo u ulozi potencijalih svjedoka ili osumnjičenika. To će biti jasnije sredinom idućeg tjedna kada Carla del Ponte doputuje u Sarajevo i, prema najavama tamošnjih vlasti, uruči nove optužnice.

U Haagu se, neslužbeno doznajemo, glavna tužiteljica raspitivala o slučaju odbjeglog generala Ante Gotovine jer je željela znati kada će se ovaj haaški optuženik konačno pojaviti pred sudom. Ako Hrvatska ne udovolji zahtjevu za izručenjem Gotovine, a u Haagu tvrde da se on još uvijek nalazi na području naše zemlje, tužiteljstvo ima mogućnost raspisati i međunarodnu tjeralicu za njim kako bi se u uhićenje generala Gotovine uključio i Interpol. Također ovo pitanje bit će odlučujuće u suradnji Hrvatske s Haaškim sudom, ponavljaju u Tribunalu.

Budući da je Carla del Ponte najavila da će uskoro proširiti optužnicu za Slobodana Miloševića za ratne zločine počinjene na području Hrvatske i Bosne i Hercegovine, doznajemo da se hrvatska strana u ovotjednim razgovorima u Haagu interesirala kada će to biti, te ponudila još jednom suradnju po pitanju dokumentacije i svih drugih dokaza oko Miloševićeve umiješanosti u agresiju na Hrvatsku. Budući da Markov trg još uvijek šuti oko službenog objavljivanja konkretnih tema ragovora vicepremijera s glavnom haaškom tužiteljcom, osim što tvrde da na sastanku nije bilo ničeg spektakularnog, čini se da je Granić o rezultatima sastanka odlučio prvo izvijestiti premijera i najuži tim Vlade, a tek potom i hrvatsku javnost. Na tragu toga je i njegova nedavna izjava da se s haaškom tužiteljicom za sada susreo već šest puta (ovotjedni susret je sedmi po redu), a javnost je saznala za samo dva sastanka kojima sada treba pridodati i ovotjedne razgovore Granić — Del Ponte u centrali Tribunala u Haagu.

GORAN GRANIĆ O SUSRETU S TUŽITELJICOM CARLOM del PONTE:

Pričali smo o agresiji Srbije na Hrvatsku

DUBROVNIK — Vicepremijer Goran Granić u subotu je u Dubrovniku, gdje sudjeluje u radu Foruma ministara zdravstva zemalja članica Pakta o stabilnosti, potvrdio da se u četvrtak susreo s glavnom haaškom tužiteljicom Carlom del Ponte. Razgovor je ocijenio konstruktivnim i vrlo važnim za Hrvatsku jer se radi o definiranju agresije Srbije prema Hrvatskoj i podizanju optužnica za zločine počinjene u Hrvatskoj. Carla del Ponte, prema Granićevim riječima, zahvalila je za sve što je Hrvatska napravila na prikupljanju dokaza o zločinima počinjenima na njenom području, a dokumentacija je, ističe Granić, opsežna. Razgovor se vodio i o izvršenju redovitih obveza Hrvatske prema Haaškome sudu, te o zaključcima Vlade i Sabora o suradnji s Trubunalom.

S. DUKIĆ