Vjesnik: 29. 09. 2001.
U istrazi o Lori bit će i
spitan i bivši ravnatelj KB Split Goran DodigMladen Bajić, županijski državni odvjetnik iz Splita, 1992. je kao zamjenik vojnog tužitelja sudjelovao u istrazi oko ubojstva civila Nenada Kneževića u Vojnom zatvoru Lora / Goran Dodig, u to vrijeme ravnatelj KB Split, bit će ispitan o okolnostima nestanka desetak stranica knjige obdukcije za 1992. / Načelnik Uprave Vojne policije pri MORH-u tada je bio general Mate Laušić, koji je i danas na toj dužnosti
ZAGREB, 28. rujna - Uhićenja šestorice bivših vojnih policajaca u Splitu, koje se želi ispitati jesu li i kako sudjelovali u navodnim ratnim zločinima u Vojnom zatvoru Lora 1992. i 1993. godine, samo je vrh ledenog brijega otkriven sveobuhvatnijom istragom o »Lori«, saznaje Vjesnik iz pouzdanih izvora.
Županijski državni odvjetnik iz Splita Mladen Bajić, koji je lani kao zamjenik državnog odvjetnika pravosudno pokrenuo »slučaj Lora«, bio je zamjenik Vojnog tužitelja u Splitu u vrijeme zbivanja koja se istražuju. On je, prema Zapisniku o očevidu od 14. lipnja 1
992. godine, kao zamjenik vojnog tužitelja bio prisutan istrazi o sumnjivim okolnostima smrti pritvorenika iz Lore, splitskog civila Nenada Kneževića, koju je vodio tadašnji vojni istražni sudac Boško Jurišić. Tadašnja istraga nije dala rezultata jer je slučaj, navodno, zaustavljen s višeg mjesta.Kako neslužbeno doznajemo iz splitskih pravosudnih i policijskih krugova, sadašnjem županijskom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću su, u zamjenu za šutnju, neki pripadnici SIS-a nudili stan, automobil... Bajić se n
avodno nije obvezao šutjeti, pa su mu i prijetili.Vjerojatno je glavni državni odvjetnik Radovan Ortynski svega toga bio svjestan kad je Bajića ljetos potvrdio za županijskog državnog odvjetnika u Splitu. I povjerio mu procesuiranje navodnih groznih događaja u splitskom vojnom zatvoru i njihova prikrivanja kroz tadašnje vojne instance, ali i prikrivanja dokaza o njima u Kliničkoj bolnici Split.
Unatrag nekoliko godina, neki su mediji objavljivali dijelove mračne priče iz Lore. Vlada SRJ je početkom 1999. haaškom sudu dostavila »dosje Lora«, optužujući hrvatske vojne vlasti za pogubljenje 30 osoba i mučenje više ljudi.
Prema tom dosjeu i svjedočenjima nekolicine tadašnjih vojnih policajaca, ponajprije Marija Barišića iz Šibenika, premlaćivani zatvorenici na samrti su odvoženi u Kliničku bolnicu Split, gdje bi se utvrđivao drukčiji uzrok smrti od stvarnog.
S tim u vezi ovih će dana kao svjedok biti ispitan, ako već nije, i Goran Dodig, tadašnji ravnatelj KB Split. Nakon dužnosti u KB Split 1994. Dodiga, visokog dužnosnika HSLS-a, pokojni ministar obrane Gojko Šušak je imenovao pomoćnikom ministra za SIS i Vojnu policiju.
Prema neslužbenim podacima iz istrage, neki svjedoci iz sadašnje istrage, koji su u to vrijeme radili u KB Split, kazali su da je nekim žrtvama iz Lore u bolnici, pri obdukciji, namjerno mijenjan identitet. Tako je, navodno, jedan liječnik među žrtvama prepoznao svog brata, ali nije mogao učiniti ništa, jer su ga svi, pa i ljudi iz uprave, uvjeravali da je riječ o nekom drugom i da mu je bolje
o svemu šutjeti.Kako doznajemo iz krugova bliskih splitskoj policiji, Goran Dodig, danas politički blizak Nikoli Štedulu i njegovoj stranci, pred istražnim će sucem trebati razjasniti i zašto u bolničkoj knjizi obdukcija iz 1992. nedostaje desetak stranica
.Prema navodima iz medija, u istrazi o Lori se koristi i izvještaj posebnog izvjestitelja UN-a za ljudska prava Tadeusza Mazowietzkog, koji je naveo da je u listopadu 1992. u vojni zatvor u Splitu dovezeno i desetak civila srpske nacionalnosti s Kupresa, koji su zlostavljani i gubi im se svaki trag. Županijski državni odvjetnik Bajić navodno i o tom slučaju ima materijalne tragove.
Moguće je da su to dokumenti o kojima je javno govorio Mario Barišić, bivši vojni policajac, kojega od ubojstva Milana Levara danonoćno čuva specijalna policija.
Prema tim dokumentima, koje je Barišić 1993. slao na sve mjerodavne vojne i civilne adrese u Hrvatskoj, Tvrtko Pašalić, pomoćnik zapovjednika 72. bojne, koja je bila odgovorna za vojarnu Lora i zatvor u njoj, nazivao je Josipa Perkovića, pomoćnika ministra za SIS i Vojnu policiju, te Matu Laušića, načelnika uprave Vojne policije, pitajući ih što da radi sa zarobljenicima s Kupresa, jer ih žele obići međunarodni humanitarci. Prema javnom svjedočenju Marija Barišića, Tvrtko Pašalić je kao povratnu informaciju dobio zapovijed da se zatvorenici prebace u druge vojne zatvore u Dalmaciji. Neki mediji već nagađaju da će ministar obrane Jozo Radoš požuriti s razrješenjem načelnika Uprave Vojne policije Mate Laušića, koji je na toj dužnosti 10 godina.
Dobro upućeni promatrači procjenjuju da bi ova istraga, prema nekim elementima, mogla biti nalik onoj koja se pred riječkim sudom vodi u »slučaju Gospić«. Naime, u oba se slučaja kao glavni potencijalni svjedoci optužbe pojavljuju Hrvati, branitelji koji se ne mire s činjenicom da zločin opravdava zločin.
Željko Peratović