Slobodna Dalmacija: 26. 09. 2001.

OD LJEVICE DO DESNICE

Piše: Marina PROTIĆ

Odluka Izvršnog odbora splitskog HSLS-a kojom je uskraćena potpora izboru Luke Podruga (HČSP) za zamjenika gradonačelnika Splita odrazit će se svakako na funkcioniranje gradske vlasti, ali i na poziciju socijalliberala na lokalnoj i državnoj političkoj sceni. Premda svjesni da nepoštovanjem sporazuma potpisanog u lipnju s HDZ-ovom i pravaškom listom čine korak ka novim izborima, splitski HSLS-ovci morali su se nakon višemjesečnog odgađanja i zabijanja glave u pijesak pod pritiskom koalicijskih partnera konačno odlučiti za ili protiv Podruga.

A dođe li do novih izbora, nema sumnje da će HSLS-ovci platiti danak svojoj šetnji od ljevice do desnice, od kojega se neće tako skoro oporaviti. Opstane li pak ova tehnička vlada, nad njom će vječno biti nadvijena prijetnja krize i pitanje koliko bi uopće u takvoj situaciji mogla efikasno djelovati. Međutim, to bi vrijeme, s druge strane, dobro došlo HSLS-u da konsolidira redove i pripremi se za novu političku borbu.

Dakako da su na stav splitskih socijalliberala prema Podrugu utjecale prilike koje vladaju unutar HSLS-a u cjelini. Premda to ne žele priznati, odluka je donesena po naputku iz središnjice koja je prijetila slanjem "disciplinskog" izaslanstva u Dalmaciju i na koncu, kažu, izravno poručila kako Podrug ni za živu glavu ne smije biti dogradonačelnik jer bi to značilo udaljavanje HSLS-a u Dalmaciji previše desno. Zaustavljanje Podruga ne treba, međutim, gledati kao na pobjedu "europejaca" nad "državotvorcima", kažu upućeni, jer je to pojednostavljivanje stvari. Ovakvom odlukom splitski HSLS nije se odrekao nacionalnog, ali želi povratiti imidž stranke centra koji je izgubila koaliranjem s HDZ-om i pravaškim strankama.

Svakako da ovaj potez splitskih socijalliberala treba promatrati u svjetlu predstojećeg sabora stranke najavljenog za proljeće. "Smirivanje" najjačeg sjedišta "desne" frakcije HSLS-a, kakvim se smatra Split, trebalo bi odaslati poruku i drugim dalmatinskim ograncima HSLS-a čija se razmišljanja u većini slučajeva, a pogotovo u vezi s procesuiranjem hrvatskih generala, ne slažu s mišljenjima stranačkih kolega sa sjevera.

Što se pak tiče odnosa vrha HSLS-a i SDP-a, ovaj postupak splitskog ogranka, sam po sebi, na njih neće presudno utjecati. Jer time što se HSLS u Splitu odrekao Luke Podruga nije se odrekao HDZ-a i HSP-a i njihovih glasova. A Split nije, uostalom, jedini grad u kojemu zajednički obnašaju vlast HSLS i HDZ. Možda će, ipak, ovaj potez HSLS-a promijeniti status Splita u očima Vlade, koja će upravo u tom gradu održati svoju sjednicu najavljenu za sredinu listopada i koja, navodno, stiže s darovima.