Jutarnji list: 18. 09. 2001.
Sanitarni kordon oko Hrvatske
Piše: Zdenko Duka
Sljedeći dani i tjedni pokazat će snagu i domete američke antiterorističke ratne odmazde, a od njezina intenziteta i raširenosti mogućih ratnih žarišta strahuje cijeli svijet. I oni koji su planirali strašni teroristički napad na SAD prethodno su svakako računali na američku osvetu. Hoće li biti njihova protuudara, i kakav će biti?
Bush je najavio da će rat trajati nekoliko godina pa s obzirom na to i na moguću disperzivnost prostora na kojem će se on voditi, može se očekivati temeljita preobrazba suvremenog svijeta čiji je globalni, glavni američko-europski trend išao u pravcu multietničke i multikonfesionalne tolerancije, mogli bismo čak reći i pacifizma. Taj je liberalistički politički pravac, makar i više formalno nego stvarno, promovirao sve veće osobne slobode i zaštitu ljudskih prava.
Ovaj je trenutak najozbiljniji i najopasniji udarac tom pozitivnom trendu. Zasad možemo samo predviđati, ali (poluratne i ratne) okolnosti neće ići na ruku slobodarstvu, nego će ga nadjačati nacionalni i državni kolektivizam i represija.
Veći i dugotrajniji američki rat nepovoljno će se odraziti na širenje Europske unije, jer se može očekivati da će se izolirati ne samo SAD nego i Europska unija. Zapadna Europa skupit će se u sebe, zemlje EU bit će solidarnije, bolje će međusobno surađivati i povezivati se, ali bi granice Unije ponovno mogle postati "željeznima".
(Siromašni) Treći svijet postat će siromašniji, ali i ozlojeđeniji. Rat odmazde njima ni u čemu neće pomoći.
Gdje je tu Hrvatska?
Račanova izjava o tome da je pitanje s koje bi se strane "sanitarnog kordona" u ovim novim okolnostima mogla naći Hrvatska upozorava na geopolitičke dvojbe koje bi se u zgusnutom povijesnom vremenu mogle zaoštriti. Tomac kaže da je opasnost od smještanja Hrvatske na zapadni Balkan dosad bila preuveličana, ali je sada ta opasnost mnogo veća.
Hoće li nas EU predodrediti da budemo zapadni Balkan ili produžetak, a time i predvorje ili, pak, predstraža srednje Europe?
Glavni Ijudi i mehanizmi EU od sada će odlučivati brže i s manje tankoćutnosti. Veliko je pitanje koliko mi uopće možemo bitno utjecati na te odluke. Ali, barem kada je riječ o sporazumu o granici sa Slovenijom, Račan je u pravu kad poziva na potporu sporazumu koji, svakako, može otvoriti ta zapadna hrvatska vrata prema Europi i ugurati Hrvatsku pod europski kišobran. Račan želi iskoristiti ovu šansu kako bi nagovorio Sabor d
a odobri taj sporazum. Njegovi su argumenti sada sigurno višestruko dobili na težini.Što još američki i NATO-ov antiteroristički rat može donijeti Hrvatskoj?
On može uzburkati i Balkan. Kad "veliki" počnu kršiti neka međunarodna prava, a i to se može očekivati u sljedećem ratu, i "mali” time dobivaju putokaz. U općoj, svjetskoj gunguli bilo koja zemlja može iskoristiti situaciju i pokušati ratom naplatiti vlastitu odmazdu. Albanci od Srba, Srbi od Albanaca, Bošnjaci od Srba, Srbi od Bošnjaka, Srbi od Hrvat
a, Makedonci od Albanaca i obratno, Hrvati u BiH od Bošnjaka, a Bošnjaci od Hrvata...Zbog odvlačenja (ratne) pozornosti na druge prostore u svijetu, ni Amerikanci ni Europljani neće se baviti Balkanom toliko koliko su se njime bavili do sada. A u neregularnim svjetskim prilikama postoji opasnost odstupanja od principa međunarodnog prava, pa čak i od principa nemijenjanja granica.
Osim te moguće vanjske (ratne) opasnosti od nekih hrvatskih susjeda, može se dogoditi da bude ohrabren i terorizam unutar Hrvatske. Ni u dosadašnjim terorističkim pokušajima policija nije našla nijednog krivca, pa teroristi mogu zaključiti da se ovdje terorizam isplati. Jasno je da će nova situacija i u Hrvatskoj ojačati represivno-policijski aparat, pa i bez obzira na (neuspješne)
rezultate istrage.Svjetski ekonomski zastoj odrazit će se i na Hrvatsku. Svijet i Europa bit će za nju manje zainteresirani, zatvorenost tržišta bit će veća a novčani poticaji i ulaganje kapitala izvana još manji nego dosad.
Morat ćemo se više osloniti na vlastite snage, privatizacija poduzeća mogla bi stati.
Imperativ rasterećenja državnog proračuna mogao bi zaobići najrastrošniju - Hrvatsku vojsku, jer novu svjetsku i europsku militarizaciju neće moći izbjeći ni Hrvatska.
Inače vrlo plemenita ideja o ukidanju obveznog vojnog roka u Hrvatskoj morat će, očito, itekako pričekati.
Pravna država, tako daleki, ali vječiti ideal mlade hrvatske države, ovisit će o globalnom smjeru, o tome koliko je pravo na snazi u Americi i njezinu djelovanju te kod drugih glavnih velesila. Ionako su nam oni uzori. Nakon skorog američkog udara mogao bi, nažalost, prestati govor o Stalnom međunarodnom sudu za ratne zločine, koji je bivši američki predsjendik Clinton bio potpisao. Haag će barem još neko vrijeme ostati - za Balkanc
e i za Ruandu.