Vjesnik: 12. 09. 2001.

Amnestira li Del Ponte vodstvo Republike Srpske?

IVAN ŠABIĆ

Nakon Biljane Plavšić, čijem je zahtjevu udovoljeno i ona je već na privremenoj slobodi, i njezin nekadašnji stranački kolega, bivši član Predsjedništva (daytonske) BiH Momčilo Krajišnik pokušava ishoditi od Haaškoga suda da ga privremeno, do početka sudskog procesa, pusti na slobodu.

Krajišnik je također, služeći se njezinim »receptom«, zatražio od srbijanske vlade da ga podupre u njegovu naumu, odnosno da Haaškomu sudu uputi odgovarajuća jamstva, a srbijanski ministar pravosuđa Vladan Batić je izrazio uvjerenje da će Krajišnikovu zahtjevu biti udovoljeno.

Zasad se ne zna hoće li Haaški sud u ovom slučaju postupiti kao i u slučaju Biljane Plavšić, prije svega stoga što način na koji je dvoje spomenutih optuženika dospjelo u Haag nije ni izdaleka sličan - Biljana Plavšić je došla dragovoljno, a Krajišnika su uhitili pripadnici SFOR-a. No ako se imaju u vidu neke pojedinosti nedavnog posjeta glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte Beogradu i Sarajevu, kao i dosadašnje haaške odluke, koje karakterizira nepostojanje čvrstih pravila i jasnih kriterija, ništa nije isključeno.

Spomenuta turneja glavne tužiteljice, naime, osim po neobično pomirljivim tonovima nakon susreta s beogradskim domaćinima, koji vladaju državom gdje predsjedničke i ine odgovorne dužnosti obnašaju i haaški optuženici, a još ih (neustanovljen) broj uživa njeno gostoprimstvo, ostat će zabilježena i po neobičnu definiranju pozicije triju strana u BiH u odnosu prema Haaškom sudu. Ona je, naime, u Sarajevu izjavila - a jedan tamošnji dnevni list upravo tu njezinu izjavu istaknuo u glavnom naslovu na prvoj stranici - da bosanski Hrvati i Republika Srpska nedovoljno surađuju s Haagom. I to upravo tim redoslijedom. Istom je prigodom rekla: »Još imamo 38 bjegunaca od pravde koji su i dalje na slobodi i koje je potrebno uhititi i prebaciti u Haag. Od tog je broja 27 s javne, a 11 s tajnih optužnica«.

Da je tu - za Haag, međunarodnu zajednicu i međunarodne snage u BiH poraznu - statistiku dopunila podatkom da je od 38 optuženih čak 36 Srba, a samo dvojica su Hrvati (Ivica Rajić i Ante Gotovina), i to osobe kojima mjerodavne vlasti ne znaju mjesto boravka, sama bi upozorila na tendencioznost i neodrživosti vlastite ocjene o (ne)kooperativnosti strana u BiH.

Pitanje je samo što je takvom ocjenom htjela postići - »samo« amnestirati vodstvo RS i opravdati neke haaške poteze u vezi sa RS ili još i pripomoći međunarodnim predstavnicima u BiH u pritisku na tamošnje Hrvate.