Vjesnik: 27. 09. 2001.
Kučan protiv arbitraže o gr
anici na moruNa tribini u Ljubljani akademik Rudolf upozorio da je parafirani sporazum naišao na kritike u Hrvatskoj / Predsjednik slovenskog vrhovnog suda izjavio da će Hrvatska, ne riješi li se to sada, nakon 2004. za sugovornika imati Bruxelles
LJUBLJANA, 26. rujna - Sadašnje stanje oko nacrta sporazuma o hrvatsko-slovenskoj granici govori o svojevrsnoj nezrelosti i nespremnosti da se stvari urede, izjavio je u srijedu za slovenski radio predsjednik Slovenije Milan Kučan. Potvrđivanje sporazuma što su ga parafirali premijeri Račan i Drnovšek, po njegovoj bi ocjeni, bio argument za primanje u EU i NATO. O odnosima s Hrvatskom on je govorio u sklopu jednosatnog razgovora za emisiju »Studio u 17 sati« slovenskoga radija. Ponovno vraćanje na arbitražu , bio bi poraz, odnosno prebacivanje odgovornosti na nekoga trećega, rekao je Kučan, te istaknuo da je ranije, dok nije bilo nikakvog dogovora, arbitražu shvaćao samo kao krajnju mogućnost koju ni slovenska ni hrvatska politika ne bi smjele koristiti kako bi u domaćoj javnosti prikrile svoju nesposobnost da donesu odluke.
O nacrtu sporazuma govorio je u srijedu u Ljubljani akademik Davorin Rudolf na tribini koju je priredio Slovenski svjetski kongres i predsjednik njegove sekcije za Sloveniju, koparski advokat Danijel Starman.
»U Hrvatskoj ne postoji nikakvo neraspoloženje prema Sloveniji. Sa Slovenijom želimo najbolje i prijateljske odnose, pa zato i sporazumom o granici to pitanje mora biti riješeno pravično za jednu i drugu stranu. Ako tako ne bude riješeno, doći će nova vlada i nove generacije, pa se to može razviti u trajni izvor nesporazuma«, rekao je Rudolf. Po njegovim je riječima nacrt sporazuma u hrvatskoj javnosti - nakon što se doznalo za njegov sadržaj izazvao velike kritike i zahtjeve da se ne rati
ficira.Predsjednik vanjskopolitičkog odbora slovenskog parlamenta Jelko Kacin i predsjednik slovenskog dijela međudržavne diplomatske komisije za granice dr. Miha Pogačnik, koji su bili najavljeni na tribini, ispričali su se zbog nedolaska.
Predsjednik slovenskog Vrhovnog suda dr. Mitja Deisinger, rekao je da će ako se to sada ne riješi, Hrvatska kao sugovornika dobiti Bruxelles nakon što 2004. godine Slovenija postane punopravna članica EU, a njezina granica s Hrvatskom »južna granica EU«. Advokat Starman predložio je da se pregovori o granici u sadašnjoj fazi »zamrznu«, a zastupao je i tezu da bi Hrvatska Sloveniji trebala biti sklona jer je u bivšoj Jugoslaviji, kaže, demografski i etnički dobila zaokružen korpus, dok je Slovenija dio svog korpusa morala ostaviti u Italiji. (Hina)