Jutarnji list: 04. 10. 2001.
SFOR nepovjerljiv prema službenom Sarajevu koje opovrgava veze s teroristima
BiH uvodi vize za sve iz ‘sumnjivih’ zemalja?
Na brzinu je formirano nekoliko koordinacijskih tijela za borbu protiv svih
oblika terorizma i pomagača terorista, napravljeno je nekoliko dokumenata, a na okruglim stolovima i tribinama raznoraznih nevladnih organizacija raspravljalo se o odnosu zemlje prema terorizmuPiše: Gorden Knezović
MOSTAR - Nakon brojnih medijskih napisa i izjava diplomata o upletenosti BiH u svjetsku terorističku mrežu nakon terorističkih napada u SAD-u najviši državni dužnosnici u Sarajevu požurili su opovrgnuti bilo kakvu povezanost sadašnjih državnih institucija s nekom od terorističkih organizacija.
Medije i diplomate koji su govorili o BiH kao zemlji pogodnoj za udomljavanje terorista nazvali su nedobronamjernima. Sve tvrdnje u medijima nazvane su neutemeljenima. Međutim, umjesto da razjasne sumnje diplomatska vlast u Sarajevu svojim ih je reakci
jama samo produbila.Državljanstva na provjeru
Na brzinu je formirano nekoliko koordinacijskih tijela za borbu protiv svih oblika terorizma i pomagača terorista, napravljeno je nekoliko dokumenata, a na okruglim stolovima i tribinama nevladnih organizacija raspravljalo se o odnosu zemlje prema terorizmu. U Sarajevu su se sastali najviši dužnosnici države i obaju entiteta - i to, kako je istaknuto prvi put od Daytona, kako bi se ozbiljno suprotstavilo mogućnosti da netko kaže kako je BiH sumljiva zemlja i pogodna za teroriste. Najviše institucije usvojile su program brobe protiv terorizma, ali je on uglavnom postao nejasan javnosti. Tek je naznačeno kako je prva odluka državnih institucija u programu borbe protiv terorizma uvođenje viza za sve zemlje iz kojih bi dolazak osoba bio mogući razlog da se može sumnjati kako se područje BiH koristi ilegalno za ulazak u zemlje zapadne Europe. U istom cilju predviđeno je i provjeravanje svih dosad izdanih državljastava građanima iz islamskih zemalja. Drugi zadatak državnih institucija je preuzimanje kontrole ulaska u BiH od državne granične službe koja sada kontrolira samo 75 posto državne granice. Na državnoj razini utvrdit će se i zakonska regulativa za jedinstvene osobne iskaznice i potvrde o prebivalištu.
Federalni je MUP objavio da je petorici Pakistanaca uskratio gostoprimstvo, svi Arapi iz zatvora u Zenici i Sarajevu ponuđeni su zemljama koje bi ih mogle tražiti, a federalni ministar policije Muhamed Bešić ustvrdio je da ima pouzdane informacije da u BiH želi ući 70 Bin Ladenovih Afganistanaca jer misle da im je BiH utočište od američkog napada.
‘Čeka ih pakao'
Umjesto očekivanog raja, kako tvrdi federalni ministar policije, dočekat će ih pakao jer su svi policajci u zemlji u pripravnosti. Na zahtjev Interpola, odnosno misije UN-a na Kosovu, na brzinu je uhićeno šest osoba, neki od njih su iz antiterorističke postrojbe federalnog MUP-a i AID-a, zbog ilegalne trgovine oružja za 50 tisuća vojnika na Kosovu. U isto vrijeme pripadnici SFOR-a,
američki vonjici i talijanski karabinjeri bez sudjelovanja federalne policije uhitili su dvije osobe zbog, kako se predpostavlja, ilegalne trgovine oružjem. SFOR je kod Visokog uhitio dvije naoružane osobe.Očito je da američki pripadnici SFOR-a rade po svome i ne traže suglasnost niti imaju povjerenje u domaću policiju.
Lideri ili prijatelji
Ministar vanjskih poslova i predsjedajući Vijeća ministara, Zlatko Lagumdžija, odmah nakon što je na antiterorističkoj platformi uspio prvi put nakon Daytona okupiti najviše dužnosnike obaju entiteta i države, pojavio se u Bošnjačkom institutu u Sarajevu s Alijom Izetbegovićem, reis-ul-ulemom Mustafom efendijom Cerićem, Harisom Silajdžićem i Adijom Zulfikarpašićem.
Dok se u Sarajevu pričalo kako je SFOR u akciji na nedovršenom visočkom aerodromu uhitio jednog od najbližih suradnika Alije Izetbegovića Muhameda Čengića, Lagumdžija je priredio neformalni sastanak bošnjačkih lidera. Pristao je na sastanak s osobama za koje se u BiH vjeruje kako su nositelji stv
arne moći mimo legalnih institucija vlasti. Lagumdžija tvrdi da nije u pitanju tajni sastanak neformalnih lidera nego prijateljska večera.