Slobodna Dalmacija: 01. 10. 2001.

TONČI MAJIĆ, PREDSJEDNIK DALMATINSKOGA KOMITETA ZA LJUDSKA PRAVA:

O zločinima u Lori bio je obaviješten i Mate Laušić

O zločinima u splitskome vojnom zatvoru, navodi Majić, bio je obaviješten i tadašnji državni vrh, pa i sam predsjednik Tuđman, kao i zapovjednik Vojne policije Mate Laušić

Piše: T. DISOPRA

SPLIT — Ni dan nakon tjeralice raspisane za bivšim upraviteljem nekadašnjega vojnog zatvora Lora, Tomo Duić, jedan od osmorice osumnjičenih za ratne zločine nad civilnim stanovništvom 1992. godine, nije uhićen. Tjeralicu za Duićem, na zahtjev Županijskoga državnog odvjetništva, raspisala je Policijska uprava splitsko-dalmatinska, no do subote poslijepodne za javnost nije bilo nikakvih vijesti vezanih uz njegov bijeg.

U vrijeme kada su u Lori počinjeni zločini, Tomo Duić bio je upravitelj, a preživjeli svjedoci govore kako je njegova mučenja malo tko od zatočenika uspio izbjeći. Prema svjedočenjima preživjelih zarobljenika, kojima raspolaže Dalmatinski komitet za ljudska prava, i civili i ratni zarobljenici zlostavljani u Lori bili su podvrgnuti i najgorim seksualnim iživljavanjima.

Kako nam je kazao predsjednik Dalmatinskog komiteta za ljudska prava Tonči Majić, koji je događaje u Lori nazvao "malom Manjačom" koja se pred nama odvijala, o mučnim zatvorskim torturama svjedočili su podjednako i srpski i hrvatski vojnici. Tonči Majić ja istaknuo da su u Loru bili dovođeni kako zarobljenici s dubrovačkog ratišta i iz Hercegovine, tako i naši sugrađani, a najveći broj zasigurno je bio civila otetih iz okolice Kupresa.

Majićeva dokumentacija, koja obuhvaća i službene vojne dokumente, govori da je kroz zatvor u Lori od 1992. do 1997. godine prošlo 1005 osoba, no na tom popisu nisu i imena nestalih, odnosno ubijenih. U najozloglašenijem zatvorskom kompleksu, bloku C, bili su zatočeni ljudi čija imena nikada nisu evidentirana, a kada je poslije u taj blok pristiglo izaslanstvo Međunarodnoga crvenog križa, zidovi mučionice bili su obojeni. Policajac koji je predvodio vojnu inspekciju, jedan je od glavnih zaštićenih svjedoka.

Prema riječima predsjednika Dalmatinskog komiteta za ljudska prava, rezervisti JNA koji su bili dovođeni u Loru uhićeni su u Mostaru dok su bez oružja ispred pošte čekali na red za telefonske razgovore, i to u razdoblju kada još nije počeo rat u BiH, pa ne treba zanemariti ni pitanje — čije otvaranje ne odgovara ni hrvatskoj, a ni jugoslavenskoj vlasti — kako su se oni u to vrijeme našli na području Mostara.

O zločinima u splitskome vojnom zatvoru, navodi Majić, bio je obaviješten i tadašnji državni vrh, pa i sam predsjednik Tuđman, kao i zapovjednik Vojne policije Mate Laušić. Haaški sud također posjeduje iskaze svjedoka, no zbivanja u Lori prepuštena su na procesuiranje hrvatskom pravosuđu.

DUIĆ MEĐU POSLJEDNJIMA IZIŠAO IZ VUKOVARA

Tomu Duića, kako doznajemo iz neslužbenih izvora, tereti se da je kao upravitelj zatvora i osobno sudjelovao u zločinima koji su se događali u splitskoj ratnoj luci i zatvoru nad ratnim zarobljenicima i civilima.

Prije svog dolaska na mjesto šefa zatvora, prema našim izvorima, Tomo Duić bio je među posljednjim hrvatskim vojnicima koji su otišli iz okupiranog Vukovara. Duić je grad napustio skupa sa svojom tadašnjom djevojkom Tanjom, s kojom se ubrzo nakon toga i vjenčao, a u znak priznanja posebne hrabrosti iskazane u Vukovaru, predsjednik Franjo Tuđman za njihovo vjenčanje Tomi Duiću darovao je tisuću njemačkih maraka.