Slobodna Dalmacija: 07. 09. 2001.
SVE SU MANJI OTPORI PREDSTAVNIKA VLADAJUĆE PETORKE SPORAZUMU O GRANIČNIM PITANJIMA SA SLOVENIJOM
Granica u Piranu - prolazi!
Dok su SDP-ovci od početka podržavali Račanov dogovor sa Slovencima, sada i Tomčić tvrdi kako je sporazum potreban, a i Đurđa Adlešić napominje kako njezina stranka načelno jest za sporazum
Piše: Bisera LUŠIĆ
Vanjskopolitički odbor Sabora odgođen je do daljnjega slijedom odluke predsjednika Odbora dr. Zdravka Tomca pa će se o nacrtu Sporazuma o granici sa Slovenijom raspravljati pred svim zastupnicima na redovitoj sjednci Sabora, a parlamentarcima će o odnosima sa Slovenijom detaljno govoriti premijer Ivica Račan.
Za komentar sudbine ovoga dokumenta u četvrtak smo upitali čelnike stranaka petorke, te IDS-a.
Predsjednik Sabora Zlatko Tomčić, ujedno i prvi HSS-ovac, upozorava da sudbina sporazuma više nije neizvjesna jer će se o njemu raspravljati u redovitoj saborskoj proceduri. Ta rasprava će vjerojatno biti na dnevnom redu prve redovite sjednice Sabora nakon godišnjih odmora, no Tomčić nije želio prejudicirati ishod rasprave niti prolaz sporazuma u hrvatskom parlamentu. Politički gledano, sporazum je potreban, naglašava Tomčić.
Premda smatra da je sjednica Vanjskopolitičkog odbora bila nužna jer bi na njoj o svim aspektima sporazuma govorili i stručnjaci, čija bi nazočnost bila i te kako potrebna da bi se izanalizirali svi sporni dijelovi dokumenta, predsjednica Kluba zastupnika HSLS-a Đurđa Adlešić naglašava da njezina stranka načelno jest za sporazum i isto tako podržava Vladu u nastojanjima da se otvorena pitanja riješe. Međutim ona dodaje da sporazum može biti prihvatljiv uz određene izmjene pa bi stoga bilo dobro da se održi još jedan krug pregovora između dvije strane nakon usuglašavanja političkih stranaka oko teksta sporazuma. Hrvatska javnost premalo je bila informirana o cijelom pitanju, za razliku od slovenske, pa su se zbog toga i javili brojni problemi u interpretacijama nacrta sporazuma, odnosno izjave da je "Slovenija dobila puno, a Hrvatska malo". Predsjednica Kluba zastupnika HSLS-a ne smatra da će nesuglasice oko sporazuma sa Slovenijom narušiti odnose u petorci.
Predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku dr. Zdravko Tomac naglašava da cijelu situaciju ne treba dramatizirati budući da se, zapravo, ništa značajno nije dogodilo. Naime, Vlada, umjesto na sjednici Vanjskopolitičkog odbora dobit će mišljenje o nacrtu sporazuma na redovitoj sjednici Sabora.
— Svi mi, bez obzira na stranke, vodit ćemo računa o hrvatskim nacionalnim interesima, ali drugi je problem što se to različito tumači — rekao nam je dr. Tomac, koji naglašava da su priče u javnosti o tome tko je što dobio, a tko izgubio apsurdne i neargumentirane jer se izvlače detalji iz konteksta i stvara zla krv.
Predsjednik LS-a Zlatko Kramarić naglašava da je njegova stranka načelno za dobrosusjedske odnose i rješavanje otvorenih pitanja, ali interese treba zadovoljiti u jednoj razumnoj mjeri.
— Ovaj sporazum nije koncipiran na tim pozicijama jer se puno daje, a premalo dobiva. Ne mogu se teritorijalnim ustupcima kompenzirati neke druge stvari. Hrvatska i Slovenija su upućene jedna na drugu, ali loše je to što se kod nas nije vodila široka javna rasprava o nacrtu sporazuma. Ne bi bilo dobro da ovako postavimo jedan presedan koji bi se onda mogao primjenjivati u nekim durgim slučajevima, primjerice u rješavanju istočne granice Hrvatske — istaknuo je Kramarić koji sumnja da će sporazum biti ratificiran.
IDS-ovac Damir Kajin smatra da se Hrvatska, ako se nacrt sporazuma ne izmijeni, odriče nadzora nad 120 kilometara četvornih mora kojemu se treba pridodati dio od 46 kilometara četvornih u kojem teritorijalno mora ulazi u otvoreno. Kajin drži da sporazum neće biti ratificiran u Saboru, no on će svakako proći u slovenskom parlamentu pa će u tom slučaju Slovenija pokrenuti arbitražni postupak očitovanjem Suda o pravu mora i taj slučaj dobiti. To samo govori da je dio hrvatske politike pristao Sloveniji učiniti veliki ustupak koji ova država ne bi dobila ni u kakvoj arbitraži.