Vjesnik: 06. 09. 2001.

Pravosuđe u drugoj brzini

ŽELJKO HODONJ

Iako u domeni pravosuđa, odluka braniteljskog tima u Bjelovaru i stav Vladimira Gredelja, predsjednika Županijskog suda u Bjelovaru, da se ni jedna informacija tijekom istražnog postupka ne smije objaviti, u suštini je politička odluka. Gredelj je jasno kazao - želi se spriječiti politizacija procesa i »medijski linč«. Riječ je o istražnom postupku protiv četvorice bivših pripadnika Specijalne policije osumnjičenih za ubojstvo šestorice zarobljenika i teško ranjavanje civila u šumi nedaleko od Bjelovara, krajem 1991. godine.

Istodobno, na području Šibensko-kninske županije uhićeno je nekoliko osoba zbog sumnje da su počinile ratni zločin nakon operacije »Oluja«.

Oba postupka povezuje angažman hrvatskog pravosuđa u procesuiranju ratnih zločina. Povezuje ih i činjenica da im je u pozadini i politička pragmatika. Pritisak haaške tužiteljice Carle del Ponte u Beogradu i traženje izručenja popriličnog broja osumnjičenika - od predsjednika Srbije do vukovarske trojice - ima izravan učinak na hrvatsko pravosudno ubrzanje. Želi li Hrvatska vratiti međunarodni (pravosudni) kredibilitet, mora potvrditi svoju sposobnost suočavanja s vlastitim pravosudnim obvezama. Onemogućavanje medijskog utjecaja dokazuje i želju da se onemogući politička rasprava o optužbama koje tek treba dokazati.

Izvjesno je da se u oba slučaja radi o pripadnicima policije i Hrvatske vojske, što daje osobito značenje procesima. Kako je Hrvatska, opravdano, osjetljiva na svaki pokušaj kriminalizacije Domovinskoga rata, na hrvatskom je pravosuđu da, razlučivanjem odgovornosti, to spriječi. Dužnost je pravosuđa osigurati uvjete u kojima će o ljudima i događajima govoriti činjenice. Mora se rehabilitirati pojam istinitosti.

Ne radi ravnoteže, nego radi istine, hrvatsko će se pravosuđe morati pokrenuti i u procesuiranju zločina koje su, kako se vjeruje, počinili Srbi u slavonskim selima Balinci, Četekovac i Čojlug. Prošlo je deset godina od masakra dvadeset dvojice seljaka i dva hrvatska policajca, a ništa nije učinjeno.

Sa stajališta politike - sva su tri slučaja doprinos opredjeljenju Haaga da se optužnica protiv Miloševića proširi i za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj. S tog stajališta, sve što sada, i nadalje, pokrene hrvatsko pravosuđe, imat će izravnog učinka na međunarodni politički položaj hrvatske države.