Večernji list: 04. 09. 2001.

SARAJEVO BEZ EUFORIJE DANAS DOČEKUJE CARLU DEL PONTE

Stižu nove optužnice

Za razliku od svih prethodnih dolazaka glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte, današnji se u Sarajevu dočekuje bez euforije. Dnevne tiskovine donose vrlo malo prognoza o razlozima i mogućim rezultatima boravka haaške tužiteljice u glavnom gradu BiH.

Listovi naklonjeni vladajućoj Alijansi za promjene, Oslobođenje i Dnevni avaz, tek stidljivo najavljuju dolazak Carle del Ponte. Ni dnevni listovi iz Republike Srpske, Glas srpski i Nezavisne novine, ne kalkuliraju s imenima koja bi se mogla naći na novim haaškim optužnicama. Većina komentatora, ipak, ironično zaključuje kako najtraženiji haaški osumnjičenici, Radovan Karadžić i Ratko Mladić, mirno mogu prespavati ovu turneju Carle del Ponte po zemljama bivše Jugoslavije.

Mnogo je konkretniji u najavama posjeta haaške tužiteljice utjecajan tjednik Slobodna Bosna. Taj list, koji navodno ima podjednako pouzdane izvore među domaćim i inozemnim političarima te u tajnim službama, najavljuje da će s Carlom del Ponte u Sarajevo stići i optužnice za hrvatske ratne zapovjednike Zlatana Miju Jelića, Stanka Soptu, Valentina Ćorića. Od Bošnjaka, pak, Slobodna Bosna put u Haag pretkazuje bivšem bugojanskom gradonačelniku Dževadu Mlaći. U prilog tvrdnjama lista o objavljivanju novih otpužnica za Bošnjake ide i izjava člana Predsjedništva BiH Beriza Belkića u posljednjem broju tog tjednika.

- Bojim se da će tužiteljica Carla del Ponte tijekom posjeta Sarajevu donijeti nove zapečaćene optužnice - ustvrdio je Belkić u Slobodnoj Bosni.

Zanimljivo je da je taj list upravo pred dolazak Carle del Ponte aktualizirao pitanje ratnih zločina u Žepču. Među imenima hrvatskih časnika koji bi mogli odgovarati za zločine nad Bošnjacima u tom gradu spominje se Ivo Lozančić, ratni zapovjednik žepačkog HVO-a, a danas visoki dužnosnik Zubakova NHI-a.

Potpuno neodređen u prognozama posjeta Carle del Ponte Sarajevu je ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija. U intervjuu magazinu Start BiH priznao je da bi se odazvao na svaki poziv Haaškog suda te još jednom potvrdio da će vlasti BiH poštovati sve zahtjeve Suda u Haagu.

SARAJEVO Dejan Jazvić

Stenogramima ni traga

SARAJEVO - Još nisu pronađeni stenogrami sa tri od 175 sjednica bivšeg Predsjedništva RBiH, održanih od prosinca 1992. do siječnja 1993. koje, prema nalogu Odjela za istraživanje, vlasti BiH moraju dostaviti sudu u Haagu. Još nitko ne može ustanoviti što se dogodilo s njima.

Govori se da stenograma nema jer neke sjednice nisu snimane zbog nestanka struje u vrijeme srpske opsade Sarajeva ili su uništeni u brojnim bombardiranjima zgrade Predsjedništva BiH. Nagađa se da su na te tri sporne sjednice spomenuti detalji koji bi mogli pokazati umiješanost pojedinih članova Predsjedništva BiH u neke nemile ratne događaje. (Z.J.)