Vjesnik: 28. 09. 2001.
SAD stvara majku svih agencija
Teroristički napadi na SAD otkrili su svu ranjivost američkog obrambenog sustava i pokazali da su na zajedničkom poslu obrane zemlje zakazali i Središnja obavještajna agencija (CIA) i savezna policija (FBI) i Služba za imigraciju i naturalizaciju (INS) / Zato Bush uspostavlja ured domovinske sigurnosti s izravnim ovlastima – »superagenciju« koja bi bila nadređena CIA-i, FBI-u i INS-u, koordinirala bi njihov rad i svakodnevne aktivnosti
SALIH KONJHODŽIĆ
NEW YORK, 27. rujna (Od Vjesnikova posebnog izvjestitelja) – Newyorška i washingtonska tragedija, u režiji skupine međunarodnih terorista kamikaza, ubrzala je stvaranje novog američkog obrambenog plana. Ostaci Svjetskog trgovačkog centra i oštećeni Pentagon otkrili su svu ranjivost američkog obrambenog sustava i pokazali da su na zajedničkom poslu obrane zemlje – kako zaključuje i većina vodećih ovdašnjih listova – zakazali i Središnja obavještajna agencija (CIA) i savezna policija (FBI) i Služba za imigraciju i naturalizaciju (INS).
Do toga je, zaključuju sad stručnjaci, došlo stoga što sve tri službe djeluju odvojeno i popuno neovisno. Štoviše, tradicionalno suparništvo, odnosno borba za što više novca iz proračuna, doveli su do toga da je suradnja bila gotovo zanemariva. Zato se i moglo dogoditi da čak 19 terorista mjesecima, a možda i godinama, uvježbava zračne udare otetim putničkim zrakoplovima na središta američke moći i nacionalnog ponosa.
Slučaj Sikha s turbanom, doseljenika iz Indije, dobar je primjer površnosti nekih službi, ali i početka suradnje među institucijama. Agenti FBI-a uhitili su Sikha pod sumnjom da je terorist, da bi se kasnije ispostavilo kako je riječ o ilegalnom imigrantu koji nije imao dokumente potrebne za boravak u SAD-u. FBI je potom –
što ranije nije bio čest slučaj – prebacio uhićenika istražiteljima Službe za imigraciju i naturalizaciju.Američki predsjednik George W. Bush među prvima je progovorio o poražavajućim posljedicama nedovoljne suradnje i koordinacije među agencijama koje se brinu o sigurnosti države i predsjedničkim ukazom naredio uspostavu »superagencije«. Ta bi agencija bila nadređena CIA-i, FBI-u i INS-u, koordinirala bi njihov rad i svakodnevne aktivnosti.
Na čelno mjesto agencije, što još treba ratificirati Kongres, Bush je postavio guvernera Pennsylvanije Toma Ridgea, svog prijatelja i, opća je ocjena, dobrog političara. Njegov će zadatak biti da, kako se najavljuje, koordinira suradnju više od 40 saveznih agencija i odjela. Slične poslove, na vanjskom planu, obavlja Bu
shova savjetnica za nacionalnu sigurnost Condoleezze Rice.Novo radno mjesto guvernera Ridgea zapravo je uspostava neke vrste ministarstva unutarnjih poslova koje u SAD-u trenutno ne postoji. Naime, mnogi su poslovi u Americi decentralizirani, uključujući i rad policije, sudstva i drugih institucija vlasti saveznih država.
S Bushevim se potezom slažu i republikanci i demokrati. Opća je ocjena da će Ridge dobiti od Kongresa velike ovlasti kojima će se profilirati američki unutarnji obrambeni sustav.
Senator Joseph I. Lieberman, iz najužeg stožera demokrata, ocjenjuje da je postavljanje Ridgea »sjajan korak naprijed«. Pritom se založio za to da se za potrebe te službe izdvoje posebna sredstva iz državnog proračuna i uspostavi izravna crta najvišeg autoriteta.
Prema pisanju Washington Posta, Ridge će već 8. listopada početi obavljati novu dužnost. Na taj način, predsjednik Bush će uspostaviti ured domovinske sigurnosti s izravnim ovlastima. Sam Ridge je, kako se saznaje, neposredno nakon najveće tragedije u kojoj je poginulo više od 6500 ljudi, započeo detaljnu razradu planova kako se više nikada, u bilo kojem dijelu Amerike, ne bi ponovio newyorški i washingtonski 11. rujna 2001.