Vjesnik: 10. 09. 2001.

Svatko može saznati je li protiv njega u Hrvatskoj podignuta optužnica

Ako Vojislav Šešelj ode u Haag, u posjet Miloševiću, morat će biti uhićen jer je Hrvatska za njim raspisala međunarodnu tjeralicu / Od 1991. do 2000. godine u Hrvatskoj su za kaznena djela protiv čovječnosti i kršenja međunarodnog kaznenog prava optužene 1522 osobe, od toga je osuđena 691, a 379 osoba je osuđeno u odsutnosti. Oslobođeno je 67 osoba / "Ratni zločini ne zastarijevaju, treba ih istraživati,dosljedno procesuirati i procese čim prije završiti, bez obzira na nacionalnost počinitelja i žrtava", kaže Dubravko Palijaš, pomoćnik hrvatskog ministra pravosuđa

ZAGREB, 9. rujna - Gotovo svi hrvatski mediji ovih su dana objavili agencijsku vijest da će šef srbijanskih radikala Vojislav Šešelj zatražiti od nizozemskih vlasti vizu kako bi posjetio svojega dojučerašnjeg zaštitnika i kompanjona Slobodana Miloševića.S druge strane, široj javnosti uglavnom je promakla prošlotjedna vijest da je 41-godišnjem banijskom Srbinu ukinut pritvor nakon što je pri ulasku u Hrvatsku, kod Dvora na Uni, uhićen pod sumnjom za počinjeni ratni zločin. Provjerom spisa u sisačkom Županijskom sudu utvrđena je nevinost toga građanina, koji je, sudeći prema novinskim napisima, netom po puštanju na slobodu sjeo u svoj automobil i odmaglio put Sombora, u kojemu živi od 1995. godine.

Kakve međusobne veze imaju ove dvije informacije? Naizgled nikakve. Osim ako Vojislav Šešelj doista dobije vizu za posjet Haagu. U tom bi ga slučaju nizozemske vlasti trebale uhititi i isporučiti Hrvatskoj, jer protiv Šešelja se u Osijeku vodi kazneni postupak. Hrvatska ga je, k tomu, svojedobno prijavila i Međunarodnom kaznenom sudu u Haagu. Za Šešeljem je, slijedeći tu logiku, podignuta međunarodna tjeralica.

I četnički vojvoda i Srbin s početka priče nalazili su se na popisu osoba osumnjičenih ili optuženih za ratne zločine i teške povrede međunarodnog ratnog prava. Posljednja bjelovarska, šibenska i bibinjska uhićenja osoba osumnjičenih za ratne zločine počinjene za vojnoredarstvene akcije "Oluja" i nakon nje taj će popis zasigurno proširiti. No učestalost uhićenja, ali i glasno negodovanje kako hrvatskih, tako i srpskih stranaka, organizacija i udruga u Hrvatskoj, ponovo aktualizira listu ratnih zločinaca koju su sastavila hrvatska istražna tijela.

Krajem 1995. godine, kada je potpisan Daytonski sporazum, predstavnici Hrvatske, SRJ i BiH obvezali su se da će u kratkom roku usvojiti zakone o amnestiji. Tri države ubrzo su doista donijele zakone o oprostu i Hrvatska je amnestirala sve sudionike ratnih zbivanja i oružane pobune, osim onih koji su počinili ratne zločine.

"Ratni zločini ne zastarijevaju, treba ih istraživati, potom dosljedno procesuirati i takve procese čim prije završiti, bez obzira na nacionalnu pripadnost počinitelja i žrtava", kaže za Vjesnik Dubravko Palijaš, pomoćnik hrvatskog ministra pravosuđa. "Sva državna tijela, mjerodavna za otkrivanje i prijavljivanje ratnih zločina, prije svega MUP, dužna su utvrditi postojanje osnovane sumnje da je počinjeno djelo ratnog zločina, potom prikupiti sve raspoložive dokaze i proslijediti prijave Državnom odvjetništvu, koje je jedino ovlašteno, a i dužno, progoniti počinitelje takvih kaznenih djela", tvrdi Palijaš.

