Novi list: 18. 09. 2001.

PENTAGON TAJI MOGUĆE POTEZE AMERIČKE VOJSKE

Pred Bushom četiri vojne opcije

ZAGREB - Američki ministar obrane Donald Rumsfeld u ponedjeljak je trebao predsjednika Georgea Busha upoznati s planovima prvih mogućih vojnih akcija koje su proteklih dana pripremili u Združenom stožeru oružanih snaga SAD-a. Iako Pentagon ni na koji način ne želi komentirati moguće poteze američke vojske, vojni analitičari, prema pisanju tjednika Newsweek, tvrde da američka administracija ima nekoliko vojnih opcija napada na Afganistan kojima će pokušati prisiliti talibane na predaju Osame bin Ladena.

O širem napadu na zemlje koje sponzoriraju terorizam, uključujući Pakistan, Jemen, Sudan, Irak i Iran, američka administracija zasad ne razmišlja. Sve su opcije, kako ocjenjuje Newsweek, problematične zbog geografskog položaja i konfiguracije Afganistana, koji je kao stvoren za gerilski način ratovanja i koji je u prošlosti bio prava noćna mora za sovjetske i britanske postrojbe. Pred američkom administracijom nalaze se četiri opcije: 1. napad krstarećim raketama, 2. zračni napadi s nosača zrakoplova ili iz baza u SAD-u, 3. kopneni napad uz zračnu potporu i 4. tajna operacija specijalnih postrojbi.

NAPAD KRSTAREĆIM RAKETAMA

Bivši američki predsjednik Bill Clinton bez većeg uspjeha napao je krstarećim raketama Afganistan i Sudan 1998. nakon terorističkih bombaških napada na američke ambasade u Tanzaniji i Keniji. Zbog toga, navodi Newsweek, ni predsjednik Bush nije sklon takvim napadima jer smatra da oni ne bi riješili problem.

Argumenti za: takav napad smanjio bi američke gubitke u ljudstvu na minimum.

Argumenti protiv: bojeve glave krstarećih raketa su premalene da bi mogle efikasno prodrijeti i uništiti afganistanske stijene i bunkere.

ZRAČNI NAPADI S NOSAČA AVIONA ILI IZ AMERIČKIH BAZA

Napadi bi mogli biti izvedeni zrakoplovima s nosača aviona u Arapskom moru ili bombarderima B-52 i B-2 iz baza u kontinentalnom dijelu SAD-a. Napadi bombarderima iz američkih baza su poželjnija opcija jer sadrže element iznenađenja, što nije slučaj s napadima s nosača aviona kojima bi trebalo nekoliko noći za napad, čime se gubi efekt iznenađenja.

Argumenti za: korištenje samonavođenih bombi koje bi preciznim i razornim pogodcima efikasno uništile ciljeve uz minimalne civilne žrtve.

Argumenti protiv: Bin Laden i talibani ne ovise o sofisticiranim vojnim postrojenjima, tako da bi štete koje bi pretrpjeli u zračnim napadima bile minimalne, dok s druge strane Afganistan, čija je ekonomija već uništena, nema vrijednih ni osjetljivih ciljeva za zračne napade.

NAPAD S KOPNA UZ ZRAČNU POTPORU

Argumenti za: najbolja mogućnost za uništavanje najvećeg broja neprijateljskih vojnika.

Argumenti protiv: tisuće američkih vojnika morale bi sudjelovati u napadu, ubacivanje trupa, dostava opreme i naoružanja te izvlačenje ljudstva iz afganistansskih planina bila bi prava noćna mora i ne bi se moglo izvesti bez američkih baza unutar granica Afganistana.

TAJNA OPERACIJA SPECIJALNIH POSTROJBI

Argumenti za: brzi napad specijalnih postrojbi američke vojske je najvjerojatnije najbolja mogućnost da se zarobi Bin Laden te da se otkriju informacije o njegovim borcima, organizaciji i mreži financiranja pohranjene na dobro čuvanim kompjutorskim disketama

Argumenti protiv: takva operacija bila bi ravna samoubojstvu jer bi tajno ubacivanje specijalaca u Afganistan bilo teško izvedivo, njihovo izvlačenje gotovo nemoguće. Osim toga, operaciju je nemoguće izvesti bez stalnih obavještajnih informacija o kretanju Bin Ladena, koje nema ni sadašnji američki saveznik Pakistan.

Zorana BAJT