Novi list: 17. 09. 2001.

NA ŽUPANIJSKOM SUDU U RIJECI DANAS NASTAVAK SUĐENJA GOSPIĆKOJ ČETVORKI OPTUŽENOJ ZA RATNI ZLOČIN

Odgovorni za smrt 42 osobe?

Tihomira Oreškovića, tajnika Kriznog štaba, Mirka Norca, zapovjednika 118. brigade, Milana Čanića, njegovog zamjenika u 118., Stjepana Grandića, zapovjednika Perušića, i Ivicu Rožića, poručnika HV-a, optužnica tereti za smrt najmanje 42 osobe hrvatske i srpske nacionalnosti i danas se moraju izjasniti osjećaju li se krivima. Sudskim vijećem predsjedava Ika Šarić

RIJEKA - Na riječkom Županijskom sudu, pred vijećem kojim predsjedava sutkinja Ika Šarić, nastavit će se danas suđenje umirovIjenom generalu Mirku Norcu i ostaloj četvorici optuženih za ratne zločine nad civilima počinjene na gospićkom području krajem 1991. godine. Trebao bi konačno početi stvarni dio suđenja ratnim čelnicima Gospića, optuženim za zločine. Tihomira Oreškovića, tajnika Kriznog štaba, Mirka Norca, zapovjednika 118. brigade, Milana Čanića, njegovog zamjenika u 118., Stjepana Grandića, zapovjednika Perušića, i Ivicu Rožića, poručnika HV-a, optuženica tereti za smrt najmanje 42 osobe hrvatske i srpske nacionalnosti.

Već tri mjeseca pokušava se započeti sa suđenjem, ali dosad to praktički nije uspjelo. Glavni razlog su zahtjevi i taktička nadmudrivanja obrane prvooptuženog Oreškovića, koji je na početku svake rasprave tražio izuzeća sudaca, tužitelja, predsjednika sudova zbog sumnje u njihovu objektivnost. Svi su zahtjevi odbijeni, ali je obrana postigla odgode što je mnogima i bio cilj. Upitno je i hoće li suđenje početi i danas, jer su moguće nove žalbe i zahtjevi za prekid. Početak neće biti lagan. Optuženi bi se danas službeno izjašnjavali o optužnici - moraju reći osjećaju li se krivima ili ne. Ako kažu da nisu krivi što se i očekuje prema dosadašnjim istupima, započinje postupak dokazivanja. Već u utorak na sudu bi se trebali pojaviti prvi važni svjedoci, među kojima i sudinici “smrtonosnog sastanka” i strijeljanja.

Tihomira Oreškovića, Mirka Norca i Milana Čanića tereti se u prvoj točki optužnice da su “na sastanku u prostorijama Kriznog štaba u Gospiću naredili likvidaciju zatočenih osoba srpske i hrvatske nacionalnosti koje su po njihovu naređenju bile zatočene u vojarni u Perušiću. Najmanje 10 zatočenih pripadnici Hrvatske vojske odvezli su na lokalitet Pazarište kod Gospića, a potom su se na to mjesto uputili svi sudionici sastanka. Civile na zapovijed Mirka Norca sudionici sastanka su likvidirali - tvrdi se u optužnici i dodaje: “Prethodno je Mirko Norac izdvojio od ostalih civila i iz svog pištolja usmrtio jednu ženu.”

U drugoj točki se tvrdi da su Orešković, Norac i Čanić naredili trećeokrivljenom Stjepanu Grandiću da u krugu vojarne Perušić, kojom je zapovijedao, zatoči civile srpske i hrvatske nacionalnosti iz Gospića i šire okolice Branka Štulića, Branka Kuzmanovića, Radmilu Stanić, Stanka Smiljanića, Radmilu Diklić, Miru Kalanj, Đorđa Kalanja, Danu Bulju, Milana Pantelića, Radovana Barača, Ljubicu Trifunović, Petra Lazića, Borku Vraneš, Bogdana Šuputa, Dušanku Vraneš, Nikolu Gajića i Željka Mrkića iz Gospića te Miloša i Milevu Orlić iz Karlobaga.

Osamnaestog listopada 1991. godine naređeno mu je da te ljude likvidira zajedno s još nekolicinom zasad neidentificiranih osoba. Postupajući po zapovijedi, Grandić je organizirao prijevoz zatočenih do Lipove glavice kod Perušića, gdje je pripadnicima Hrvatske vojske, od kojih su neki bili maskirani, zapovjedio da iz vatrenog oružja usmrte civile, a u likvidaciji je i on sudjelovao. Treći dio optužbi tereti Mirka Norca i Tihomira Oreškovića da su naložili Ivici Rožiću da iz domova u Karlobagu nasilno odvede civile Stojana Bogdanovića, Momčila Mandića i Miloša Vujnovića te da ih usmrti. Tužitelji tvrde da je Rožić s još tri nepoznate osobe tu naredbu i izvršio 25. listopada 1991. godine na području Velebita zvanom Crni dabar. Žrtve su ubijene vatrenim oružjem.

Ico MIKULIČIĆ, Fiore VEŽNAVER