Od 1991. do 2000. godine u Hrvatskoj su za kaznena djela protiv čovječnosti i kršenja međunarodnog kaznenog prava optužene ukupno 1522 osobe. Od toga ih je osuđena 691, a 379 osoba je osuđeno u odsutnosti. Oslobođeno je 67 osoba. Za ta kaznena djela ukupno je prijavljeno 4438 osoba. Više od 90 posto ovih osoba srpske je nacionalnosti.

Nakon vojnoredarstvene akcije "Oluja", prema podacima našeg Državnog odvjetništva, prijavljeno je 3978 osoba. Ni jedna od njih nije bila osumnjičena za kaznena djela ratnih zločina. Od 3978 osuđene su 1492 osobe, i to zbog raznih kaznenih djela, kvalificiranih kao djela klasičnog kriminaliteta, ubojstava, silovanja, pljačke... Za ubojstva u "Oluji" dosad je osuđeno 13 osoba.

Je li prošlih godina bilo slučajeva uhićenja osoba protiv kojih nisu bile podignute optužnice? U Ministarstvu pravosuđa, uprave i lokalne samouprave odgovaraju potvrdno. Uhićenje riskiraju i one osobe protiv kojih nije podignuta optužnica, ali protiv kojih se, na temelju rješenja istražnog suca, provodi istraga. Ako nisu bili dostupni istražnom sucu, tada su protiv njih donesena rješenja o provođenju istrage te o određivanju pritvora.

Zanimljivo je da osoba iz druge zemlje, tvrde u Ministarstvu pravosuđa, službeno može provjeriti vodi li se protiv nje postupak ili ne.

"Na temelju zaključka Vlade od listopada prošle godine, Ministarstvo pravosuđa, na zahtjev UNHCR-a i Ureda za prognanike, prikuplja podatke za osobe koje su, na primjer, u SRJ i u BiH. Žele li znati je li protiv njih u Hrvatskoj podignuta optužnica ili se provodi istraga zbog ratnih zločina, mogu postaviti upit u uredu UNHCR-a u SRJ. Upit se tada prosljeđuje našem Uredu za prognanike, pa onda i našem Ministarstvu pravosuđa, koje je jedino ovlašteno za davanje odgovora", kaže Palijaš.

Ako pak na granicu dođe osoba osuđena na kaznu zatvora dulju od pet godina, mora se uhititi na ulasku u Hrvatsku, a potom poslati na izdržavanje kazne. U takvim slučajevima, međutim, ljudi imaju pravo zahtijevati obnovu kaznenog postupka i tražiti ukidanje pritvora.

Više od 1000 međunarodnih potjernica

U 2000. godini, za ratne zločine i ostala kaznena djela iz te glave donesene su 23 osuđujuće presude, 18 oslobađajućih i nešto odbijajućih presuda, koje su najvjerojatnije rezultat nedovoljnih dokaza.

Hrvatska je do sada, zbog djela ratnih zločina, raspisala više od 1000 međunarodnih potjernica.

Državni odvjetnik Radovan Ortynski uputio je Vladi izvještaj o aktivnostima Državnog odvjetništva u vezi s ratnim zločinima. Kako se doznaje, pobrojani su poznati slučajevi, zbog kojih su osumnjičeni već u pritvoru, no nije navedena njihova nacionalna pripadnost. M. J.

Palijaš: Prijetnje na skupovima - kazneno djelo

Svaki oblik pritisaka, istupanje pojedinaca ili udruga radi utjecaja na ishod pokrenutih postupaka, jest kazneno djelo, tvrdi pomoćnik pravosudnog ministra Dubravko Palijaš.

"Prijetnje upućene sa skupova pravosudnim dužnosnicima i predstavnicima sudbene vlasti su kazneno djelo", kaže Palijaš. M. J.

Milan Jelovac