Vjesnik: 03. 10. 2001.
Odlazak Bode Hombacha, Pakt o stabilnosti pred novim iskušenjima
Najviše izgleda da nasljedi Hombacha ima Finac Martti Ahtisaa
ri / Nitko zasad ne govori o znatnijoj financijskoj pomoći zemljama jugoistoka EuropeBERLIN, 1. listopada (Od Vjesnikova dopisnika) - Odlazak Nijemca Bode Hombacha s mjesta koordinatora Pakta o stabilnosti jugoistočne Europe potakao je rasprave o (ne)uspjesima i reformi Pakta, te nagađanja o njegovom nasljedniku. Riječ je o projektu za koji je njemački ministar vanjskih poslova Joschka Fischer na njegovu utemeljenju definirao: »Pakt o stabilnosti je pokušaj da se ponovi uspješna priča europske integracije
na razini jugoistočne Europe.«U protekle dvije i pol godine, po procjeni njemačkih novinskih analitičara, rezultati Pakta nisu bili na tragu te uspješne priče. Negativno mišljenje najbolje odražava dnevnik Die Welt citirajući Hombachovu izjavu danu neposredno prije izbijanja sukoba u Makedoniji: »Strukture Pakta drže stanje u Makedoniji stabilnim«.
Prema rezultatima Pakta, stalno je kritičan i hamburški tjednik Der Spiegel. Ovaj ugledni tjednik tvrdi da je Hombach svoj zadatak na realizaciji Pakta, (koji je potpisalo 40 zemalja i organizacija), osim osnivanja svih mogućih odbora, radnih stolova i relativno uspješne donatorske konferencije, nije ostvario. Osobito se to odnosi na obnovu i gospodarski napredak regije.
Hombach na te kritike odgovara: 80 posto svih tzv. brzih projekata nalazi se u fazi realizacije. Njegovi kritičari pak tvrde da to što je 80 posto projekata u fazi ostvarenja znači da su oni samo izabrani; a oni su od samog početka bili spremni za realizaciju. To nije loše ali ne znači uspjeh, jer bi se i bez quick-start projekata nešto slično dogodilo.
Hombachovi suradnici najavljuju još jednu donatorsku konferenciju krajem listopada u Bukureštu, na kojoj će se pokazati »prava podrška Europske unije i donatorskih zemalja Pakta«. O Paktu, kao nekakvom Marshallovom planu (kako se govorilo u njemačkim medijima i izjavama zapadnih političara do njegova potpisivanja) nitko više ne govori.
O mogućim reformama se govori. Među ostalim, i u nedavnoj objavljenoj nezavisnoj analizi grupe na čelu s bivšim finskim predsjednikom Marttijem Ahtisaariem, pri bruxellskom Institutu za istraživanje Istoka i Zapada (financiran od kanadske vlade i Sorosove zaklade). Ahtisaarijeva grupa je razmatrala strategije novih projekata Pakta. Predložila je, među ostalim, pokretanje novih projekata za borbu protiv organiziranog kriminala i za opskrbu energentima, što se u međuvremenu i ostvaruje.
Prijedlog strategije koji pledira za »potrebu da se zemljama Balkana pruži financijska stimulacija kao što je bilo sa europskim zemljama 50-ih godina, što je konačno dovelo do osnivanje Europske zajednice, a kasnije Europske unije«, nije prihvaćen.
Prijedlog nije izravno odbio Hombach, ali jest šef njegovog kabineta Markus Ederer koji je izjavio da ne treba pokazati previše ambicija, nego da cilj u prvom redu treba biti »unapređenje demokracije i gospodarski razvoj«.
Njemački mediji prenose da je najozbiljniji kandidat za njegova nasljednika Martti Ahtisaari, uz članicu Europskog parlamenta Emmu Bonino i Françoisa Leotara. Neki kažu da bi Pakt mogao funkcionirati i bez koordinatora. Najviše izgleda ima Finac Ahtisaari koji trenutno obnaša dužnost predsjednika Međunarodne krizne grupe koja uživa podršku Sjedinjenih Država. No, on nije čovjek s planom poput onog Amerikanca Georgea Marshalla. Stoga u njemačkim medijima prevladava skepsa u pogledu njegovih izgleda da za vrijeme svog mandata u jugoistočnoj Europi stvori barem temelje za uspješnu priču poput one o zapadnoj Europi 50-ih godina.
»Najbolja kemija« sa Đinđićem
Hombach nije ostvario plan da se vrati u Berlin u politiku, odlazi za direktora medijskog koncerna »West Allgemeine Zeitung« u Essenu.
Za vrijeme svog dvogodišnjeg mandata često je kritizirao EU-birokaciju da teško odobrava projekte za Balkan, a još teže isplaćuje novac za njih. Hombachu su Nijemci predbacivali da nedovoljno poznaje Balkan, ali kritike su bile motivirane u prvom redu aferama za vrijeme njegove unutarnjopolitičke karijere.
Hombach je uspostavio dobre kontakte s balkanskim političarima. No, najbolja je »kemija«, prema Der Spiegelu, bila između Hombacha i srbijanskog premijera Zorana Đinđića s kojim je sklapao najbolje poslove. Đinđić je, prema Spiegelu, nedavno na Hombachovom vjenčanju bio jedini gost s Balkana.
Branko Madunić