Slobodna Dalmacija: 22. 09. 2001.

OSJEČKI POLICAJCI ISPITANI ZBOG RATNIH DOGAĐAJA U SLAVONIJI

VEKIĆA TRAZI HAAG?

Iako je nekolicina bivših i sadašnjih policajaca ispitana zbog obnove postupka o ubojstvu Josipa Reihla Kira, Haaški sud Ivana Vekića, zbog činjenice da je obnašao dužnost ministra, navodno povezuje uz slučaj Pakračke Poljane, ali i protjerivanja srpskih civila

Piše: Tomislav PRUSINA

OSIJEK — Iako je Policijska uprava osječko-baranjska prije petnaestak dana ponovno pokrenula istragu i već saslušala nekolicinu sadašnjih i bivših policajaca u vezi s događajima koji su se na području grada Osijeka i njegove bliže okolice zbili 1991. godine, a vezani su uz ubojstvo bivšeg načelnika osječke policije Josipa Reihla Kira te nestanak i ubojstva srpskih civila, tek je u četvrtak, nakon saslušanja ratnog ministra unutarnjih poslova Ivana Vekića reagirao i Osječko-baranjski stožer za obranu digniteta Domovinskog rata na čijem se čelu nalazi sam Vekić.

S izvanredne sjednice iz Osijeka je Središnjem nacionalnom stožeru upućen prijedlog da prekine sa svim pregovorima s aktualnom vlašću uz objašnjenje kako takvim razgovorima kupovinom vremena dobiva samo jedna strana, i to vladajuća struktura. Također je zatraženo da se razmotre i odredbe, načini, mjere i metode daljnjeg djelovanja Stožera, a ujedno je predloženo da se one kreću od pasivnoga građanskog neposluha do aktivnoga građanskog otpora. Uz poneku nekontroliranu prijetnju silom i već tradicionalno vrijeđanje državnih dužnosnika inzistira se na zaustavljanju "progona" hrvatskih branitelja. Međutim, i sam Vekić u svom objašnjenju policijskog poziva na informativni razgovor kazao je kako je on bio posve korektan, iako je trajao više od dva sata.

O čemu je točno bilo riječi, Vekić nije želio govoriti osim da nije bilo vezano uz ubojstvo bivšeg načelnika osječke policije Josipa Reihla Kira. Činjenica je, međutim, da je većina ranije saslušanih, sadašnjih i bivših djelatnika osječke policije, na informativnim razgovorima bila upravo zbog toga slučaja.

Podsjetimo da je Vrhovni sud za Antuna Gudelja, Kirova ubojicu, i dvojicu tadašnjih općinskih djelatnika Gorana Zobundžiju i Milana Kneževića donio oslobađajuću presudu uz objašnjenje da se radi o primjeni Zakona o oprostu. Supruga pokojnog načelnika policije, sadašnja saborska zastupnica Jadranka Reihl-Kir, uložila je na takvu odluku žalbu, a Vrhovni ju je sud u studenom prošle godine prihvatio ukinuvši oslobađajuću presudu Gudelju te je čitav postupak vraćen na početak u nadležnosti osječkoga Županijskog suda.

Dok o svemu u "interesu istrage" šuti i Ministarstvo unutarnjih poslova, u javnosti se sve češće kalkulira kako je za bivšeg ministra unutarnjih poslova zainteresiran i Haaški sud. No Međunarodnom sudu Vekić nije interesantan zbog ubojstva Kira, već ga se upravo zbog činjenice da je obnašao dužnost ministra povezuje uz slučaj Pakračke Poljane, ali i navodnog protjerivanja srpskih civila.